FC Barcelona flopper i “AC”-debut

Det blev til en times spil i Andreas Christensens debut for Barcelona i lørdagens 0-0-kamp mod Rayo Vallecano.



Andreas Christensen fik lørdag aften debut for den spanske storklub FC Barcelona.

Men det blev ikke den bedste tænkelige start for Andreas Christensen, som var med til at spille 0-0 hjemme mod Rayo Vallecano i La Liga.

Den danske landsholdsspiller spillede de første 61 minutter, inden træner Xavi skiftede ham ud med Sergi Roberto.

Andreas Christensen spillede en solid kamp i den bageste kæde, hvor der var knap så meget at se til som i den anden ende af banen.

Rayo Vallecano forsvarede sig heroisk gennem de 90 minutter plus det løse. Og det endte med at være et hårdt tilkæmpet point for udeholdet.

Barcelona benyttede flere af de nyindkøbte profiler, som holdet havde nået at få registreret med en hel del besvær grundet klubbens økonomiske problemer.

Så både angriberen Robert Lewandowski og kantspilleren Raphinha var ligesom Andreas Christensen med fra start. Desuden blev den nye midtbanespiller Franck Kessie skiftet ind i anden halvleg.

Barcelona dominerede kampen fra start til slut og havde bolden i over to tredjedele af tiden. Hjemmeholdet kom også frem til langt de fleste chancer, men ind ville bolden ikke.

Robert Lewandowski var tæt på i flere situationer, men polakken havde ikke held og dygtighed til at få scoret.

Med to gule kort i kampens slutfase blev Barcelonas rutinerede midtbanespiller Sergio Busquets udvist.

Derfor fik Barcelona med en mand i undertal vanskeligere ved at presse på i de sidste minutter af tillægstiden, og kampen endte uden mål.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub