Debatten om racisme har raset i Spanien efter kampen mellem Real Madrid og Valencia, hvor brasilianske Vinicius Junior blev mødt af racistiske tilråb fra en gruppe af hjemmeholdets tilhængere.
Den sydamerikanske landsholdsspiller skrev efterfølgende et kontroversielt tweet, hvori han beskrev Spanien som et racistisk land. Derudover skrev han, at La Liga nu tilhører racisterne.
Det er ikke første gang, at Vinicius oplever racisme i indeværende sæson, og på et pressemøde torsdag blev La Liga-præsident Javier Tebas forholdt udfordringen med racisme på spanske stadions.
– Det, vi ønsker, er magten til at gøre flere ting. Med den magt er vi overbeviste om, at inden for måneder, vil dette være løst, sagde han ifølge Sky Sports.
Det vil blot tage seks måneder at udrydde racisme på stadions, hvis La Liga får tilstrækkelige beføjelser, tilføjede Tebas.
– I morgen vil vi gå til regeringschefen og de politiske partier med anmodning om at få loven mod racisme ændret omgående, så det Spanske Fodboldforbund og La Liga får flere beføjelser.
På pressemødet opfordrede præsidenten endda Vinicius til at forlade grønsværen, hvis han oplever racisme igen.
– Hvis han føler sig påvirket, vil jeg selvfølgelig opfordre ham til at forlade banen. Det er dommerens beslutning, men jeg vil opfordre ham til at forlade banen – han vil blive støttet af mig personligt og La Liga.
– Vi beskytter sorte sportsfolk mod enhver racisme. Vi vil fortsætte med at beskytte dem mod enhver fornærmelse, de modtager på banen, i deres professionelle karriere og uden for deres professionelle karriere.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED