Forventer ‘AC’-bud på 450 mio.

Skulle sådan et bud løbe ind, så får FC Barcelona mere end svært ved at sige nej.



Andreas Christensens FC Barcelona-karriere kan slutte, før den for alvor begyndte.

Ikke på grund af dårlige præstationer. Tværtimod. Danskeren har været sæsonens måske nok største overraskelse for den spanske klub, der har sikker kurs mod mesterskabet, og som nærmest ikke indkasserer nogle mål på vejen hertil.

Men FC Barcelonas vanskelige økonomiske situation kan tvinge klubben til at sælge Andreas Christensen til sommer, blot ét år efter man hentede ham på en fri transfer fra Chelsea.

Det skriver det spanske medie Sport, som forudser, at FC Barcelona kommer til at modtage tilbud på den formstærke dansker, der desværre udgik i torsdagens landskamp mod Finland, men som snart ventes klar igen.

Her skriver avisen, at 'AC' med sine 26 år er en af FC Barcelonas største salgsobjekter, hvor man forventer sommerbud i størrelsen 372 til 450 millioner kroner. Derfor kan et sommerskifte ikke udelukkes, og FC Barcelona pønser angiveligt allerede på at hente Inigo Martinez på en fri transfer, som dækker AC's plads i venstre side af det centrale forsvar.

Det er almen kendt, at FC Barcelona både skal sælge ud til sommer samt reducere sine lønomkostninger for overhovedet at kunne hente spillere ind. Her er Andreas Christensen interessant, for et salg af ham kan få en stor indflydelse på økonomien.I og med 'AC' blev hentet uden omkostninger, er der ingen afskrivninger involveret. Derfor vil fortjenesten ved et salg være netto. 

FC Barcelona er dog klar over, at man vil tage et sportsligt dyk med et salg af den danske landsholdsspiller, da hverken Martinez eller andre erstatninger, som eventuelt skal hentes for færre penge, ikke har samme høje niveau som danskeren.





Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De vil have Rashford

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer lover: De får debut

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool