Ekspert: Barca er efterladt i en skidt situation

Lionel Messis farvel til FC Barcelona efterlader storklubben i en skidt situation, mener fodboldekspert.



FC Barcelona er blevet et fodboldikon fattigere.

Torsdag aften meddelte klubben, at den trods enighed om en ny kontrakt med Lionel Messi må sige farvel til den argentinske stjerne.

Parterne kan på grund af de økonomiske regler i spansk fodbold ikke færdiggøre kontrakten, lyder det.

Dermed er Messi altså fortid i klubben, han gennem mange år nærmest har været synonym med.

– Det drejer sig om den største spiller, hvis ikke nogensinde, så hvert fald i disse tider, så det er en enormt væsentlig nyhed for verdensfodbolden, fordi han er den spiller, han er, og fordi han har betydet så meget for Barcelona. Han er på mange måder uadskillelig fra Barcelona, siger Asker Hedegaard Boye, fodboldekspert, idéhistoriker og forfatter til flere fodboldbøger.

Den nu 34-årige Messi har siden førsteholdsdebuten i 2004 blandt andet ført Barcelona til ti spanske mesterskaber og fire Champions League-titler. Undervejs er han blevet kåret som verdens bedste fodboldspiller seks gange.

Asker Hedegaard Boye mener, at Messis farvel efterlader den spanske storklub i kritisabel tilstand.

– Messi har båret Barcelona i mange år, men især de seneste par år. De har fået så mange flere point og titler, end holdet egentlig var berettiget til. Tidligere havde han store spillere som Xavi og Andrés Iniesta omkring sig, men han har stået alene de seneste år, hvor han på ubegribelig vis har løftet sit niveau.

– Så det efterlader på alle niveauer klubben i en virkelig skidt situation. Man mister sin klart bedste spiller, sit største kommercielle trækplaster, og man kommer til igen at stå som en klub, der er dårligt ledet, siger Hedegaard Boye.

Han undrer sig over den korte udmelding torsdag aften, hvor Barcelona fortalte om Messis farvel, selv om parterne ifølge klubben var enige om en ny kontrakt, efter at argentinerens tidligere aftale med klubben udløb med udgangen af juni.

Hedegaard Boye tror ikke nødvendigvis, at det sidste punktum er sat.

– Og jeg kan ikke finde ud af, om jeg har det sådan, fordi det er så vildt og historisk, at Messi forlader Barcelona. Men Messi sagde sidste sommer, at han forlod klubben. Det gjorde han så ikke. Nu siger Barcelona, at Messi forlader klubben. Alting kan altid ændres. Der er ikke noget, der er mejslet i sten.

– Barcelona forsøger med den her udmelding at sende aben videre til den spanske ligaforening. Det er måske smart nok, for så står klubben ikke som den store skurk, selv om den måske egentlig er det, for Barcelona har virkelig sovet i timen, og jeg tror ikke, man får held med at spinne historien sådan.

/ritzau/





Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.



LIVE

TransferLIVE: Chok – kæmpehandel kollapser


Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Kæmpe milliontab



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Superliga-klub smadrer transferrekord

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Afsløring: Tæt på Randers-exit

FCK-emne præsenteret i ny klub

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?



Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Må acceptere stor lønnedgang

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Er han Viborgs næste cheftræner?

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Forstår intet af stor dansk transfer

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Overraskelse? Han forlænger med FCM



Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Diogo Jota død i trafikulykke

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

FCK-kamp afblæst

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste



Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger