Andreas Christensens FC Barcelona-karriere kan slutte, før den for alvor begyndte.
Ikke på grund af dårlige præstationer. Tværtimod. Danskeren har været sæsonens måske nok største overraskelse for den spanske klub, der har sikker kurs mod mesterskabet, og som nærmest ikke indkasserer nogle mål på vejen hertil.
Men FC Barcelonas vanskelige økonomiske situation kan tvinge klubben til at sælge Andreas Christensen til sommer, blot ét år efter man hentede ham på en fri transfer fra Chelsea.
Det skriver det spanske medie Sport, som forudser, at FC Barcelona kommer til at modtage tilbud på den formstærke dansker, der desværre udgik i torsdagens landskamp mod Finland, men som snart ventes klar igen.
Her skriver avisen, at 'AC' med sine 26 år er en af FC Barcelonas største salgsobjekter, hvor man forventer sommerbud i størrelsen 372 til 450 millioner kroner. Derfor kan et sommerskifte ikke udelukkes, og FC Barcelona pønser angiveligt allerede på at hente Inigo Martinez på en fri transfer, som dækker AC's plads i venstre side af det centrale forsvar.
Det er almen kendt, at FC Barcelona både skal sælge ud til sommer samt reducere sine lønomkostninger for overhovedet at kunne hente spillere ind. Her er Andreas Christensen interessant, for et salg af ham kan få en stor indflydelse på økonomien.I og med 'AC' blev hentet uden omkostninger, er der ingen afskrivninger involveret. Derfor vil fortjenesten ved et salg være netto.
FC Barcelona er dog klar over, at man vil tage et sportsligt dyk med et salg af den danske landsholdsspiller, da hverken Martinez eller andre erstatninger, som eventuelt skal hentes for færre penge, ikke har samme høje niveau som danskeren.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED