Italiensk storklub byder kæmpe-beløb på Dovbyk

Det hjælper dog ikke, at Napoli ikke er med i europæisk fodbold i næste sæson.



Den tidligere FC Midtjylland-spiller Artem Dovbyk spillede en stor rolle i Gironas seneste sæsons tredjeplads i La Liga, hvor han bidrog med 24 scoringer, som gjorde ham til topscorer i den bedste spanske række.

Det har selvsagt fået en række storklubber til at få øjnene op for ukraineren, og ifølge den spanske sportsavis AS har han selv for få dage siden afsløret, at hans agent er i kontakt med flere italienske klubber om fremtiden.

Avisen peger i den forbindelse på, at det særligt er Napoli, som har vist den største interesse for ham, og de er også ene om at have lagt et officielt bud på omkring 260 millioner kroner for ham.

Det passer endvidere godt sammen med, at Girona allerede har meddelt, at de ikke kommer til at lytte til bud, der er under dét beløb. 

Selvom det vil være et stort skifte for Dovbyk, så forlyder det, at han ikke er helt overbevist om tanken om at skifte til Napoli, da de i næste sæson ikke er med i europæisk fodbold efter en skrækkelig Serie A-sæson, hvor de endte som nummer 10. Det har han i stedet med Girona, som skal være med i Champions League.

Dovbyk-lejren menes endvidere, at være ret rolige omkring, hvad der skal ske med ham, da der også er øjne på ham fra både Atletico Madrid og klubber i England. Dog har Atletico 'kun' tænkt sig at betale 185 millioner kroner for ham – og deres besked er, at de ikke vil betale mere.

Hvis det ender med et skifte, så går 30 procent af pengene videre til FC Midtjylland, som har sikret sig en stor videresalgsklausul for Dovbyk. Bliver prisen på føromtalte 260 millioner kroner, så ender 78 millioner kroner i FCM's kasse.

Artem Dovbyk har også udsigt til et EM med Ukraine, hvor de er i gruppe med Rumænien, Slovakiet og Belgien.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘En trøstepræmie af en turnering’

Franco Baresi er død

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

De vil have Jelert

Her er FCK’s næste modstander i Europa

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Hvor er I vilde, AGF!

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring