Den tidligere FC Midtjylland-spiller Artem Dovbyk spillede en stor rolle i Gironas seneste sæsons tredjeplads i La Liga, hvor han bidrog med 24 scoringer, som gjorde ham til topscorer i den bedste spanske række.
Det har selvsagt fået en række storklubber til at få øjnene op for ukraineren, og ifølge den spanske sportsavis AS har han selv for få dage siden afsløret, at hans agent er i kontakt med flere italienske klubber om fremtiden.
Avisen peger i den forbindelse på, at det særligt er Napoli, som har vist den største interesse for ham, og de er også ene om at have lagt et officielt bud på omkring 260 millioner kroner for ham.
Det passer endvidere godt sammen med, at Girona allerede har meddelt, at de ikke kommer til at lytte til bud, der er under dét beløb.
Selvom det vil være et stort skifte for Dovbyk, så forlyder det, at han ikke er helt overbevist om tanken om at skifte til Napoli, da de i næste sæson ikke er med i europæisk fodbold efter en skrækkelig Serie A-sæson, hvor de endte som nummer 10. Det har han i stedet med Girona, som skal være med i Champions League.
Dovbyk-lejren menes endvidere, at være ret rolige omkring, hvad der skal ske med ham, da der også er øjne på ham fra både Atletico Madrid og klubber i England. Dog har Atletico 'kun' tænkt sig at betale 185 millioner kroner for ham – og deres besked er, at de ikke vil betale mere.
Hvis det ender med et skifte, så går 30 procent af pengene videre til FC Midtjylland, som har sikret sig en stor videresalgsklausul for Dovbyk. Bliver prisen på føromtalte 260 millioner kroner, så ender 78 millioner kroner i FCM's kasse.
Artem Dovbyk har også udsigt til et EM med Ukraine, hvor de er i gruppe med Rumænien, Slovakiet og Belgien.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AGF sluttede af med et brag
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa