FCM sagde nej: Nu er han tæt på Barcelona

Fiorentina skulle være klar til at gå ned i pris for midtbaneprofilen.



I denne sæson har den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat oplevet en række højdepunkter. Både med landsholdet til VM, hvor de nåede til semifinalen og med klubholdet Fiorentina, der nåede til Conference League-finalen, men tabte 1-2 i sidste minut til West Ham.

Nu begynder det at ligne, at han kan komme videre til en større klub. Her er Barcelona blevet sat i forbindelse med ham, og det forlyder nu ifølge spanske Marca, at Firenze-klubben er klar til at gå med til at sænke prisen på spilleren.

Nu forlyder det, at der er tale om 150 millioner kroner for ham, mens der også skulle være spillere på vej oveni handlen.  Her skulle der være tale om folk som blandt andet tæller Dest, Nico eller Umtiti.

Det menes desuden, at man i Fiorentina skulle have den opfattelse, at Amrabat gjorde en stor tjeneste for dem, da han valgte at blive i klubben tilbage i januar efter det forrygende VM, som han var en del af.

Derudover er han tilsyneladende også en af de defensive midtbanespillere, som Barca-cheftræner Xavi kan lide bedst. Allerhelst vil han givetvis have Zubimendi, men den økonomiske situation i Barcelona tillader det ikke, og det har træneren efter sigende affundet sig med.

Derudover bliver der peget på, at Amrabat også har andre tilbud, men at han altså skulle foretrække Barcelona selv.

Tidligere i karrieren kunne han dog være endt i FC Midtjylland, men de takkede dengang nej til at få ham for en slik.

Senest er der også kommet svar på, hvorvidt Barcelona vil gå efter Neymar denne sommer. Læs mere om det her.





VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Schwartau-handel giver ingen mening

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Et ‘angreb’ på Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud