Efter ny katastrofe: Real overvejer at fyre ham

Real Madrid har ikke fået den bedste start på sæsonen, hvilket gør, at sædet er begyndt at brænde under den ellers succesfulde cheftræner, Carlo Ancelotti.



I Real Madrid glemmer man hurtigt.

Selvom Carlo Ancelotti i sidste sæson sikrede kongeklubben the double i form af Champions League- og La Liga-trofæet, er italieneren ifølge mediet Relevo nu i fare for at blive fyret i Real Madrid efter en dårlig sæsonstart, som for nylig er kulmineret med gårsdagens 1-3-nederlag til AC Milan og 0-4-nederlaget på Bernabéu til ærkerivalerne fra FC Barcelona i oktober måned.

– Alarmklokkerne lyder allerede, og Ancelotti har ikke kunnet løse problemerne, selvom han har haft en uges ekstra forberedelsestid, skriver Relevo.

Presset fra omverdenen er også noget, der er nået helt ind til cheftræneren selv, som også forholdt sig til den situation, han og klubben befinder sig i efter de seneste dårlige resultater. De forsvarende Champions League-mestre har allerede tabt to kampe i det nye format og er ni point efter FC Barcelona i ligaen, hvor de dog har en kamp i hånden.

– Jeg synes ikke, det er uretfærdigt, at der bliver sat spørgsmålstegn ved mig; det tænker jeg er helt normalt. Når holdet ikke præsterer, er det træneren, der står tilbage med ansvaret, sagde Carlo Ancelotti på pressekonferencen efter nederlaget til AC Milan.

Et af de allerstørste problemer for Real Madrid i denne sæson er de udfordringer, der har været med Jude Bellinghams præstationer. Den unge englænder var altafgørende for den store succes, klubben oplevede i sidste sæson, hvor han i 42 kampe havde 36 målinvolveringer på tværs af alle turneringer. Det er bestemt ikke noget, han har fulgt op på i efteråret. Her har Bellingham slet ikke scoret for klubben i de 12 kampe, han har spillet, men han har dog leveret tre assists.

Og netop denne situation bliver der sat spørgsmålstegn ved.

– Ancelotti har ikke fundet opskriften endnu selvom vi allerede er i November. Det fremstår ikke som om, at noget virker. Hverken forsvaret, der er hovedårsagen til nederlagene, eller midtbanen, der mangler ideer og balance, eller angrebet, der kke kan genererer de mål man kunne forvente fra Mbappé, Vinicius og Bellingham. Holdet fejler over alt, og det peger tilbage på manageren, skriver mediet inden de uddyber.

– Real Madrids ledelse havde ingen planer om at fyre Ancelotti midt i sæsonen. Han har opbakning fra de vigtigste ledere i klubben, men resultaterne truer allerede klubbens dagligdag, og den italienske træner begynder at være i fare. Interne kilder omkring holdet vil ikke udelukke muligheden for, at han kan blive fyret, hvis holdet ikke vinder i løbet af den kommende tid, hvilket for blot et par uger siden ville have været utænkeligt.

Carlo Ancelotti får muligheden for at vende den dårlige stime på lørdag, når de på hjemmebane møder Osasuna.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Brøndby IF – Randers FC

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Ny kæmpe nedtur for Frank

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Han kan blive den næste store profil!



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

AGF og OB var enige om at spille søndag

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Viaplay-boss langer ud efter AGF