Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Der er meldinger om interne stridigheder i Real Madrid. Hovedpersonen er Vinicius Junior.



Real Madrid er á point med FC Barcelona i toppen af La Liga, er videre til kvartfinalen i Champions League og har kurs mod finalen i Copa del Rey.

Det går med andre ord godt på banen i den spanske kongeklub, men uden for kridtstregerne er der nu meldinger om intern uro.

Det er den spanske avis Sport, der melder, at en del spillere er irriterede i Real Madrids omklædningsrum, og det er superstjernen Vinicius Junior, der er kilde til frustrationerne. Spillerne er ifølge avisen trætte af brasilianerens “arrogante og provokerende opførsel”.

Vinicius Junior har i det hele taget fået meget spalteplads i spanske medier på det seneste, hvor han beskyldes for at gå mere op i sin interesse for mode end for fodbolden.

Tidligere på ugen kunne AS desuden berette, at stemningen mellem Kylian Mbappé og Vinicius Junior er anstrengt, og at Jude Bellingham også har været efter den brasilianske superstjerne. Særligt én episode fra Champions League-kampen mod Atletico Madrid i midtugen fremhæves. Her fik Vinicius Junior en skideballe af Bellingham for ikke at slippe bolden, og englænderen makerede både sin utilfredshed over for brasilianeren og Real Madrid-bænken. Kort efter blev Vinicius Junior udskiftet.

Vinicius Junior misbrugte et straffespark i Champions League-ottendedelsfinalen, og da han blev udskiftet, sendte han en provokerende gestus til Atletico Madrid-fansene, som han huskede på, at de aldrig har vundet Champions League-trofæet,





VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir