Første Real-pointtab: Benzema kiksede straffespark

Karim Benzema brændte et straffespark for Real Madrid, da upåagtede Osasuna hentede 1-1 på Bernabeu.



Real Madrid led søndag sæsonens første pointtab i den bedste spanske fodboldrække.

På hjemmebane måtte de regerende mestre efter seks sejre i træk nøjes med 1-1 mod Osasuna.

Karim Benzema havde chancen for at afgøre sagen i slutningen af anden halvleg, men franskmanden brændte et straffespark.

Pointdelingen betyder, at Real Madrid forpassede chancen for at overtage førstepladsen fra FC Barcelona.

Real Madrid kom foran med 1-0 umiddelbart før pausen. Her endte et indlæg fra Vinicius Junior på højrekanten med at sejle ind i mål, selv om det måske burde have været annulleret.

To Real Madrid-spillere stod nemlig i offside-position, og Antonio Rüdiger forsøgte endda at sparke ud efter bolden, men dommeren vurderede ikke, at de to Real-spillere påvirkede spillet.

Scoringen fik dermed lov til at stå ved magt, og Real Madrid var dermed foran med 1-0.

Den tilbagelænede stil fra hjemmeholdet blev dog straffet fem minutter efter pausen, da gæsterne fik udlignet til 1-1.

Osasunas Kike Garcia snittede med det øverste af hovedet et langskud fra Unai Garcia op i målhjørnet og forbi Andriy Lunin i Real Madrid-målet.

Værterne satte nu Osasuna under et pænt tryk, og med et kvarter tilbage fik hjemmeholdet tildelt et straffespark, da Unai Garcia placerede to hænder i ryggen på Karim Benzema og blev udvist.

Franskmanden, der gjorde comeback efter en skade, sparkede selv, men hamrede bolden på overliggeren.

Hjemmeholdet trykkede på, og Benzema var tæt på et par gange. Angriberen fik blandt andet annulleret en scoring fra offside og var i overtiden tæt på at dirigere bolden i mål på et hovedstød.

Real Madrid og FC Barcelona har hver 19 point i toppen af La Liga. Barcelona fører ligaen i kraft af en bedre målscore end ærkerivalen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League