Efter en bøvlet sæson: God melding om Christensen

Andreas Christensen har bøvlet med ubehag i denne sæson for Barcelona.



Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede i sidste sæson en stor rolle for Barcelona, da de vandt mesterskabet. I denne sæson er det ikke blevet til helt den samme mængde spilletid.

I weekenden sad han eksempelvis på bænken i hele opgøret mod Real Sociedad, og i en artikel i den catalanske sportsavis Sport bliver der peget på det 'handicap', som midterforsvareren løber rundt med i denne sæson.

Her bliver der peget på, at han har spillet med noget ubehag. Det er også noget, som han selv har været ude og fortælle om. Dog bliver der nu slået fast, at han har arbejdet så meget på sin fysik, at han snart er på 100 procent igen.

Det har i denne sæson betydet, at han er faldet en del ned i hakkeordenen blandt forsvarsspillerne i klubben, hvor både Iñigo Martinez, Ronald Araujo og Jules Koundé har set ud til at være foran ham.

Selvtilliden har dog ikke ændret for for Christensen, forlyder det, og han skulle være overbevist om, at han kan konkurrere med de førnævnte om startpladser i Barcelonas kampe – og han kommer ikke til at give op.

– Han vil være ligeså vigtig, som han var i sidste sæson, skriver den Barcelona-baserede sportsavis.

Forholdet til cheftræner Xavi skulle også være på samme niveau som i sidste sæson, og Andreas Christensen er efter sigende ikke det mindste interesseret i at høre på tilbud fra andre klubber.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Frankrig – Spanien

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup på vej til denne klub

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Hylder FC København og Brøndby

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens