Der var kortvarigt meget stille på Camp Nou, da Barcelona tirsdag aften slog Celta Vigo med 3-1 i La Liga.
I anden halvleg lå Barcelona-spilleren Ronald Araujo pludselig foruroligende stille på grønsværen, og en ambulance trillede ind for at fragte forsvarsspilleren af banen.
Kort forinden havde han og holdkammeraten Gavi slået hovederne sammen. I første omgang løb Araujo bare videre, inden han faldt til græsset.
Araujos med- og modspillere virkede hurtigt afklarede og havde ingen problemer med at færdiggøre opgøret, da ambulancen og de mange redningsfolk havde forladt græstæppet.
Barcelona har på Twitter oplyst, at Ronald Araujo har pådraget sig en hjernerystelse, og at han er blevet fragtet til hospitalet, hvor han bliver tjekket igennem.
Barcelona, som havde Martin Braithwaite på bænken, var i lange perioder af opgøret overmatchet af gæsterne, men via stor effektivitet endte det altså med en komfortabel sejr.
Allerede fra kampens begyndelse haltede Barcelona.
Celta Vigo var godt forberedt og spillede sig vakst udenom Barcelonas pres. Men det var en Barcelona-fejl, der førte til gæsternes første helt store chance.
Ronald Araujo kiksede totalt i bagkæden og forærede Celta Vigo-topscorer Iago Aspas en friløber. Angriberen var dog ikke hurtig nok, og Araujo reddede selv kastanjerne ud af ilden.
Efter en halv time vågnede Barcelona pludselig op. Ousmane Dembélé fik bolden på højrekanten og snød to forsvarsspillere i sit hidsige tempo, inden han lagde bolden fladt ind i feltet, hvor Memphis Depay sparkede den i nettet.
Celta Vigo fortsatte imidlertid med at spille god fodbold, og Marc-André ter Stegen måtte diske op med en stor redning, da Thiago Galhardo efter 36 minutter sparkede på mål fra distancen.
Men igen gik det Barcelonas vej. Fem minutter efter Celta Vigos store chance stod Pierre-Emerick Aubameyang pludselig det rette sted, da en løs bold dansede rundt i feltet, og så scorede han til 2-0.
Få minutter inde i anden halvleg var der bingo igen. Dembélé strøg igen afsted på højreflanken og lagde igen bolden ind foran mål. Denne gang var det Aubameyang, der fik den serveret og scorede til 3-0.
Iago Aspas holdt en smule spænding i opgøret, da han kort efter blev spillet helt fri foran mål og scorede stensikkert med en flad afslutning.
Derefter skete hændelsen med Ronald Araujo, og kampen blev sat på pause i flere minutter. Da den blev genoptaget scorede Riqui Puig til 4-1, men hans mål blev annulleret.
/ritzau/
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Superliga-profil får trænerlicens
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Landstræner uenig med Ronaldo
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
