Forrygende anden halvleg giver Barca vigtig sejr

En stærk anden halvleg dannede grobund for, at Barcelona tirsdag aften besejrede Mallorca med 5-1.



Det har ikke kørt på skinner for FC Barcelona i de seneste kampe i La Liga, men tirsdag fik storklubben fra Catalonien tiltrængt oprejsning, da Mallorca blev besejret med 5-1 på den spanske ferieø.

Sejren var tiltrængt for Barcelona, der godt nok stadig topper ligaen, men inden tirsdag blot havde fået ét point i de tre seneste ligakampe.

Barcelonas Raphinha gjorde det i det 56. minut til 2-1 fra straffesparkspletten, og derfra kørte de catalanske gæster over Mallorca, der tabte pusten og modet.

Forude var ellers gået en jævnbyrdig og underholdende første halvleg.

Allerede i det 11. minut kom de catalanske gæster i front, da Ferrán Torres udnyttede et stort koks i Mallorca-forsvaret.

Det var dog ikke fordi, at Barcelona udnyttede det tidlige føringsmål til at tage kontrol over kampen.

Første halvleg var en levende affære med muligheder i begge ender og stor intensitet i nærkampene.

To minutter før pausen udlignede Mallorca også ganske fortjent, da Vedat Muriqi satte en sidste inderside på et gennemspillet angreb.

Minuttet efter fik gæsterne muligheden for at svare hurtigt igen og bringe sig tilbage i front, men Raphinha brændte en friløber på Leonardo Roman i Mallorca-målet.

Den brasilianske kreatør fik dog revanche ti minutter inde i anden halvleg, da han udnyttede et straffespark og sendte Barcelona tilbage i front.

Barcelona var derfra i langt i bedre kontrol, og værterne faldt samtidig fra hinanden defensivt.

Først var det Raphinha, der et kvarter før tid igen kom på tavlen, da han udnyttede et fornemt oplæg fra den unge komet Lamine Yamal.

Fem minutter senere øgede Frenkie de Jong til 4-1, og yderligere fem minutter efter var den hollandske midtbanedirigent i oplæggerens rolle, da han assisterede Pau Victors scoring.

Med sejren øger Barcelona forspringet i toppen, så det nu lyder på fire point ned til rivalen Real Madrid, der dog har spillet to kampe færre.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Tager kontakt om Kamil Grabara 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Fredberg henter italiensk legende

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Hylder kæmpe FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Frankrig – Marokko