Forventer ‘AC’-bud på 450 mio.

Skulle sådan et bud løbe ind, så får FC Barcelona mere end svært ved at sige nej.



Andreas Christensens FC Barcelona-karriere kan slutte, før den for alvor begyndte.

Ikke på grund af dårlige præstationer. Tværtimod. Danskeren har været sæsonens måske nok største overraskelse for den spanske klub, der har sikker kurs mod mesterskabet, og som nærmest ikke indkasserer nogle mål på vejen hertil.

Men FC Barcelonas vanskelige økonomiske situation kan tvinge klubben til at sælge Andreas Christensen til sommer, blot ét år efter man hentede ham på en fri transfer fra Chelsea.

Det skriver det spanske medie Sport, som forudser, at FC Barcelona kommer til at modtage tilbud på den formstærke dansker, der desværre udgik i torsdagens landskamp mod Finland, men som snart ventes klar igen.

Her skriver avisen, at 'AC' med sine 26 år er en af FC Barcelonas største salgsobjekter, hvor man forventer sommerbud i størrelsen 372 til 450 millioner kroner. Derfor kan et sommerskifte ikke udelukkes, og FC Barcelona pønser angiveligt allerede på at hente Inigo Martinez på en fri transfer, som dækker AC's plads i venstre side af det centrale forsvar.

Det er almen kendt, at FC Barcelona både skal sælge ud til sommer samt reducere sine lønomkostninger for overhovedet at kunne hente spillere ind. Her er Andreas Christensen interessant, for et salg af ham kan få en stor indflydelse på økonomien.I og med 'AC' blev hentet uden omkostninger, er der ingen afskrivninger involveret. Derfor vil fortjenesten ved et salg være netto. 

FC Barcelona er dog klar over, at man vil tage et sportsligt dyk med et salg af den danske landsholdsspiller, da hverken Martinez eller andre erstatninger, som eventuelt skal hentes for færre penge, ikke har samme høje niveau som danskeren.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tv-vært stopper på Viaplay

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Arsenal er i Champions League-finalen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF