FC Barcelona var uden at imponere på vej mod en sejr ude mod Celta Vigo, men smed sejren på gulvet i slutfasen.
Barcelona førte med 2-0 indtil det 84. minut, men måtte nøjes med 2-2.
Fejl og dumheder var årsagen til, at Barcelona ikke kørte sejren hjem. Først fik Marc Casado en dum udvisning, og kort efter lavede Jules Koundé en fejl, der for alvor satte Celta i gang.
Set over hele kampen var Celtas point helt efter bogen. Hjemmeholdet skabte fleste chancer, og kun på effektivitet var Barcelona det bedste hold lørdag aften.
Barcelona kom foran efter et kvarter, da Jules Koundé fandt Raphinha, som tog et træk i feltet og huggede bolden i nettet.
Ellers var Celta faktisk farligst i første halvleg, og Iago Aspas burde have givet hjemmeholdet en tidlig føring, men hans afslutning gik forbi.
Barcelona spillede stadig uden den store inspiration efter pausen, men holdet straffede prompte en opspilsfejl hos Celta til at udbygge føringen.
Robert Lewandowski, der havde været stort set usynlig i den første time, blev spillet fri og scorede til 2-0.
Spillemæssigt kunne Celta godt matche Barcelona, men holdet missede flere chancer.
I det 82. minut fik Celta bedre vilkår i jagten på et comeback, da Marc Casado modtog sit andet gule kort på få minutter, og det gav fornyet spænding allerede to minutter senere.
Jules Koundé fejlede grumt som sidste mand, så Alfonso Gonzalez kunne reducere, og det inspirerede Celta yderligere, så Hugo Alvarez kort efter udlignede.
Med pointtabet fører Barcelona La Liga med 34 point foran Atlético Madrid med 29. Real Madrid har på tredjepladsen 27, men har spillet to kampe færre – den første er søndag ude mod Leganes.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Salah sender særlig besked
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
