Kan løse racismeproblem på seks måneder

La Liga-præsident Javier Tebas hævder, at det er muligt at udrydde racisme fra spansk fodbold på seks måneder, hvis han får tilstrækkelige sanktionsbeføjelser.



Debatten om racisme har raset i Spanien efter kampen mellem Real Madrid og Valencia, hvor brasilianske Vinicius Junior blev mødt af racistiske tilråb fra en gruppe af hjemmeholdets tilhængere.

Den sydamerikanske landsholdsspiller skrev efterfølgende et kontroversielt tweet, hvori han beskrev Spanien som et racistisk land. Derudover skrev han, at La Liga nu tilhører racisterne.

Det er ikke første gang, at Vinicius oplever racisme i indeværende sæson, og på et pressemøde torsdag blev La Liga-præsident Javier Tebas forholdt udfordringen med racisme på spanske stadions.

–  Det, vi ønsker, er magten til at gøre flere ting. Med den magt er vi overbeviste om, at inden for måneder, vil dette være løst, sagde han ifølge Sky Sports.

Det vil blot tage seks måneder at udrydde racisme på stadions, hvis La Liga får tilstrækkelige beføjelser, tilføjede Tebas.

– I morgen vil vi gå til regeringschefen og de politiske partier med anmodning om at få loven mod racisme ændret omgående, så det Spanske Fodboldforbund og La Liga får flere beføjelser.

På pressemødet opfordrede præsidenten endda Vinicius til at forlade grønsværen, hvis han oplever racisme igen.

– Hvis han føler sig påvirket, vil jeg selvfølgelig opfordre ham til at forlade banen. Det er dommerens beslutning, men jeg vil opfordre ham til at forlade banen – han vil blive støttet af mig personligt og La Liga.

– Vi beskytter sorte sportsfolk mod enhver racisme. Vi vil fortsætte med at beskytte dem mod enhver fornærmelse, de modtager på banen, i deres professionelle karriere og uden for deres professionelle karriere.



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

DBU giver fans fem års karantæne

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Her kan du se VM-lodtrækningen

Froholdt får kæmpe hæder

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham