Andreas Christensens FC Barcelona-karriere kan slutte, før den for alvor begyndte.
Ikke på grund af dårlige præstationer. Tværtimod. Danskeren har været sæsonens måske nok største overraskelse for den spanske klub, der har sikker kurs mod mesterskabet, og som nærmest ikke indkasserer nogle mål på vejen hertil.
Men FC Barcelonas vanskelige økonomiske situation kan tvinge klubben til at sælge Andreas Christensen til sommer, blot ét år efter man hentede ham på en fri transfer fra Chelsea.
Det skriver det spanske medie Sport, som forudser, at FC Barcelona kommer til at modtage tilbud på den formstærke dansker, der desværre udgik i torsdagens landskamp mod Finland, men som snart ventes klar igen.
Her skriver avisen, at 'AC' med sine 26 år er en af FC Barcelonas største salgsobjekter, hvor man forventer sommerbud i størrelsen 372 til 450 millioner kroner. Derfor kan et sommerskifte ikke udelukkes, og FC Barcelona pønser angiveligt allerede på at hente Inigo Martinez på en fri transfer, som dækker AC's plads i venstre side af det centrale forsvar.
Det er almen kendt, at FC Barcelona både skal sælge ud til sommer samt reducere sine lønomkostninger for overhovedet at kunne hente spillere ind. Her er Andreas Christensen interessant, for et salg af ham kan få en stor indflydelse på økonomien.I og med 'AC' blev hentet uden omkostninger, er der ingen afskrivninger involveret. Derfor vil fortjenesten ved et salg være netto.
FC Barcelona er dog klar over, at man vil tage et sportsligt dyk med et salg af den danske landsholdsspiller, da hverken Martinez eller andre erstatninger, som eventuelt skal hentes for færre penge, ikke har samme høje niveau som danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
EKSKLUSIVT