Real Madrid er á point med FC Barcelona i toppen af La Liga, er videre til kvartfinalen i Champions League og har kurs mod finalen i Copa del Rey.
Det går med andre ord godt på banen i den spanske kongeklub, men uden for kridtstregerne er der nu meldinger om intern uro.
Det er den spanske avis Sport, der melder, at en del spillere er irriterede i Real Madrids omklædningsrum, og det er superstjernen Vinicius Junior, der er kilde til frustrationerne. Spillerne er ifølge avisen trætte af brasilianerens “arrogante og provokerende opførsel”.
Vinicius Junior har i det hele taget fået meget spalteplads i spanske medier på det seneste, hvor han beskyldes for at gå mere op i sin interesse for mode end for fodbolden.
Tidligere på ugen kunne AS desuden berette, at stemningen mellem Kylian Mbappé og Vinicius Junior er anstrengt, og at Jude Bellingham også har været efter den brasilianske superstjerne. Særligt én episode fra Champions League-kampen mod Atletico Madrid i midtugen fremhæves. Her fik Vinicius Junior en skideballe af Bellingham for ikke at slippe bolden, og englænderen makerede både sin utilfredshed over for brasilianeren og Real Madrid-bænken. Kort efter blev Vinicius Junior udskiftet.
Vinicius Junior misbrugte et straffespark i Champions League-ottendedelsfinalen, og da han blev udskiftet, sendte han en provokerende gestus til Atletico Madrid-fansene, som han huskede på, at de aldrig har vundet Champions League-trofæet,
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW