Der sker noget for den danske angriber Martin Braithwaite for tiden i hans klub Espanyol. Søndag blev Luis Garcia fyret fra jobbet som cheftræner efter det uafgjorte resultat mod Eibar, hvorefter Luis Miguel Ramis mandag ved frokosttid er blevet præsenteret som ny mand i rollen i klubben.
I forbindelse med præsentationen fik Espanyol-sportsdirektør Fran Garagarza sendt en klar besked til klubbens spillere. Det skriver den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.
Her pegede han på, at de var nødt til at tage beslutningen for at tage et skridt mod forandring, men så var der også en hilsen til blandt andet spillerne, som tæller den danske angriber.
– Vi fortsætter med beskeden om, at vi skal alle ro sammen i samme retning, og at der kommer bølger. Og der er bølger, som påvirker os alle, inklusive mig, fordi jeg er involveret i det. Hverken projektet, sværhedsgraden eller budskabet ændrer sig, fortæller Espanyol-sportsdirektøren.
Endvidere peger han på, at han tror meget på stabilitet i klubben, som har haft 12 cheftrænere i de seneste otte år.
Derudover bliver det understreget, at det ikke alene handlede om resultatet af kampen mod Eibar, at det blev til en fyring for Luis Garcia. I den seneste tid har de også tabt tre af de seneste fem kampe, som er begyndt at sætte deres chancer for oprykning lidt i fare, da de nu er på femtepladsen, som giver adgang til playoff-kampe.
Fyringen af Garcia er tilmed blev omtalt som en, der kom over WhatsApp, men det nægter Garagarza.
– Det er ikke rigtigt, og det er derfor jeg giver dig min telefon nu, så du kan tjekke det, lød det fra sportsdirektøren om spørgsmålet.
Selv er Martin Braithwaite blevet hyldet på det seneste. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Arsenal – Burnley