FC Barcelona flopper i “AC”-debut

Det blev til en times spil i Andreas Christensens debut for Barcelona i lørdagens 0-0-kamp mod Rayo Vallecano.



Andreas Christensen fik lørdag aften debut for den spanske storklub FC Barcelona.

Men det blev ikke den bedste tænkelige start for Andreas Christensen, som var med til at spille 0-0 hjemme mod Rayo Vallecano i La Liga.

Den danske landsholdsspiller spillede de første 61 minutter, inden træner Xavi skiftede ham ud med Sergi Roberto.

Andreas Christensen spillede en solid kamp i den bageste kæde, hvor der var knap så meget at se til som i den anden ende af banen.

Rayo Vallecano forsvarede sig heroisk gennem de 90 minutter plus det løse. Og det endte med at være et hårdt tilkæmpet point for udeholdet.

Barcelona benyttede flere af de nyindkøbte profiler, som holdet havde nået at få registreret med en hel del besvær grundet klubbens økonomiske problemer.

Så både angriberen Robert Lewandowski og kantspilleren Raphinha var ligesom Andreas Christensen med fra start. Desuden blev den nye midtbanespiller Franck Kessie skiftet ind i anden halvleg.

Barcelona dominerede kampen fra start til slut og havde bolden i over to tredjedele af tiden. Hjemmeholdet kom også frem til langt de fleste chancer, men ind ville bolden ikke.

Robert Lewandowski var tæt på i flere situationer, men polakken havde ikke held og dygtighed til at få scoret.

Med to gule kort i kampens slutfase blev Barcelonas rutinerede midtbanespiller Sergio Busquets udvist.

Derfor fik Barcelona med en mand i undertal vanskeligere ved at presse på i de sidste minutter af tillægstiden, og kampen endte uden mål.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Er de også færdige i OB?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind