Der er sket en del i Barcelona denne sommer, da der kommet ny cheftræner til efter Xavi stoppede i rollen. I stedet er tyske Hansi Flick kommet ind, hvor han nu prøver nogle forskellige idéer af i opstarten.
Dog er én ting den samme. Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen bliver stadig benyttet på den defensive midtbane.
Senest skete det natten til onsdag, hvor den catalanske storklub spillede en testkamp mod Milan på M&T Bank Stadium i Baltimore, hvor det endte med et nederlag efter straffesparkskonkurrence for Barcelona.
Den ordinære spilletid endte 2-2, hvor Christensen var med i de første 45 minutter af opgøret, hvor han blev sat sammen med Marc Casado på den defensive midtbane. Han spillede størstedelen af sidste sæson for klubbens B-hold, men han fik også to kampe i La Liga.
Casado har i opstarten været meget brugt, men det er også et tidspunkt på sæsonen, hvor Flink kan prøve nogle ting af.
Det var Christensens anden kamp efter EM-slutrunden. Den første var for et par dage siden mod Real Madrid, hvor han dog var tilbage i midterforsvaret. Men det varede altså ikke længe før han var fremme på midtbanen igen.
I sidste sæson var en af de store spørgsmålstegn for Barcelona deres pivote-position, hvor det endte med at være Andreas Christensen, som klarede opgaven bedst.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT