Real Madrid er á point med FC Barcelona i toppen af La Liga, er videre til kvartfinalen i Champions League og har kurs mod finalen i Copa del Rey.
Det går med andre ord godt på banen i den spanske kongeklub, men uden for kridtstregerne er der nu meldinger om intern uro.
Det er den spanske avis Sport, der melder, at en del spillere er irriterede i Real Madrids omklædningsrum, og det er superstjernen Vinicius Junior, der er kilde til frustrationerne. Spillerne er ifølge avisen trætte af brasilianerens “arrogante og provokerende opførsel”.
Vinicius Junior har i det hele taget fået meget spalteplads i spanske medier på det seneste, hvor han beskyldes for at gå mere op i sin interesse for mode end for fodbolden.
Tidligere på ugen kunne AS desuden berette, at stemningen mellem Kylian Mbappé og Vinicius Junior er anstrengt, og at Jude Bellingham også har været efter den brasilianske superstjerne. Særligt én episode fra Champions League-kampen mod Atletico Madrid i midtugen fremhæves. Her fik Vinicius Junior en skideballe af Bellingham for ikke at slippe bolden, og englænderen makerede både sin utilfredshed over for brasilianeren og Real Madrid-bænken. Kort efter blev Vinicius Junior udskiftet.
Vinicius Junior misbrugte et straffespark i Champions League-ottendedelsfinalen, og da han blev udskiftet, sendte han en provokerende gestus til Atletico Madrid-fansene, som han huskede på, at de aldrig har vundet Champions League-trofæet,
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
– Jeg får så ondt i maven over det
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
OPTAKT
Argentina – Algeriet
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT