Forleden dag bekræftede FC Barcelona endelig tilgangen af Andreas Christensen samt midtbanespilleren Franck Kessie, men der skal stadig ske lidt, før de to spillere kan registreres i spillertruppen.
Det bekræfter Mateu Alemany, fodbolddirektør i FC Barcelona, ifølge Mundo Deportivo ved et pressemøde onsdag.
– Barça har overskrevet løngrænsen. I kender allerede reglerne. For at registrere Sergi Roberto (der har forlænget, red.), Franck Kessie og Andreas Christensen bliver vi nødt til at reducere klubbens lønudgifter.
– Sidste år skete også for os, og til sidst lykkedes det os at registrere alle de nye spillere. På en eller anden måde vil vi opnå det, siger Mateu Alemany ifølge Mundo Deportivo med henvisning til, at FC Barcelona først registrerede nyindkøbene Memphis Depay og Eric Garcia få timer før første ligakamp.
Fodbolddirektøren fortæller endvidere, at man snart kan komme videre med at få styr på økonomien og komme tættere på at registrere “AC” og kompagni, fordi man er ved at sælge 15 procent af tv-rettighederne til klubbens kampe.
Selvom spillerne ikke er registreret endnu, vil de dog også kunne optræde i venskabskampe for FC Barcelona. Det er først, når La Liga begynder, at en manglende registrering vil være et problem.
– De spillere, der ikke er registreret, vil kunne spille venskabskampe. Det er intet problem. Tanken er også, at de den 12. august kan spille i ligaen, siger Mateu Alemany.
FC Barcelona skal i næste uge spille testkamp mod Olot onsdag i næste uge.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER