Giver Braithwaite og Co budskab efter trænerfyring

Espanyol har brugt søndag og mandag på at skifte ud på cheftræner-posten.



Der sker noget for den danske angriber Martin Braithwaite for tiden i hans klub Espanyol. Søndag blev Luis Garcia fyret fra jobbet som cheftræner efter det uafgjorte resultat mod Eibar, hvorefter Luis Miguel Ramis mandag ved frokosttid er blevet præsenteret som ny mand i rollen i klubben.

I forbindelse med præsentationen fik Espanyol-sportsdirektør Fran Garagarza sendt en klar besked til klubbens spillere. Det skriver den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.

Her pegede han på, at de var nødt til at tage beslutningen for at tage et skridt mod forandring, men så var der også en hilsen til blandt andet spillerne, som tæller den danske angriber.

– Vi fortsætter med beskeden om, at vi skal alle ro sammen i samme retning, og at der kommer bølger. Og der er bølger, som påvirker os alle, inklusive mig, fordi jeg er involveret i det. Hverken projektet, sværhedsgraden eller budskabet ændrer sig, fortæller Espanyol-sportsdirektøren.

Endvidere peger han på, at han tror meget på stabilitet i klubben, som har haft 12 cheftrænere i de seneste otte år.

Derudover bliver det understreget, at det ikke alene handlede om resultatet af kampen mod Eibar, at det blev til en fyring for Luis Garcia. I den seneste tid har de også tabt tre af de seneste fem kampe, som er begyndt at sætte deres chancer for oprykning lidt i fare, da de nu er på femtepladsen, som giver adgang til playoff-kampe.

Fyringen af Garcia er tilmed blev omtalt som en, der kom over WhatsApp, men det nægter Garagarza.

– Det er ikke rigtigt, og det er derfor jeg giver dig min telefon nu, så du kan tjekke det, lød det fra sportsdirektøren om spørgsmålet.

Selv er Martin Braithwaite blevet hyldet på det seneste. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Paraguay – Australien

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kap Verde – Saudi-Arabien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Tunesien – Holland