Efter ny katastrofe: Real overvejer at fyre ham

Real Madrid har ikke fået den bedste start på sæsonen, hvilket gør, at sædet er begyndt at brænde under den ellers succesfulde cheftræner, Carlo Ancelotti.



I Real Madrid glemmer man hurtigt.

Selvom Carlo Ancelotti i sidste sæson sikrede kongeklubben the double i form af Champions League- og La Liga-trofæet, er italieneren ifølge mediet Relevo nu i fare for at blive fyret i Real Madrid efter en dårlig sæsonstart, som for nylig er kulmineret med gårsdagens 1-3-nederlag til AC Milan og 0-4-nederlaget på Bernabéu til ærkerivalerne fra FC Barcelona i oktober måned.

– Alarmklokkerne lyder allerede, og Ancelotti har ikke kunnet løse problemerne, selvom han har haft en uges ekstra forberedelsestid, skriver Relevo.

Presset fra omverdenen er også noget, der er nået helt ind til cheftræneren selv, som også forholdt sig til den situation, han og klubben befinder sig i efter de seneste dårlige resultater. De forsvarende Champions League-mestre har allerede tabt to kampe i det nye format og er ni point efter FC Barcelona i ligaen, hvor de dog har en kamp i hånden.

– Jeg synes ikke, det er uretfærdigt, at der bliver sat spørgsmålstegn ved mig; det tænker jeg er helt normalt. Når holdet ikke præsterer, er det træneren, der står tilbage med ansvaret, sagde Carlo Ancelotti på pressekonferencen efter nederlaget til AC Milan.

Et af de allerstørste problemer for Real Madrid i denne sæson er de udfordringer, der har været med Jude Bellinghams præstationer. Den unge englænder var altafgørende for den store succes, klubben oplevede i sidste sæson, hvor han i 42 kampe havde 36 målinvolveringer på tværs af alle turneringer. Det er bestemt ikke noget, han har fulgt op på i efteråret. Her har Bellingham slet ikke scoret for klubben i de 12 kampe, han har spillet, men han har dog leveret tre assists.

Og netop denne situation bliver der sat spørgsmålstegn ved.

– Ancelotti har ikke fundet opskriften endnu selvom vi allerede er i November. Det fremstår ikke som om, at noget virker. Hverken forsvaret, der er hovedårsagen til nederlagene, eller midtbanen, der mangler ideer og balance, eller angrebet, der kke kan genererer de mål man kunne forvente fra Mbappé, Vinicius og Bellingham. Holdet fejler over alt, og det peger tilbage på manageren, skriver mediet inden de uddyber.

– Real Madrids ledelse havde ingen planer om at fyre Ancelotti midt i sæsonen. Han har opbakning fra de vigtigste ledere i klubben, men resultaterne truer allerede klubbens dagligdag, og den italienske træner begynder at være i fare. Interne kilder omkring holdet vil ikke udelukke muligheden for, at han kan blive fyret, hvis holdet ikke vinder i løbet af den kommende tid, hvilket for blot et par uger siden ville have været utænkeligt.

Carlo Ancelotti får muligheden for at vende den dårlige stime på lørdag, når de på hjemmebane møder Osasuna.





Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet


Svenske helte er målløse

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Nedtur for Højlund

Afsløring: Brøndby afvist

FCM har solgt nul billetter

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Klar besked fra Frank efter nedtur

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Vil købe Manchester United

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Fuldender svensk mirakel

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Fredericia får bank i Haderslev

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

242 millioner sidder på bænken

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Vanvittig Pogacar-klausul 

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Utrolig dansk succes i Belgien

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Ekspert med dyster Rune-melding

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Di Marzio med klar melding

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

FCK uden profiler til Champions League-brag

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Graham Potter er ny svensk landstræner

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Tullberg i tårer over tv-billeder