I Real Madrid glemmer man hurtigt.
Selvom Carlo Ancelotti i sidste sæson sikrede kongeklubben the double i form af Champions League- og La Liga-trofæet, er italieneren ifølge mediet Relevo nu i fare for at blive fyret i Real Madrid efter en dårlig sæsonstart, som for nylig er kulmineret med gårsdagens 1-3-nederlag til AC Milan og 0-4-nederlaget på Bernabéu til ærkerivalerne fra FC Barcelona i oktober måned.
– Alarmklokkerne lyder allerede, og Ancelotti har ikke kunnet løse problemerne, selvom han har haft en uges ekstra forberedelsestid, skriver Relevo.
Presset fra omverdenen er også noget, der er nået helt ind til cheftræneren selv, som også forholdt sig til den situation, han og klubben befinder sig i efter de seneste dårlige resultater. De forsvarende Champions League-mestre har allerede tabt to kampe i det nye format og er ni point efter FC Barcelona i ligaen, hvor de dog har en kamp i hånden.
– Jeg synes ikke, det er uretfærdigt, at der bliver sat spørgsmålstegn ved mig; det tænker jeg er helt normalt. Når holdet ikke præsterer, er det træneren, der står tilbage med ansvaret, sagde Carlo Ancelotti på pressekonferencen efter nederlaget til AC Milan.
Et af de allerstørste problemer for Real Madrid i denne sæson er de udfordringer, der har været med Jude Bellinghams præstationer. Den unge englænder var altafgørende for den store succes, klubben oplevede i sidste sæson, hvor han i 42 kampe havde 36 målinvolveringer på tværs af alle turneringer. Det er bestemt ikke noget, han har fulgt op på i efteråret. Her har Bellingham slet ikke scoret for klubben i de 12 kampe, han har spillet, men han har dog leveret tre assists.
Og netop denne situation bliver der sat spørgsmålstegn ved.
– Ancelotti har ikke fundet opskriften endnu selvom vi allerede er i November. Det fremstår ikke som om, at noget virker. Hverken forsvaret, der er hovedårsagen til nederlagene, eller midtbanen, der mangler ideer og balance, eller angrebet, der kke kan genererer de mål man kunne forvente fra Mbappé, Vinicius og Bellingham. Holdet fejler over alt, og det peger tilbage på manageren, skriver mediet inden de uddyber.
– Real Madrids ledelse havde ingen planer om at fyre Ancelotti midt i sæsonen. Han har opbakning fra de vigtigste ledere i klubben, men resultaterne truer allerede klubbens dagligdag, og den italienske træner begynder at være i fare. Interne kilder omkring holdet vil ikke udelukke muligheden for, at han kan blive fyret, hvis holdet ikke vinder i løbet af den kommende tid, hvilket for blot et par uger siden ville have været utænkeligt.
Carlo Ancelotti får muligheden for at vende den dårlige stime på lørdag, når de på hjemmebane møder Osasuna.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Ikke sket i 8 år

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Mourinho meldes tæt på storklub

Teemu Pukki dominerer

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Prøvede at lokke Eriksen

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub
