Det har ikke kørt på skinner for FC Barcelona i de seneste kampe i La Liga, men tirsdag fik storklubben fra Catalonien tiltrængt oprejsning, da Mallorca blev besejret med 5-1 på den spanske ferieø.
Sejren var tiltrængt for Barcelona, der godt nok stadig topper ligaen, men inden tirsdag blot havde fået ét point i de tre seneste ligakampe.
Barcelonas Raphinha gjorde det i det 56. minut til 2-1 fra straffesparkspletten, og derfra kørte de catalanske gæster over Mallorca, der tabte pusten og modet.
Forude var ellers gået en jævnbyrdig og underholdende første halvleg.
Allerede i det 11. minut kom de catalanske gæster i front, da Ferrán Torres udnyttede et stort koks i Mallorca-forsvaret.
Det var dog ikke fordi, at Barcelona udnyttede det tidlige føringsmål til at tage kontrol over kampen.
Første halvleg var en levende affære med muligheder i begge ender og stor intensitet i nærkampene.
To minutter før pausen udlignede Mallorca også ganske fortjent, da Vedat Muriqi satte en sidste inderside på et gennemspillet angreb.
Minuttet efter fik gæsterne muligheden for at svare hurtigt igen og bringe sig tilbage i front, men Raphinha brændte en friløber på Leonardo Roman i Mallorca-målet.
Den brasilianske kreatør fik dog revanche ti minutter inde i anden halvleg, da han udnyttede et straffespark og sendte Barcelona tilbage i front.
Barcelona var derfra i langt i bedre kontrol, og værterne faldt samtidig fra hinanden defensivt.
Først var det Raphinha, der et kvarter før tid igen kom på tavlen, da han udnyttede et fornemt oplæg fra den unge komet Lamine Yamal.
Fem minutter senere øgede Frenkie de Jong til 4-1, og yderligere fem minutter efter var den hollandske midtbanedirigent i oplæggerens rolle, da han assisterede Pau Victors scoring.
Med sejren øger Barcelona forspringet i toppen, så det nu lyder på fire point ned til rivalen Real Madrid, der dog har spillet to kampe færre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE