Forventer ‘AC’-bud på 450 mio.

Skulle sådan et bud løbe ind, så får FC Barcelona mere end svært ved at sige nej.



Andreas Christensens FC Barcelona-karriere kan slutte, før den for alvor begyndte.

Ikke på grund af dårlige præstationer. Tværtimod. Danskeren har været sæsonens måske nok største overraskelse for den spanske klub, der har sikker kurs mod mesterskabet, og som nærmest ikke indkasserer nogle mål på vejen hertil.

Men FC Barcelonas vanskelige økonomiske situation kan tvinge klubben til at sælge Andreas Christensen til sommer, blot ét år efter man hentede ham på en fri transfer fra Chelsea.

Det skriver det spanske medie Sport, som forudser, at FC Barcelona kommer til at modtage tilbud på den formstærke dansker, der desværre udgik i torsdagens landskamp mod Finland, men som snart ventes klar igen.

Her skriver avisen, at 'AC' med sine 26 år er en af FC Barcelonas største salgsobjekter, hvor man forventer sommerbud i størrelsen 372 til 450 millioner kroner. Derfor kan et sommerskifte ikke udelukkes, og FC Barcelona pønser angiveligt allerede på at hente Inigo Martinez på en fri transfer, som dækker AC's plads i venstre side af det centrale forsvar.

Det er almen kendt, at FC Barcelona både skal sælge ud til sommer samt reducere sine lønomkostninger for overhovedet at kunne hente spillere ind. Her er Andreas Christensen interessant, for et salg af ham kan få en stor indflydelse på økonomien.I og med 'AC' blev hentet uden omkostninger, er der ingen afskrivninger involveret. Derfor vil fortjenesten ved et salg være netto. 

FC Barcelona er dog klar over, at man vil tage et sportsligt dyk med et salg af den danske landsholdsspiller, da hverken Martinez eller andre erstatninger, som eventuelt skal hentes for færre penge, ikke har samme høje niveau som danskeren.





Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

David Nielsen er stensikker

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

‘Den mest magtfulde nogensinde’

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bellingham og Kane sender England videre

Ustoppelige Haaland skaber miraklet

Her er 1/8-finalerne ved VM

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien

Dansker på blokken i ny storklub

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA – Belgien

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’