Første Real-pointtab: Benzema kiksede straffespark

Karim Benzema brændte et straffespark for Real Madrid, da upåagtede Osasuna hentede 1-1 på Bernabeu.



Real Madrid led søndag sæsonens første pointtab i den bedste spanske fodboldrække.

På hjemmebane måtte de regerende mestre efter seks sejre i træk nøjes med 1-1 mod Osasuna.

Karim Benzema havde chancen for at afgøre sagen i slutningen af anden halvleg, men franskmanden brændte et straffespark.

Pointdelingen betyder, at Real Madrid forpassede chancen for at overtage førstepladsen fra FC Barcelona.

Real Madrid kom foran med 1-0 umiddelbart før pausen. Her endte et indlæg fra Vinicius Junior på højrekanten med at sejle ind i mål, selv om det måske burde have været annulleret.

To Real Madrid-spillere stod nemlig i offside-position, og Antonio Rüdiger forsøgte endda at sparke ud efter bolden, men dommeren vurderede ikke, at de to Real-spillere påvirkede spillet.

Scoringen fik dermed lov til at stå ved magt, og Real Madrid var dermed foran med 1-0.

Den tilbagelænede stil fra hjemmeholdet blev dog straffet fem minutter efter pausen, da gæsterne fik udlignet til 1-1.

Osasunas Kike Garcia snittede med det øverste af hovedet et langskud fra Unai Garcia op i målhjørnet og forbi Andriy Lunin i Real Madrid-målet.

Værterne satte nu Osasuna under et pænt tryk, og med et kvarter tilbage fik hjemmeholdet tildelt et straffespark, da Unai Garcia placerede to hænder i ryggen på Karim Benzema og blev udvist.

Franskmanden, der gjorde comeback efter en skade, sparkede selv, men hamrede bolden på overliggeren.

Hjemmeholdet trykkede på, og Benzema var tæt på et par gange. Angriberen fik blandt andet annulleret en scoring fra offside og var i overtiden tæt på at dirigere bolden i mål på et hovedstød.

Real Madrid og FC Barcelona har hver 19 point i toppen af La Liga. Barcelona fører ligaen i kraft af en bedre målscore end ærkerivalen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Bundesliga-klub enig med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Skandaløse scener: Han er en skændsel!