• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
La Liga Victor Risager

FC Barcelona kan stadig ikke registrere “AC”

Foto: Getty Images

FC Barcelona har hentet "AC" og Franck Kessie - men ingen af spillerne kan registreres lige nu.

Af Victor Risager

Forleden dag bekræftede FC Barcelona endelig tilgangen af Andreas Christensen samt midtbanespilleren Franck Kessie, men der skal stadig ske lidt, før de to spillere kan registreres i spillertruppen.

Det bekræfter Mateu Alemany, fodbolddirektør i FC Barcelona, ifølge Mundo Deportivo ved et pressemøde onsdag.

- Barça har overskrevet løngrænsen. I kender allerede reglerne. For at registrere Sergi Roberto (der har forlænget, red.), Franck Kessie og Andreas Christensen bliver vi nødt til at reducere klubbens lønudgifter.

- Sidste år skete også for os, og til sidst lykkedes det os at registrere alle de nye spillere. På en eller anden måde vil vi opnå det, siger Mateu Alemany ifølge Mundo Deportivo med henvisning til, at FC Barcelona først registrerede nyindkøbene Memphis Depay og Eric Garcia få timer før første ligakamp.

Fodbolddirektøren fortæller endvidere, at man snart kan komme videre med at få styr på økonomien og komme tættere på at registrere “AC” og kompagni, fordi man er ved at sælge 15 procent af tv-rettighederne til klubbens kampe.

Selvom spillerne ikke er registreret endnu, vil de dog også kunne optræde i venskabskampe for FC Barcelona. Det er først, når La Liga begynder, at en manglende registrering vil være et problem.

- De spillere, der ikke er registreret, vil kunne spille venskabskampe. Det er intet problem. Tanken er også, at de den 12. august kan spille i ligaen, siger Mateu Alemany.

FC Barcelona skal i næste uge spille testkamp mod Olot onsdag i næste uge.  

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A