I denne sæson har den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat oplevet en række højdepunkter. Både med landsholdet til VM, hvor de nåede til semifinalen og med klubholdet Fiorentina, der nåede til Conference League-finalen, men tabte 1-2 i sidste minut til West Ham.
Nu begynder det at ligne, at han kan komme videre til en større klub. Her er Barcelona blevet sat i forbindelse med ham, og det forlyder nu ifølge spanske Marca, at Firenze-klubben er klar til at gå med til at sænke prisen på spilleren.
Nu forlyder det, at der er tale om 150 millioner kroner for ham, mens der også skulle være spillere på vej oveni handlen. Her skulle der være tale om folk som blandt andet tæller Dest, Nico eller Umtiti.
Det menes desuden, at man i Fiorentina skulle have den opfattelse, at Amrabat gjorde en stor tjeneste for dem, da han valgte at blive i klubben tilbage i januar efter det forrygende VM, som han var en del af.
Derudover er han tilsyneladende også en af de defensive midtbanespillere, som Barca-cheftræner Xavi kan lide bedst. Allerhelst vil han givetvis have Zubimendi, men den økonomiske situation i Barcelona tillader det ikke, og det har træneren efter sigende affundet sig med.
Derudover bliver der peget på, at Amrabat også har andre tilbud, men at han altså skulle foretrække Barcelona selv.
Tidligere i karrieren kunne han dog være endt i FC Midtjylland, men de takkede dengang nej til at få ham for en slik.
Senest er der også kommet svar på, hvorvidt Barcelona vil gå efter Neymar denne sommer. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
UEFA med vild ændring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT