Andreas Christensen havde en noget speciel sidste sæson for FC Barcelona.
Som noget helt nyt blev han rykket op på den centrale midtbane i løbet af foråret, og den plads gjorde han til sin egen for resten af sæsonen.
Siden da har Hansi Flick afløst Xavi på trænerposten, og det bliver interessant at følge med i, hvilken indflydelse det får for Andreas Christensen. Det er dog slet ikke utænkeligt, at han fortsætter på den centrale midtbane, melder avisen Mundo Deportivo.
Her skriver avisen, at Hansi Flick sagtens kan se 'AC' som central midtbanespiller. Flick har angiveligt kigget danskerens præstationer nøje igennem og været positiv overfor dem.
Sætter man det sammen med, at FC Barcelona har skadesproblemer inde centralt, hvor eksempelvis Frenkie de Jong og Gavi begge er ude, så åbner det op for, at Christensen kan udfylde en rolle derinde. Bliver det tilfældet, så vil det være som den defensive af de centrale spillere.
Selv om Andreas Christensen spillede sidste halvdel af sidste sæson som midtbanespiller, så blev han brugt som en af de tre stoppere under EM, hvor han spillede på et glimrende niveau.
Det var måske ikke så overraskende med tanke på, at Kasper Hjulmand ser ham som en af verdens bedste forsvarsspillere. Det sagde han til den danske presse før EM.
– Når han er på toppen, kan jeg ikke komme på nogen, jeg hellere vil have som midtstopper i verden. Han er oppe blandt de allerbedste, lød det blandt andet fra Hjulmand.
Tager man et kig på statistikhjemmesiden Transfermarkt, så er der ingen tvivl om, at Andreas Christensen har mest erfaring i det centrale forsvar. De har registreret ham til at spille 350 kampe på den position og kun 21 kampe på den centrale midtbane.
Det tal kan dog blive noget højere i fremtiden.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM