I Real Madrid glemmer man hurtigt.
Selvom Carlo Ancelotti i sidste sæson sikrede kongeklubben the double i form af Champions League- og La Liga-trofæet, er italieneren ifølge mediet Relevo nu i fare for at blive fyret i Real Madrid efter en dårlig sæsonstart, som for nylig er kulmineret med gårsdagens 1-3-nederlag til AC Milan og 0-4-nederlaget på Bernabéu til ærkerivalerne fra FC Barcelona i oktober måned.
– Alarmklokkerne lyder allerede, og Ancelotti har ikke kunnet løse problemerne, selvom han har haft en uges ekstra forberedelsestid, skriver Relevo.
Presset fra omverdenen er også noget, der er nået helt ind til cheftræneren selv, som også forholdt sig til den situation, han og klubben befinder sig i efter de seneste dårlige resultater. De forsvarende Champions League-mestre har allerede tabt to kampe i det nye format og er ni point efter FC Barcelona i ligaen, hvor de dog har en kamp i hånden.
– Jeg synes ikke, det er uretfærdigt, at der bliver sat spørgsmålstegn ved mig; det tænker jeg er helt normalt. Når holdet ikke præsterer, er det træneren, der står tilbage med ansvaret, sagde Carlo Ancelotti på pressekonferencen efter nederlaget til AC Milan.
Et af de allerstørste problemer for Real Madrid i denne sæson er de udfordringer, der har været med Jude Bellinghams præstationer. Den unge englænder var altafgørende for den store succes, klubben oplevede i sidste sæson, hvor han i 42 kampe havde 36 målinvolveringer på tværs af alle turneringer. Det er bestemt ikke noget, han har fulgt op på i efteråret. Her har Bellingham slet ikke scoret for klubben i de 12 kampe, han har spillet, men han har dog leveret tre assists.
Og netop denne situation bliver der sat spørgsmålstegn ved.
– Ancelotti har ikke fundet opskriften endnu selvom vi allerede er i November. Det fremstår ikke som om, at noget virker. Hverken forsvaret, der er hovedårsagen til nederlagene, eller midtbanen, der mangler ideer og balance, eller angrebet, der kke kan genererer de mål man kunne forvente fra Mbappé, Vinicius og Bellingham. Holdet fejler over alt, og det peger tilbage på manageren, skriver mediet inden de uddyber.
– Real Madrids ledelse havde ingen planer om at fyre Ancelotti midt i sæsonen. Han har opbakning fra de vigtigste ledere i klubben, men resultaterne truer allerede klubbens dagligdag, og den italienske træner begynder at være i fare. Interne kilder omkring holdet vil ikke udelukke muligheden for, at han kan blive fyret, hvis holdet ikke vinder i løbet af den kommende tid, hvilket for blot et par uger siden ville have været utænkeligt.
Carlo Ancelotti får muligheden for at vende den dårlige stime på lørdag, når de på hjemmebane møder Osasuna.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans med kritik
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Bayern slår rekord i ny storsejr
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Randers FC – FC København
Tottenham under stregen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
AGF snubler i guldkampen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen