Grimt uheld overskygger Barcelona-sejr

Ronald Araujo pådrog sig en hjernerystelse og blev kørt af banen i en ambulance efter et sammenstød.



Der var kortvarigt meget stille på Camp Nou, da Barcelona tirsdag aften slog Celta Vigo med 3-1 i La Liga.

I anden halvleg lå Barcelona-spilleren Ronald Araujo pludselig foruroligende stille på grønsværen, og en ambulance trillede ind for at fragte forsvarsspilleren af banen.

Kort forinden havde han og holdkammeraten Gavi slået hovederne sammen. I første omgang løb Araujo bare videre, inden han faldt til græsset.

Araujos med- og modspillere virkede hurtigt afklarede og havde ingen problemer med at færdiggøre opgøret, da ambulancen og de mange redningsfolk havde forladt græstæppet.

Barcelona har på Twitter oplyst, at Ronald Araujo har pådraget sig en hjernerystelse, og at han er blevet fragtet til hospitalet, hvor han bliver tjekket igennem.

Barcelona, som havde Martin Braithwaite på bænken, var i lange perioder af opgøret overmatchet af gæsterne, men via stor effektivitet endte det altså med en komfortabel sejr.

Allerede fra kampens begyndelse haltede Barcelona.

Celta Vigo var godt forberedt og spillede sig vakst udenom Barcelonas pres. Men det var en Barcelona-fejl, der førte til gæsternes første helt store chance.

Ronald Araujo kiksede totalt i bagkæden og forærede Celta Vigo-topscorer Iago Aspas en friløber. Angriberen var dog ikke hurtig nok, og Araujo reddede selv kastanjerne ud af ilden.

Efter en halv time vågnede Barcelona pludselig op. Ousmane Dembélé fik bolden på højrekanten og snød to forsvarsspillere i sit hidsige tempo, inden han lagde bolden fladt ind i feltet, hvor Memphis Depay sparkede den i nettet.

Celta Vigo fortsatte imidlertid med at spille god fodbold, og Marc-André ter Stegen måtte diske op med en stor redning, da Thiago Galhardo efter 36 minutter sparkede på mål fra distancen.

Men igen gik det Barcelonas vej. Fem minutter efter Celta Vigos store chance stod Pierre-Emerick Aubameyang pludselig det rette sted, da en løs bold dansede rundt i feltet, og så scorede han til 2-0.

Få minutter inde i anden halvleg var der bingo igen. Dembélé strøg igen afsted på højreflanken og lagde igen bolden ind foran mål. Denne gang var det Aubameyang, der fik den serveret og scorede til 3-0.

Iago Aspas holdt en smule spænding i opgøret, da han kort efter blev spillet helt fri foran mål og scorede stensikkert med en flad afslutning.

Derefter skete hændelsen med Ronald Araujo, og kampen blev sat på pause i flere minutter. Da den blev genoptaget scorede Riqui Puig til 4-1, men hans mål blev annulleret.

/ritzau/



Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Raser over dansk stjerne

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er planen for januars transfervindue

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlænger med to Superliga-talenter

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Presset Frank: Her er vores store problem

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

City-ejer sælger klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne