En ny La Liga sæson begynder denne weekend. Barcelonas massive oprustning gør dem til favorit, mens Carlo Ancelotti skal forsøge at undgå sæson to syndromet, hvis Real Madrid igen vil løfte trofæet.
Carlo Ancelotti har prøvet lidt af hvert i sin karriere. Manden med de markante øjenbryn, der kun løftes, når det for alvor brænder på, fremstår som altid rolig på bænken i selv de mest pressede situationer. Sidste sæson var en stor personlig succes for italieneren, der vandt både mesterskab og Champions League, men måske det venstre øjenbryn er lidt højre end det højre, hvis han i øjeblikket går og tænker på, hvordan det som regel går ham i sin anden sæson i en klub.
Da han første gang var i Real Madrid, vandt han ligeledes Champions League i sin første sæson, men blev så fyret i den efterfølgende, da han kunne se Barcelona rende med alle titlerne. Siden kom han til Bayern München, hvor han vandt ligaen i sin første sæson, men et nederlag mod PSG kort inde i sæson to kostede ham jobbet i det sydtyske. I 2018/19 førte han Napoli til en flot anden plads i Serie A, men ved vintertid i den næste sæson var det farvel og tak.
Skal mønstret brydes, skal Carlo Ancelotti gerne genvinde Liga. Og skal det ske, skal han sætte sin lid til, at Karim Benzema kan ramme samme niveau som i den forgangne sæson. Det siger journalist Graham Hunter, der arbejder for La Liga TV, til Tipsbladet.

– Karim Benzema er en unik spiller og min favorit til Ballon d’Or. Han spiller på samme måde, uanset om Real Madrid spiller ude eller hjemme, godt eller dårligt. Skulle han blive skadet, eller opleve et formdyk, så har Real Madrid i øjeblikket ingen, der bare tilnærmelsesvis kan erstatte ham. Og det handler både om mål, men også om løsninger på banen. Vinicius Junior skal fortsat lære at bære et hold, når han ikke har Benzema ved sin side, siger Hunter, der samtidig vurderer, at det er Barcelonas bredde, der kan blive afgørende i dette års mesterskabskamp.
– Med en sæson med Champions League kampe næsten hver uge frem mod VM, så har du brug for bredde i truppen, og det har Barcelona fået. Xavi, Cruyff, Alemany og til dels Laporta har håndplukket de spillere og personligheder, de gerne vil have i truppen. Barcelona har fået så stor en indsprøjtning af det, som NASA ville kalde The right Stuff”, at de også bør være favoritter til titlen.
Historisk stærke oprykkere
De nærmeste konkurrenter fra Atlético Madrid og Sevilla har ikke på samme måde forstærket sig, og hos sidstnævnte fremstår truppen nærmere svækket efter salg af både Jules Koundé og Diego Carlos, der i de sidste sæsoner har udgjort et succesfuldt makkerskab i det centrale forsvar.
Men hvor mesterskabet ser ud til at blive en duel mellem de to store, er der væsentligt flere hold, der kan blande sig i kampen for at undgå nedrykning. Real Valladolid, Almería og Girona er oprykkere i denne sæson og ville i manges øjne være oplagte bud til en af de tre nederste pladser, men ser vi på statistikken, så har oprykkerne traditionelt set klaret sig godt i deres første sæson i La Liga. Sidste år blev alle tre oprykkere oppe, mens det i de to foregående sæsoner har været to ud af tre oprykkere, der har kunne booke billet til endnu en sæson på første klasse.

Espanyol er en af de klubber, der efter at have overlevet den første sæson i La Liga nu håber på at kunne etablere sig i rækken. Resultaterne i venskabskampene har været af blandet karakter, men det får ikke klubben til at gå i panik, da de sætter sin lid til ungdommen.
– Kampene før sæsonen er til at teste ting, skabe en enhed på holdet og oplade batterierne. Resultaterne i sig selv er mindre relevante. Der er stadig et marked at agere på for os og de andre klubber, men jeg synes, vi kan være tilfredse med det, vi særligt har set fra de unge spillere fra vores akademi, lyder det fra Joan Capdevila, der er tidligere spansk landsholdsspiller og som i dag er ansat i staben omkring førsteholdet hos Espanyol, som han selv repræsenterede ved to lejligheder som spiller.
Skal Espanyol, der har benyttet sommerpausen til at ansætte Diego Martínez som ny træner, igen overleve i rækken, så skal det formentlig ske med resultater på den hjemmebane, der i sidste sæson sikrede dem 33 ud af 42 mulige point.
– Vi vil gerne skabe en positiv synergi mellem holdet og fansene. Espanyols fans er unikke, for de er er der altid for holdet. Også i de dårlige tider. De var der for os, da vi var i den næstbedste række, og selv under pandemien, da de ikke kunne komme på stadion, så støttede de os uden for stadion, fulgte os til lufthavnen, til vores hotel og støttede os på afstand. Fansene er Espanyols vigtigste arv, lyder det fra Joan Capdevila.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke