Dovbyk og Girona kørte rundt med Barca i vild sejr

Gironas utrolige sæson fortsatte søndag med en 4-2-sejr over Barcelona. Girona er alene i front af La Liga.



Søskendeforholdet i Catalonien er i denne sæson forandret. I hvert fald for nu. Det understregede den økonomiske lillebror Girona, da holdet gik alene i front af La Liga med en meriterende 4-2-sejr ude over FC Barcelona.

Girona fører nu rækken med to point ned til Real Madrid og hele syv point ned til den forsvarende mester og normale storebror, FC Barcelona.

Barcelonas defensiv havde uvant store problemer. Andreas Christensen og Ronald Araujo havde svært ved at dæmme op for Gironas dybe afleveringer, og det kostede efter godt ti minutter.

Den danske stopper mistimede et indgreb, og Araujo holdt ikke offsidelinjen, så gæsterne kom fri. Artem Dovbyk kunne i fri position gøre det til 1-0.

Omvendt fungerede hjemmeholdets offensiv udmærket. Chancerne kom med god frekvens, og det varede kun syv minutter, før udligningen kom. Robert Lewandowski pandede et hjørnespark i nettet.

I de følgende ti minutter var Girona hårdt presset og kunne let være kommet bagud i en af sæsonens mest underholdende kampe i La Liga.

Girona kom glimrende med i kampen igen, og fem minutter før pause kom gæsterne igen i front. Faktisk på en scoring, som nærmest lignede et Barcelona-mål.

Fremragende pasningsspil op gennem banen satte venstreback Miguel Gutierrez op i feltet, hvor han hamrede bolden op i nærmeste målhjørne.

Barcelonas defensiv så noget passiv ud, men det skal ikke tage noget fra Gironas scoring.

Gæsterne havde modet til at spille med Barcelona. Det har ikke ret mange hold, og det lønnede sig.

Kampen bølgede frem og tilbage hele vejen og var forrygende underholdning. Som Barcelona mod slutningen var tvunget til at satse mere offensivt, blev der samtidig endnu mere plads til Girona på kontra.

Ti minutter før tid udnyttede gæsterne en sådan til at gøre det til 3-1. Netop indskiftede Valery Fernández bragte overraskelsen tættere på, og kort efter var det tæt på 4-1.

I stedet fik Barcelona reduceret til 2-3 i overtiden ved Ilkay Gündogan, men trods en stor chance mere fik favoritterne ikke point ud af anstrengelserne. Veteranen Christian Stuani lukkede og slukkede få minutter efter til 4-2.

Søndagens opgør mellem Granada og Athletic Bilbao blev afbrudt, da en tilskuer faldt om med hjertestop. Da det blev kendt, at vedkommende var omkommet, blev kampen afblæst. Den genoptages mandag.

/ritzau/



Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Intet aftryk!

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

I svime over Oscar Schwartau

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Marokko er blevet fodboldens mekka