Andreas Christensens FC Barcelona-karriere kan slutte, før den for alvor begyndte.
Ikke på grund af dårlige præstationer. Tværtimod. Danskeren har været sæsonens måske nok største overraskelse for den spanske klub, der har sikker kurs mod mesterskabet, og som nærmest ikke indkasserer nogle mål på vejen hertil.
Men FC Barcelonas vanskelige økonomiske situation kan tvinge klubben til at sælge Andreas Christensen til sommer, blot ét år efter man hentede ham på en fri transfer fra Chelsea.
Det skriver det spanske medie Sport, som forudser, at FC Barcelona kommer til at modtage tilbud på den formstærke dansker, der desværre udgik i torsdagens landskamp mod Finland, men som snart ventes klar igen.
Her skriver avisen, at 'AC' med sine 26 år er en af FC Barcelonas største salgsobjekter, hvor man forventer sommerbud i størrelsen 372 til 450 millioner kroner. Derfor kan et sommerskifte ikke udelukkes, og FC Barcelona pønser angiveligt allerede på at hente Inigo Martinez på en fri transfer, som dækker AC's plads i venstre side af det centrale forsvar.
Det er almen kendt, at FC Barcelona både skal sælge ud til sommer samt reducere sine lønomkostninger for overhovedet at kunne hente spillere ind. Her er Andreas Christensen interessant, for et salg af ham kan få en stor indflydelse på økonomien.I og med 'AC' blev hentet uden omkostninger, er der ingen afskrivninger involveret. Derfor vil fortjenesten ved et salg være netto.
FC Barcelona er dog klar over, at man vil tage et sportsligt dyk med et salg af den danske landsholdsspiller, da hverken Martinez eller andre erstatninger, som eventuelt skal hentes for færre penge, ikke har samme høje niveau som danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM