Kan løse racismeproblem på seks måneder

La Liga-præsident Javier Tebas hævder, at det er muligt at udrydde racisme fra spansk fodbold på seks måneder, hvis han får tilstrækkelige sanktionsbeføjelser.



Debatten om racisme har raset i Spanien efter kampen mellem Real Madrid og Valencia, hvor brasilianske Vinicius Junior blev mødt af racistiske tilråb fra en gruppe af hjemmeholdets tilhængere.

Den sydamerikanske landsholdsspiller skrev efterfølgende et kontroversielt tweet, hvori han beskrev Spanien som et racistisk land. Derudover skrev han, at La Liga nu tilhører racisterne.

Det er ikke første gang, at Vinicius oplever racisme i indeværende sæson, og på et pressemøde torsdag blev La Liga-præsident Javier Tebas forholdt udfordringen med racisme på spanske stadions.

–  Det, vi ønsker, er magten til at gøre flere ting. Med den magt er vi overbeviste om, at inden for måneder, vil dette være løst, sagde han ifølge Sky Sports.

Det vil blot tage seks måneder at udrydde racisme på stadions, hvis La Liga får tilstrækkelige beføjelser, tilføjede Tebas.

– I morgen vil vi gå til regeringschefen og de politiske partier med anmodning om at få loven mod racisme ændret omgående, så det Spanske Fodboldforbund og La Liga får flere beføjelser.

På pressemødet opfordrede præsidenten endda Vinicius til at forlade grønsværen, hvis han oplever racisme igen.

– Hvis han føler sig påvirket, vil jeg selvfølgelig opfordre ham til at forlade banen. Det er dommerens beslutning, men jeg vil opfordre ham til at forlade banen – han vil blive støttet af mig personligt og La Liga.

– Vi beskytter sorte sportsfolk mod enhver racisme. Vi vil fortsætte med at beskytte dem mod enhver fornærmelse, de modtager på banen, i deres professionelle karriere og uden for deres professionelle karriere.





Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer