I Real Madrid glemmer man hurtigt.
Selvom Carlo Ancelotti i sidste sæson sikrede kongeklubben the double i form af Champions League- og La Liga-trofæet, er italieneren ifølge mediet Relevo nu i fare for at blive fyret i Real Madrid efter en dårlig sæsonstart, som for nylig er kulmineret med gårsdagens 1-3-nederlag til AC Milan og 0-4-nederlaget på Bernabéu til ærkerivalerne fra FC Barcelona i oktober måned.
– Alarmklokkerne lyder allerede, og Ancelotti har ikke kunnet løse problemerne, selvom han har haft en uges ekstra forberedelsestid, skriver Relevo.
Presset fra omverdenen er også noget, der er nået helt ind til cheftræneren selv, som også forholdt sig til den situation, han og klubben befinder sig i efter de seneste dårlige resultater. De forsvarende Champions League-mestre har allerede tabt to kampe i det nye format og er ni point efter FC Barcelona i ligaen, hvor de dog har en kamp i hånden.
– Jeg synes ikke, det er uretfærdigt, at der bliver sat spørgsmålstegn ved mig; det tænker jeg er helt normalt. Når holdet ikke præsterer, er det træneren, der står tilbage med ansvaret, sagde Carlo Ancelotti på pressekonferencen efter nederlaget til AC Milan.
Et af de allerstørste problemer for Real Madrid i denne sæson er de udfordringer, der har været med Jude Bellinghams præstationer. Den unge englænder var altafgørende for den store succes, klubben oplevede i sidste sæson, hvor han i 42 kampe havde 36 målinvolveringer på tværs af alle turneringer. Det er bestemt ikke noget, han har fulgt op på i efteråret. Her har Bellingham slet ikke scoret for klubben i de 12 kampe, han har spillet, men han har dog leveret tre assists.
Og netop denne situation bliver der sat spørgsmålstegn ved.
– Ancelotti har ikke fundet opskriften endnu selvom vi allerede er i November. Det fremstår ikke som om, at noget virker. Hverken forsvaret, der er hovedårsagen til nederlagene, eller midtbanen, der mangler ideer og balance, eller angrebet, der kke kan genererer de mål man kunne forvente fra Mbappé, Vinicius og Bellingham. Holdet fejler over alt, og det peger tilbage på manageren, skriver mediet inden de uddyber.
– Real Madrids ledelse havde ingen planer om at fyre Ancelotti midt i sæsonen. Han har opbakning fra de vigtigste ledere i klubben, men resultaterne truer allerede klubbens dagligdag, og den italienske træner begynder at være i fare. Interne kilder omkring holdet vil ikke udelukke muligheden for, at han kan blive fyret, hvis holdet ikke vinder i løbet af den kommende tid, hvilket for blot et par uger siden ville have været utænkeligt.
Carlo Ancelotti får muligheden for at vende den dårlige stime på lørdag, når de på hjemmebane møder Osasuna.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT