Eks-Barça-boss bortforklarer elendige megahandler

Barcelona har ikke fået meget for de knap tre milliarder kroner, man brugte på Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og Ousmane Dembélé, men ifølge catalanernes tidligere præsident er den slags gigantiske fejlkøb ikke noget, man skal tage så tungt.



Josep Bartomeu har ikke fået meget ros for sin tid som Barcelona-præsident, hvor catalanerne brugte knap tre milliarder kroner på tre spillere, der ikke har gjort den store forskel på Camp Nou.

Hverken Philippe Coutinho, Ousmane Dembélé eller Antoine Griezmann har således levet op til forventningerne, men ifølge Bartomeu skal man ikke tage den slags forfejlede milliard-transfers så tungt, selvom Barcelona nu døjer med en gigantisk gæld.

– Nogle af indkøbene levede ikke op til forventningerne. Spillere, som kostede mange penge. Men den slags sker i fodbold. Da disse to spillere (Coutinho og Dembélé, red.) blev hentet, jublede alle over disse transfers. Coutinho blev hentet, fordi Iniesta sagde farvel. Han var den bedste spiller i Premier League. Dembélé kom til efter Neymars exit. Specialister peger på, at der er omtrent 50 procents risiko for, at man tager fejl, og en lige så stor procentchance for succes, lyder det således, ifølge Esport3, fra Bartomeu, der altså formåede at ramme forkert i alle tre tilfælde.

– Hvad Griezmann angår, så var det trænerne, der bad om at få ham, og de insisterede på det i et helt år. De regnede ham for at være uundværlig, især fordi Luis Suárez ofte var skadet. Han var en anden type angriber, en verdensklassespiller og en holdspiller.

Josep Bartomeu var Barcelona-præsident fra 2014 og indtil oktober sidste år.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

‘Et af de største danske resultater’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jubler over store FC København-nyheder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA