Gør som forgængeren: Christensen på midtbanen igen

Andreas Christensen kan givetvis se frem til endnu en sæson, hvor han skal bruges på midtbanen i Barcelona.



Der er sket en del i Barcelona denne sommer, da der kommet ny cheftræner til efter Xavi stoppede i rollen. I stedet er tyske Hansi Flick kommet ind, hvor han nu prøver nogle forskellige idéer af i opstarten.

Dog er én ting den samme. Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen bliver stadig benyttet på den defensive midtbane. 

Senest skete det natten til onsdag, hvor den catalanske storklub spillede en testkamp mod Milan på M&T Bank Stadium i Baltimore, hvor det endte med et nederlag efter straffesparkskonkurrence for Barcelona.

Den ordinære spilletid endte 2-2, hvor Christensen var med i de første 45 minutter af opgøret, hvor han blev sat sammen med Marc Casado på den defensive midtbane. Han spillede størstedelen af sidste sæson for klubbens B-hold, men han fik også to kampe i La Liga.

Casado har i opstarten været meget brugt, men det er også et tidspunkt på sæsonen, hvor Flink kan prøve nogle ting af.

Det var Christensens anden kamp efter EM-slutrunden. Den første var for et par dage siden mod Real Madrid, hvor han dog var tilbage i midterforsvaret. Men det varede altså ikke længe før han var fremme på midtbanen igen.

I sidste sæson var en af de store spørgsmålstegn for Barcelona deres pivote-position, hvor det endte med at være Andreas Christensen, som klarede opgaven bedst.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Supercomputer: Her er VM-finalen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane