Fejl og dumhed koster FC Barcelona

FC Barcelona førte med 2-0, men blev ramt af udvisning, så Celta Vigo kunne slå tilbage i slutfasen.



FC Barcelona var uden at imponere på vej mod en sejr ude mod Celta Vigo, men smed sejren på gulvet i slutfasen.

Barcelona førte med 2-0 indtil det 84. minut, men måtte nøjes med 2-2.

Fejl og dumheder var årsagen til, at Barcelona ikke kørte sejren hjem. Først fik Marc Casado en dum udvisning, og kort efter lavede Jules Koundé en fejl, der for alvor satte Celta i gang.

Set over hele kampen var Celtas point helt efter bogen. Hjemmeholdet skabte fleste chancer, og kun på effektivitet var Barcelona det bedste hold lørdag aften.

Barcelona kom foran efter et kvarter, da Jules Koundé fandt Raphinha, som tog et træk i feltet og huggede bolden i nettet.

Ellers var Celta faktisk farligst i første halvleg, og Iago Aspas burde have givet hjemmeholdet en tidlig føring, men hans afslutning gik forbi.

Barcelona spillede stadig uden den store inspiration efter pausen, men holdet straffede prompte en opspilsfejl hos Celta til at udbygge føringen.

Robert Lewandowski, der havde været stort set usynlig i den første time, blev spillet fri og scorede til 2-0.

Spillemæssigt kunne Celta godt matche Barcelona, men holdet missede flere chancer.

I det 82. minut fik Celta bedre vilkår i jagten på et comeback, da Marc Casado modtog sit andet gule kort på få minutter, og det gav fornyet spænding allerede to minutter senere.

Jules Koundé fejlede grumt som sidste mand, så Alfonso Gonzalez kunne reducere, og det inspirerede Celta yderligere, så Hugo Alvarez kort efter udlignede.

Med pointtabet fører Barcelona La Liga med 34 point foran Atlético Madrid med 29. Real Madrid har på tredjepladsen 27, men har spillet to kampe færre – den første er søndag ude mod Leganes.

/ritzau/







Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afslører samtale med Roony Bardghji

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’