Gør som forgængeren: Christensen på midtbanen igen

Andreas Christensen kan givetvis se frem til endnu en sæson, hvor han skal bruges på midtbanen i Barcelona.



Der er sket en del i Barcelona denne sommer, da der kommet ny cheftræner til efter Xavi stoppede i rollen. I stedet er tyske Hansi Flick kommet ind, hvor han nu prøver nogle forskellige idéer af i opstarten.

Dog er én ting den samme. Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen bliver stadig benyttet på den defensive midtbane. 

Senest skete det natten til onsdag, hvor den catalanske storklub spillede en testkamp mod Milan på M&T Bank Stadium i Baltimore, hvor det endte med et nederlag efter straffesparkskonkurrence for Barcelona.

Den ordinære spilletid endte 2-2, hvor Christensen var med i de første 45 minutter af opgøret, hvor han blev sat sammen med Marc Casado på den defensive midtbane. Han spillede størstedelen af sidste sæson for klubbens B-hold, men han fik også to kampe i La Liga.

Casado har i opstarten været meget brugt, men det er også et tidspunkt på sæsonen, hvor Flink kan prøve nogle ting af.

Det var Christensens anden kamp efter EM-slutrunden. Den første var for et par dage siden mod Real Madrid, hvor han dog var tilbage i midterforsvaret. Men det varede altså ikke længe før han var fremme på midtbanen igen.

I sidste sæson var en af de store spørgsmålstegn for Barcelona deres pivote-position, hvor det endte med at være Andreas Christensen, som klarede opgaven bedst.





LIVE

VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Elias Jelert færdig

Portugal – DR Congo

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Frankrig – Senegal

Deadline overskredet: FC København melder ud

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Historisk påsætning undrer dommerekspert