FC Barcelona var uden at imponere på vej mod en sejr ude mod Celta Vigo, men smed sejren på gulvet i slutfasen.
Barcelona førte med 2-0 indtil det 84. minut, men måtte nøjes med 2-2.
Fejl og dumheder var årsagen til, at Barcelona ikke kørte sejren hjem. Først fik Marc Casado en dum udvisning, og kort efter lavede Jules Koundé en fejl, der for alvor satte Celta i gang.
Set over hele kampen var Celtas point helt efter bogen. Hjemmeholdet skabte fleste chancer, og kun på effektivitet var Barcelona det bedste hold lørdag aften.
Barcelona kom foran efter et kvarter, da Jules Koundé fandt Raphinha, som tog et træk i feltet og huggede bolden i nettet.
Ellers var Celta faktisk farligst i første halvleg, og Iago Aspas burde have givet hjemmeholdet en tidlig føring, men hans afslutning gik forbi.
Barcelona spillede stadig uden den store inspiration efter pausen, men holdet straffede prompte en opspilsfejl hos Celta til at udbygge føringen.
Robert Lewandowski, der havde været stort set usynlig i den første time, blev spillet fri og scorede til 2-0.
Spillemæssigt kunne Celta godt matche Barcelona, men holdet missede flere chancer.
I det 82. minut fik Celta bedre vilkår i jagten på et comeback, da Marc Casado modtog sit andet gule kort på få minutter, og det gav fornyet spænding allerede to minutter senere.
Jules Koundé fejlede grumt som sidste mand, så Alfonso Gonzalez kunne reducere, og det inspirerede Celta yderligere, så Hugo Alvarez kort efter udlignede.
Med pointtabet fører Barcelona La Liga med 34 point foran Atlético Madrid med 29. Real Madrid har på tredjepladsen 27, men har spillet to kampe færre – den første er søndag ude mod Leganes.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
AVIS
