Thomas Frank hylder Dovbyk: Man ved aldrig

Han afviser dog, at Brentford skulle være ude efter ham.



Mens Premier League er gået på sommerpause, så har den danske Brentford-cheftræner Thomas Frank fået sig en tjans på engelske BBC som ekspert i deres EM-dækning. I den rolle har han senest talt om den tidligere FC Midtjylland-angriber Artem Dovbyk i forbindelse med Ukraines kamp mod Rumænien.

Det kommer også efter, at ukraineren er blevet rygtet til blandt andet Arsenal, og det er nok ikke kun dem, som har opdaget Girona-målmaskinen, fortæller Frank.

– Der er mange klubber, der kigger på ham. Det tvivler jeg ikke på. Jeg kan også se ham i Premier League i fremtiden. Jeg kan godt lide hans venstre fod – den er virkelig, virkelig god, siger Frank.

Når det kommer til Brentfords muligheder for at få fingrene i Dovbyk, så afviser den danske træner det.

– Man ved aldrig, men nej, det tror jeg ikke. Jeg synes, vi har en ret god angriber i Ivan Toney, lyder det fra Thomas Frank.

I den netop overståede sæson blev Artem Dovbyk topscorer i La Liga i sit første år i klubben, hvor det blev til 24 mål, der var særdeles medvirkende til, at Girona endte på tredjepladsen i turneringen.

Det seneste rygte om Arsenal er fra Diari de Girona, som mener at vide, at London-klubben har budt svimlende 370 millioner kroner for ham.

FC Midtjylland har sikret sig en videresalgsklausul på ham, som betyder, at de skal have 30 procent af prisen. Det vil være 111 millioner kroner, som vil være på vej til den jyske hede, hvis det bliver til sådan et salg for Girona.





LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers