Forleden dag bekræftede FC Barcelona endelig tilgangen af Andreas Christensen samt midtbanespilleren Franck Kessie, men der skal stadig ske lidt, før de to spillere kan registreres i spillertruppen.
Det bekræfter Mateu Alemany, fodbolddirektør i FC Barcelona, ifølge Mundo Deportivo ved et pressemøde onsdag.
– Barça har overskrevet løngrænsen. I kender allerede reglerne. For at registrere Sergi Roberto (der har forlænget, red.), Franck Kessie og Andreas Christensen bliver vi nødt til at reducere klubbens lønudgifter.
– Sidste år skete også for os, og til sidst lykkedes det os at registrere alle de nye spillere. På en eller anden måde vil vi opnå det, siger Mateu Alemany ifølge Mundo Deportivo med henvisning til, at FC Barcelona først registrerede nyindkøbene Memphis Depay og Eric Garcia få timer før første ligakamp.
Fodbolddirektøren fortæller endvidere, at man snart kan komme videre med at få styr på økonomien og komme tættere på at registrere “AC” og kompagni, fordi man er ved at sælge 15 procent af tv-rettighederne til klubbens kampe.
Selvom spillerne ikke er registreret endnu, vil de dog også kunne optræde i venskabskampe for FC Barcelona. Det er først, når La Liga begynder, at en manglende registrering vil være et problem.
– De spillere, der ikke er registreret, vil kunne spille venskabskampe. Det er intet problem. Tanken er også, at de den 12. august kan spille i ligaen, siger Mateu Alemany.
FC Barcelona skal i næste uge spille testkamp mod Olot onsdag i næste uge.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
FANKLUBBEN