Mens Premier League er gået på sommerpause, så har den danske Brentford-cheftræner Thomas Frank fået sig en tjans på engelske BBC som ekspert i deres EM-dækning. I den rolle har han senest talt om den tidligere FC Midtjylland-angriber Artem Dovbyk i forbindelse med Ukraines kamp mod Rumænien.
Det kommer også efter, at ukraineren er blevet rygtet til blandt andet Arsenal, og det er nok ikke kun dem, som har opdaget Girona-målmaskinen, fortæller Frank.
– Der er mange klubber, der kigger på ham. Det tvivler jeg ikke på. Jeg kan også se ham i Premier League i fremtiden. Jeg kan godt lide hans venstre fod – den er virkelig, virkelig god, siger Frank.
Når det kommer til Brentfords muligheder for at få fingrene i Dovbyk, så afviser den danske træner det.
– Man ved aldrig, men nej, det tror jeg ikke. Jeg synes, vi har en ret god angriber i Ivan Toney, lyder det fra Thomas Frank.
I den netop overståede sæson blev Artem Dovbyk topscorer i La Liga i sit første år i klubben, hvor det blev til 24 mål, der var særdeles medvirkende til, at Girona endte på tredjepladsen i turneringen.
Det seneste rygte om Arsenal er fra Diari de Girona, som mener at vide, at London-klubben har budt svimlende 370 millioner kroner for ham.
FC Midtjylland har sikret sig en videresalgsklausul på ham, som betyder, at de skal have 30 procent af prisen. Det vil være 111 millioner kroner, som vil være på vej til den jyske hede, hvis det bliver til sådan et salg for Girona.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Dansk træner reagerer på VM-nederlag
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Marokko – Haiti
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS