Debatten om racisme har raset i Spanien efter kampen mellem Real Madrid og Valencia, hvor brasilianske Vinicius Junior blev mødt af racistiske tilråb fra en gruppe af hjemmeholdets tilhængere.
Den sydamerikanske landsholdsspiller skrev efterfølgende et kontroversielt tweet, hvori han beskrev Spanien som et racistisk land. Derudover skrev han, at La Liga nu tilhører racisterne.
Det er ikke første gang, at Vinicius oplever racisme i indeværende sæson, og på et pressemøde torsdag blev La Liga-præsident Javier Tebas forholdt udfordringen med racisme på spanske stadions.
– Det, vi ønsker, er magten til at gøre flere ting. Med den magt er vi overbeviste om, at inden for måneder, vil dette være løst, sagde han ifølge Sky Sports.
Det vil blot tage seks måneder at udrydde racisme på stadions, hvis La Liga får tilstrækkelige beføjelser, tilføjede Tebas.
– I morgen vil vi gå til regeringschefen og de politiske partier med anmodning om at få loven mod racisme ændret omgående, så det Spanske Fodboldforbund og La Liga får flere beføjelser.
På pressemødet opfordrede præsidenten endda Vinicius til at forlade grønsværen, hvis han oplever racisme igen.
– Hvis han føler sig påvirket, vil jeg selvfølgelig opfordre ham til at forlade banen. Det er dommerens beslutning, men jeg vil opfordre ham til at forlade banen – han vil blive støttet af mig personligt og La Liga.
– Vi beskytter sorte sportsfolk mod enhver racisme. Vi vil fortsætte med at beskytte dem mod enhver fornærmelse, de modtager på banen, i deres professionelle karriere og uden for deres professionelle karriere.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER