Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Der er meldinger om interne stridigheder i Real Madrid. Hovedpersonen er Vinicius Junior.



Real Madrid er á point med FC Barcelona i toppen af La Liga, er videre til kvartfinalen i Champions League og har kurs mod finalen i Copa del Rey.

Det går med andre ord godt på banen i den spanske kongeklub, men uden for kridtstregerne er der nu meldinger om intern uro.

Det er den spanske avis Sport, der melder, at en del spillere er irriterede i Real Madrids omklædningsrum, og det er superstjernen Vinicius Junior, der er kilde til frustrationerne. Spillerne er ifølge avisen trætte af brasilianerens “arrogante og provokerende opførsel”.

Vinicius Junior har i det hele taget fået meget spalteplads i spanske medier på det seneste, hvor han beskyldes for at gå mere op i sin interesse for mode end for fodbolden.

Tidligere på ugen kunne AS desuden berette, at stemningen mellem Kylian Mbappé og Vinicius Junior er anstrengt, og at Jude Bellingham også har været efter den brasilianske superstjerne. Særligt én episode fra Champions League-kampen mod Atletico Madrid i midtugen fremhæves. Her fik Vinicius Junior en skideballe af Bellingham for ikke at slippe bolden, og englænderen makerede både sin utilfredshed over for brasilianeren og Real Madrid-bænken. Kort efter blev Vinicius Junior udskiftet.

Vinicius Junior misbrugte et straffespark i Champions League-ottendedelsfinalen, og da han blev udskiftet, sendte han en provokerende gestus til Atletico Madrid-fansene, som han huskede på, at de aldrig har vundet Champions League-trofæet,





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører kæmpe VM-chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

FC København i intense transferforhandlinger

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Tour-special: Det kan vi forvente

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferbombe i Manchester United

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker