Thomas Frank hylder Dovbyk: Man ved aldrig

Han afviser dog, at Brentford skulle være ude efter ham.



Mens Premier League er gået på sommerpause, så har den danske Brentford-cheftræner Thomas Frank fået sig en tjans på engelske BBC som ekspert i deres EM-dækning. I den rolle har han senest talt om den tidligere FC Midtjylland-angriber Artem Dovbyk i forbindelse med Ukraines kamp mod Rumænien.

Det kommer også efter, at ukraineren er blevet rygtet til blandt andet Arsenal, og det er nok ikke kun dem, som har opdaget Girona-målmaskinen, fortæller Frank.

– Der er mange klubber, der kigger på ham. Det tvivler jeg ikke på. Jeg kan også se ham i Premier League i fremtiden. Jeg kan godt lide hans venstre fod – den er virkelig, virkelig god, siger Frank.

Når det kommer til Brentfords muligheder for at få fingrene i Dovbyk, så afviser den danske træner det.

– Man ved aldrig, men nej, det tror jeg ikke. Jeg synes, vi har en ret god angriber i Ivan Toney, lyder det fra Thomas Frank.

I den netop overståede sæson blev Artem Dovbyk topscorer i La Liga i sit første år i klubben, hvor det blev til 24 mål, der var særdeles medvirkende til, at Girona endte på tredjepladsen i turneringen.

Det seneste rygte om Arsenal er fra Diari de Girona, som mener at vide, at London-klubben har budt svimlende 370 millioner kroner for ham.

FC Midtjylland har sikret sig en videresalgsklausul på ham, som betyder, at de skal have 30 procent af prisen. Det vil være 111 millioner kroner, som vil være på vej til den jyske hede, hvis det bliver til sådan et salg for Girona.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Flere Superliga-kamp rykkes

Tunesien – Japan

Tyskland – Elfenbenskysten

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Ecuador – Curacao

Belgien – Iran

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Enighed – dansk stortransfer tæt på



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’