I Real Madrid glemmer man hurtigt.
Selvom Carlo Ancelotti i sidste sæson sikrede kongeklubben the double i form af Champions League- og La Liga-trofæet, er italieneren ifølge mediet Relevo nu i fare for at blive fyret i Real Madrid efter en dårlig sæsonstart, som for nylig er kulmineret med gårsdagens 1-3-nederlag til AC Milan og 0-4-nederlaget på Bernabéu til ærkerivalerne fra FC Barcelona i oktober måned.
– Alarmklokkerne lyder allerede, og Ancelotti har ikke kunnet løse problemerne, selvom han har haft en uges ekstra forberedelsestid, skriver Relevo.
Presset fra omverdenen er også noget, der er nået helt ind til cheftræneren selv, som også forholdt sig til den situation, han og klubben befinder sig i efter de seneste dårlige resultater. De forsvarende Champions League-mestre har allerede tabt to kampe i det nye format og er ni point efter FC Barcelona i ligaen, hvor de dog har en kamp i hånden.
– Jeg synes ikke, det er uretfærdigt, at der bliver sat spørgsmålstegn ved mig; det tænker jeg er helt normalt. Når holdet ikke præsterer, er det træneren, der står tilbage med ansvaret, sagde Carlo Ancelotti på pressekonferencen efter nederlaget til AC Milan.
Et af de allerstørste problemer for Real Madrid i denne sæson er de udfordringer, der har været med Jude Bellinghams præstationer. Den unge englænder var altafgørende for den store succes, klubben oplevede i sidste sæson, hvor han i 42 kampe havde 36 målinvolveringer på tværs af alle turneringer. Det er bestemt ikke noget, han har fulgt op på i efteråret. Her har Bellingham slet ikke scoret for klubben i de 12 kampe, han har spillet, men han har dog leveret tre assists.
Og netop denne situation bliver der sat spørgsmålstegn ved.
– Ancelotti har ikke fundet opskriften endnu selvom vi allerede er i November. Det fremstår ikke som om, at noget virker. Hverken forsvaret, der er hovedårsagen til nederlagene, eller midtbanen, der mangler ideer og balance, eller angrebet, der kke kan genererer de mål man kunne forvente fra Mbappé, Vinicius og Bellingham. Holdet fejler over alt, og det peger tilbage på manageren, skriver mediet inden de uddyber.
– Real Madrids ledelse havde ingen planer om at fyre Ancelotti midt i sæsonen. Han har opbakning fra de vigtigste ledere i klubben, men resultaterne truer allerede klubbens dagligdag, og den italienske træner begynder at være i fare. Interne kilder omkring holdet vil ikke udelukke muligheden for, at han kan blive fyret, hvis holdet ikke vinder i løbet af den kommende tid, hvilket for blot et par uger siden ville have været utænkeligt.
Carlo Ancelotti får muligheden for at vende den dårlige stime på lørdag, når de på hjemmebane møder Osasuna.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT