FC Barcelona kan stadig ikke registrere “AC”

FC Barcelona har hentet "AC" og Franck Kessie - men ingen af spillerne kan registreres lige nu.



Forleden dag bekræftede FC Barcelona endelig tilgangen af Andreas Christensen samt midtbanespilleren Franck Kessie, men der skal stadig ske lidt, før de to spillere kan registreres i spillertruppen.

Det bekræfter Mateu Alemany, fodbolddirektør i FC Barcelona, ifølge Mundo Deportivo ved et pressemøde onsdag.

– Barça har overskrevet løngrænsen. I kender allerede reglerne. For at registrere Sergi Roberto (der har forlænget, red.), Franck Kessie og Andreas Christensen bliver vi nødt til at reducere klubbens lønudgifter.

– Sidste år skete også for os, og til sidst lykkedes det os at registrere alle de nye spillere. På en eller anden måde vil vi opnå det, siger Mateu Alemany ifølge Mundo Deportivo med henvisning til, at FC Barcelona først registrerede nyindkøbene Memphis Depay og Eric Garcia få timer før første ligakamp.

Fodbolddirektøren fortæller endvidere, at man snart kan komme videre med at få styr på økonomien og komme tættere på at registrere “AC” og kompagni, fordi man er ved at sælge 15 procent af tv-rettighederne til klubbens kampe.

Selvom spillerne ikke er registreret endnu, vil de dog også kunne optræde i venskabskampe for FC Barcelona. Det er først, når La Liga begynder, at en manglende registrering vil være et problem.

– De spillere, der ikke er registreret, vil kunne spille venskabskampe. Det er intet problem. Tanken er også, at de den 12. august kan spille i ligaen, siger Mateu Alemany.

FC Barcelona skal i næste uge spille testkamp mod Olot onsdag i næste uge.  

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A





LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Nu taler Messi

Viborg FF – OB

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Paulinho tager hjem til Brasilien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’