Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede i sidste sæson en stor rolle for Barcelona, da de vandt mesterskabet. I denne sæson er det ikke blevet til helt den samme mængde spilletid.
I weekenden sad han eksempelvis på bænken i hele opgøret mod Real Sociedad, og i en artikel i den catalanske sportsavis Sport bliver der peget på det 'handicap', som midterforsvareren løber rundt med i denne sæson.
Her bliver der peget på, at han har spillet med noget ubehag. Det er også noget, som han selv har været ude og fortælle om. Dog bliver der nu slået fast, at han har arbejdet så meget på sin fysik, at han snart er på 100 procent igen.
Det har i denne sæson betydet, at han er faldet en del ned i hakkeordenen blandt forsvarsspillerne i klubben, hvor både Iñigo Martinez, Ronald Araujo og Jules Koundé har set ud til at være foran ham.
Selvtilliden har dog ikke ændret for for Christensen, forlyder det, og han skulle være overbevist om, at han kan konkurrere med de førnævnte om startpladser i Barcelonas kampe – og han kommer ikke til at give op.
– Han vil være ligeså vigtig, som han var i sidste sæson, skriver den Barcelona-baserede sportsavis.
Forholdet til cheftræner Xavi skulle også være på samme niveau som i sidste sæson, og Andreas Christensen er efter sigende ikke det mindste interesseret i at høre på tilbud fra andre klubber.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
TOPNYHED