Thomas Frank hylder Dovbyk: Man ved aldrig

Han afviser dog, at Brentford skulle være ude efter ham.



Mens Premier League er gået på sommerpause, så har den danske Brentford-cheftræner Thomas Frank fået sig en tjans på engelske BBC som ekspert i deres EM-dækning. I den rolle har han senest talt om den tidligere FC Midtjylland-angriber Artem Dovbyk i forbindelse med Ukraines kamp mod Rumænien.

Det kommer også efter, at ukraineren er blevet rygtet til blandt andet Arsenal, og det er nok ikke kun dem, som har opdaget Girona-målmaskinen, fortæller Frank.

– Der er mange klubber, der kigger på ham. Det tvivler jeg ikke på. Jeg kan også se ham i Premier League i fremtiden. Jeg kan godt lide hans venstre fod – den er virkelig, virkelig god, siger Frank.

Når det kommer til Brentfords muligheder for at få fingrene i Dovbyk, så afviser den danske træner det.

– Man ved aldrig, men nej, det tror jeg ikke. Jeg synes, vi har en ret god angriber i Ivan Toney, lyder det fra Thomas Frank.

I den netop overståede sæson blev Artem Dovbyk topscorer i La Liga i sit første år i klubben, hvor det blev til 24 mål, der var særdeles medvirkende til, at Girona endte på tredjepladsen i turneringen.

Det seneste rygte om Arsenal er fra Diari de Girona, som mener at vide, at London-klubben har budt svimlende 370 millioner kroner for ham.

FC Midtjylland har sikret sig en videresalgsklausul på ham, som betyder, at de skal have 30 procent af prisen. Det vil være 111 millioner kroner, som vil være på vej til den jyske hede, hvis det bliver til sådan et salg for Girona.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Voldsom straf efter vanvidsaktion

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Braithwaite del af stor transferplan

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Har aldrig set lignende

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Atletico Madrid – Arsenal