Italiensk storklub byder kæmpe-beløb på Dovbyk

Det hjælper dog ikke, at Napoli ikke er med i europæisk fodbold i næste sæson.



Den tidligere FC Midtjylland-spiller Artem Dovbyk spillede en stor rolle i Gironas seneste sæsons tredjeplads i La Liga, hvor han bidrog med 24 scoringer, som gjorde ham til topscorer i den bedste spanske række.

Det har selvsagt fået en række storklubber til at få øjnene op for ukraineren, og ifølge den spanske sportsavis AS har han selv for få dage siden afsløret, at hans agent er i kontakt med flere italienske klubber om fremtiden.

Avisen peger i den forbindelse på, at det særligt er Napoli, som har vist den største interesse for ham, og de er også ene om at have lagt et officielt bud på omkring 260 millioner kroner for ham.

Det passer endvidere godt sammen med, at Girona allerede har meddelt, at de ikke kommer til at lytte til bud, der er under dét beløb. 

Selvom det vil være et stort skifte for Dovbyk, så forlyder det, at han ikke er helt overbevist om tanken om at skifte til Napoli, da de i næste sæson ikke er med i europæisk fodbold efter en skrækkelig Serie A-sæson, hvor de endte som nummer 10. Det har han i stedet med Girona, som skal være med i Champions League.

Dovbyk-lejren menes endvidere, at være ret rolige omkring, hvad der skal ske med ham, da der også er øjne på ham fra både Atletico Madrid og klubber i England. Dog har Atletico 'kun' tænkt sig at betale 185 millioner kroner for ham – og deres besked er, at de ikke vil betale mere.

Hvis det ender med et skifte, så går 30 procent af pengene videre til FC Midtjylland, som har sikret sig en stor videresalgsklausul for Dovbyk. Bliver prisen på føromtalte 260 millioner kroner, så ender 78 millioner kroner i FCM's kasse.

Artem Dovbyk har også udsigt til et EM med Ukraine, hvor de er i gruppe med Rumænien, Slovakiet og Belgien.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde