Forleden dag bekræftede FC Barcelona endelig tilgangen af Andreas Christensen samt midtbanespilleren Franck Kessie, men der skal stadig ske lidt, før de to spillere kan registreres i spillertruppen.
Det bekræfter Mateu Alemany, fodbolddirektør i FC Barcelona, ifølge Mundo Deportivo ved et pressemøde onsdag.
– Barça har overskrevet løngrænsen. I kender allerede reglerne. For at registrere Sergi Roberto (der har forlænget, red.), Franck Kessie og Andreas Christensen bliver vi nødt til at reducere klubbens lønudgifter.
– Sidste år skete også for os, og til sidst lykkedes det os at registrere alle de nye spillere. På en eller anden måde vil vi opnå det, siger Mateu Alemany ifølge Mundo Deportivo med henvisning til, at FC Barcelona først registrerede nyindkøbene Memphis Depay og Eric Garcia få timer før første ligakamp.
Fodbolddirektøren fortæller endvidere, at man snart kan komme videre med at få styr på økonomien og komme tættere på at registrere “AC” og kompagni, fordi man er ved at sælge 15 procent af tv-rettighederne til klubbens kampe.
Selvom spillerne ikke er registreret endnu, vil de dog også kunne optræde i venskabskampe for FC Barcelona. Det er først, når La Liga begynder, at en manglende registrering vil være et problem.
– De spillere, der ikke er registreret, vil kunne spille venskabskampe. Det er intet problem. Tanken er også, at de den 12. august kan spille i ligaen, siger Mateu Alemany.
FC Barcelona skal i næste uge spille testkamp mod Olot onsdag i næste uge.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt