Real Madrid er á point med FC Barcelona i toppen af La Liga, er videre til kvartfinalen i Champions League og har kurs mod finalen i Copa del Rey.
Det går med andre ord godt på banen i den spanske kongeklub, men uden for kridtstregerne er der nu meldinger om intern uro.
Det er den spanske avis Sport, der melder, at en del spillere er irriterede i Real Madrids omklædningsrum, og det er superstjernen Vinicius Junior, der er kilde til frustrationerne. Spillerne er ifølge avisen trætte af brasilianerens “arrogante og provokerende opførsel”.
Vinicius Junior har i det hele taget fået meget spalteplads i spanske medier på det seneste, hvor han beskyldes for at gå mere op i sin interesse for mode end for fodbolden.
Tidligere på ugen kunne AS desuden berette, at stemningen mellem Kylian Mbappé og Vinicius Junior er anstrengt, og at Jude Bellingham også har været efter den brasilianske superstjerne. Særligt én episode fra Champions League-kampen mod Atletico Madrid i midtugen fremhæves. Her fik Vinicius Junior en skideballe af Bellingham for ikke at slippe bolden, og englænderen makerede både sin utilfredshed over for brasilianeren og Real Madrid-bænken. Kort efter blev Vinicius Junior udskiftet.
Vinicius Junior misbrugte et straffespark i Champions League-ottendedelsfinalen, og da han blev udskiftet, sendte han en provokerende gestus til Atletico Madrid-fansene, som han huskede på, at de aldrig har vundet Champions League-trofæet,
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Stjerne sender Sverige videre ved VM
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW