Andreas Christensen havde en noget speciel sidste sæson for FC Barcelona.
Som noget helt nyt blev han rykket op på den centrale midtbane i løbet af foråret, og den plads gjorde han til sin egen for resten af sæsonen.
Siden da har Hansi Flick afløst Xavi på trænerposten, og det bliver interessant at følge med i, hvilken indflydelse det får for Andreas Christensen. Det er dog slet ikke utænkeligt, at han fortsætter på den centrale midtbane, melder avisen Mundo Deportivo.
Her skriver avisen, at Hansi Flick sagtens kan se 'AC' som central midtbanespiller. Flick har angiveligt kigget danskerens præstationer nøje igennem og været positiv overfor dem.
Sætter man det sammen med, at FC Barcelona har skadesproblemer inde centralt, hvor eksempelvis Frenkie de Jong og Gavi begge er ude, så åbner det op for, at Christensen kan udfylde en rolle derinde. Bliver det tilfældet, så vil det være som den defensive af de centrale spillere.
Selv om Andreas Christensen spillede sidste halvdel af sidste sæson som midtbanespiller, så blev han brugt som en af de tre stoppere under EM, hvor han spillede på et glimrende niveau.
Det var måske ikke så overraskende med tanke på, at Kasper Hjulmand ser ham som en af verdens bedste forsvarsspillere. Det sagde han til den danske presse før EM.
– Når han er på toppen, kan jeg ikke komme på nogen, jeg hellere vil have som midtstopper i verden. Han er oppe blandt de allerbedste, lød det blandt andet fra Hjulmand.
Tager man et kig på statistikhjemmesiden Transfermarkt, så er der ingen tvivl om, at Andreas Christensen har mest erfaring i det centrale forsvar. De har registreret ham til at spille 350 kampe på den position og kun 21 kampe på den centrale midtbane.
Det tal kan dog blive noget højere i fremtiden.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Panama – England
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER