FC Barcelona flopper i “AC”-debut

Det blev til en times spil i Andreas Christensens debut for Barcelona i lørdagens 0-0-kamp mod Rayo Vallecano.



Andreas Christensen fik lørdag aften debut for den spanske storklub FC Barcelona.

Men det blev ikke den bedste tænkelige start for Andreas Christensen, som var med til at spille 0-0 hjemme mod Rayo Vallecano i La Liga.

Den danske landsholdsspiller spillede de første 61 minutter, inden træner Xavi skiftede ham ud med Sergi Roberto.

Andreas Christensen spillede en solid kamp i den bageste kæde, hvor der var knap så meget at se til som i den anden ende af banen.

Rayo Vallecano forsvarede sig heroisk gennem de 90 minutter plus det løse. Og det endte med at være et hårdt tilkæmpet point for udeholdet.

Barcelona benyttede flere af de nyindkøbte profiler, som holdet havde nået at få registreret med en hel del besvær grundet klubbens økonomiske problemer.

Så både angriberen Robert Lewandowski og kantspilleren Raphinha var ligesom Andreas Christensen med fra start. Desuden blev den nye midtbanespiller Franck Kessie skiftet ind i anden halvleg.

Barcelona dominerede kampen fra start til slut og havde bolden i over to tredjedele af tiden. Hjemmeholdet kom også frem til langt de fleste chancer, men ind ville bolden ikke.

Robert Lewandowski var tæt på i flere situationer, men polakken havde ikke held og dygtighed til at få scoret.

Med to gule kort i kampens slutfase blev Barcelonas rutinerede midtbanespiller Sergio Busquets udvist.

Derfor fik Barcelona med en mand i undertal vanskeligere ved at presse på i de sidste minutter af tillægstiden, og kampen endte uden mål.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Horsens var et helvede’