Video : Tipsbladet
La Liga

Espanyol henter ny angriber: Tegn til Braithwaite?

Martin Braithwaite kan se frem til konkurrence om spilletiden, hvis han bliver i Espanyol.

Martin Braithwaite har haft en ganske speciel sommer, hvor han lige forinden kunne se sig selv og sit hold Espanyol rykke ud af den bedste spanske række. Det har siden medført en del spekulationer om et skifte væk fra Barcelona-klubben.

Endnu er der ikke sket noget, men ledelsen har nu taget sine forholdsregler ved at have hentet den 30-årige angriber Pere Milla ind fra Elche. Det oplyser Espanyol på klubbens hjemmeside.

Det lader endvidere til, at Espanyol har sluppet med at betale godt 18 millioner kroner for Milla, selvom hans frikøbsklausul lå på de 22 millioner kroner. Den forskel kan dog blive udlignet, hvis han udløser nogle bonusser.

Pere Milla nåede at spille 146 kampe for Elche med 29 mål til følge, og det er en spiller, som har gjort sig et særdeles godt indtryk i klubben, som ikke lader til at blive ødelagt af, at han forlader dem med to uger tilbage af transfervinduet.

For Braithwaites vedkommende kan det dog blot være en erstatning for hans angrebsmakker i sidste sæson, Joselu, men den seneste tid har også peget på, at danskeren selv kan være på vej videre.

Martin Braithwaite forlod selv denne sommer klubbens træningslejr, men kom dog tilbage igen efter tydelig kritik fra klubben.

Senest er han blevet tilbudt til en anden klub. Læs mere om det her.