Der sker noget for den danske angriber Martin Braithwaite for tiden i hans klub Espanyol. Søndag blev Luis Garcia fyret fra jobbet som cheftræner efter det uafgjorte resultat mod Eibar, hvorefter Luis Miguel Ramis mandag ved frokosttid er blevet præsenteret som ny mand i rollen i klubben.
I forbindelse med præsentationen fik Espanyol-sportsdirektør Fran Garagarza sendt en klar besked til klubbens spillere. Det skriver den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.
Her pegede han på, at de var nødt til at tage beslutningen for at tage et skridt mod forandring, men så var der også en hilsen til blandt andet spillerne, som tæller den danske angriber.
– Vi fortsætter med beskeden om, at vi skal alle ro sammen i samme retning, og at der kommer bølger. Og der er bølger, som påvirker os alle, inklusive mig, fordi jeg er involveret i det. Hverken projektet, sværhedsgraden eller budskabet ændrer sig, fortæller Espanyol-sportsdirektøren.
Endvidere peger han på, at han tror meget på stabilitet i klubben, som har haft 12 cheftrænere i de seneste otte år.
Derudover bliver det understreget, at det ikke alene handlede om resultatet af kampen mod Eibar, at det blev til en fyring for Luis Garcia. I den seneste tid har de også tabt tre af de seneste fem kampe, som er begyndt at sætte deres chancer for oprykning lidt i fare, da de nu er på femtepladsen, som giver adgang til playoff-kampe.
Fyringen af Garcia er tilmed blev omtalt som en, der kom over WhatsApp, men det nægter Garagarza.
– Det er ikke rigtigt, og det er derfor jeg giver dig min telefon nu, så du kan tjekke det, lød det fra sportsdirektøren om spørgsmålet.
Selv er Martin Braithwaite blevet hyldet på det seneste. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT