Forrygende anden halvleg giver Barca vigtig sejr

En stærk anden halvleg dannede grobund for, at Barcelona tirsdag aften besejrede Mallorca med 5-1.



Det har ikke kørt på skinner for FC Barcelona i de seneste kampe i La Liga, men tirsdag fik storklubben fra Catalonien tiltrængt oprejsning, da Mallorca blev besejret med 5-1 på den spanske ferieø.

Sejren var tiltrængt for Barcelona, der godt nok stadig topper ligaen, men inden tirsdag blot havde fået ét point i de tre seneste ligakampe.

Barcelonas Raphinha gjorde det i det 56. minut til 2-1 fra straffesparkspletten, og derfra kørte de catalanske gæster over Mallorca, der tabte pusten og modet.

Forude var ellers gået en jævnbyrdig og underholdende første halvleg.

Allerede i det 11. minut kom de catalanske gæster i front, da Ferrán Torres udnyttede et stort koks i Mallorca-forsvaret.

Det var dog ikke fordi, at Barcelona udnyttede det tidlige føringsmål til at tage kontrol over kampen.

Første halvleg var en levende affære med muligheder i begge ender og stor intensitet i nærkampene.

To minutter før pausen udlignede Mallorca også ganske fortjent, da Vedat Muriqi satte en sidste inderside på et gennemspillet angreb.

Minuttet efter fik gæsterne muligheden for at svare hurtigt igen og bringe sig tilbage i front, men Raphinha brændte en friløber på Leonardo Roman i Mallorca-målet.

Den brasilianske kreatør fik dog revanche ti minutter inde i anden halvleg, da han udnyttede et straffespark og sendte Barcelona tilbage i front.

Barcelona var derfra i langt i bedre kontrol, og værterne faldt samtidig fra hinanden defensivt.

Først var det Raphinha, der et kvarter før tid igen kom på tavlen, da han udnyttede et fornemt oplæg fra den unge komet Lamine Yamal.

Fem minutter senere øgede Frenkie de Jong til 4-1, og yderligere fem minutter efter var den hollandske midtbanedirigent i oplæggerens rolle, da han assisterede Pau Victors scoring.

Med sejren øger Barcelona forspringet i toppen, så det nu lyder på fire point ned til rivalen Real Madrid, der dog har spillet to kampe færre.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

England – Argentina



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Frankrig – Spanien

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Kæmpe cadeau til AGF’