Gør som forgængeren: Christensen på midtbanen igen

Andreas Christensen kan givetvis se frem til endnu en sæson, hvor han skal bruges på midtbanen i Barcelona.



Der er sket en del i Barcelona denne sommer, da der kommet ny cheftræner til efter Xavi stoppede i rollen. I stedet er tyske Hansi Flick kommet ind, hvor han nu prøver nogle forskellige idéer af i opstarten.

Dog er én ting den samme. Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen bliver stadig benyttet på den defensive midtbane. 

Senest skete det natten til onsdag, hvor den catalanske storklub spillede en testkamp mod Milan på M&T Bank Stadium i Baltimore, hvor det endte med et nederlag efter straffesparkskonkurrence for Barcelona.

Den ordinære spilletid endte 2-2, hvor Christensen var med i de første 45 minutter af opgøret, hvor han blev sat sammen med Marc Casado på den defensive midtbane. Han spillede størstedelen af sidste sæson for klubbens B-hold, men han fik også to kampe i La Liga.

Casado har i opstarten været meget brugt, men det er også et tidspunkt på sæsonen, hvor Flink kan prøve nogle ting af.

Det var Christensens anden kamp efter EM-slutrunden. Den første var for et par dage siden mod Real Madrid, hvor han dog var tilbage i midterforsvaret. Men det varede altså ikke længe før han var fremme på midtbanen igen.

I sidste sæson var en af de store spørgsmålstegn for Barcelona deres pivote-position, hvor det endte med at være Andreas Christensen, som klarede opgaven bedst.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rekorddyr lejeaftale

Sådan kommer Danmark til VM

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne