Kasper Dolberg viste endelig sin målnæse mod Frankrig efter syv måneder uden scoringer.
Den blonde angriber var det helt rigtige sted til at prikke Danmark i front i søndagens sejr på 2-0. Nu venter endnu en hård modstander i weekenden i form af Atletico Madrid, som Dolbergs Sevilla-mandskab får besøg af.
Kasper Dolberg er på udlån fra OGC Nice i Frankrig til Sevilla i denne sæson, hvor opholdet indtil videre har handlet om at komme tilbage i omdrejninger efter angriberens skulderskade.
– Jeg føler mig frisk. I de sidste to kampe med Sevilla er jeg begyndt at have det sjovt og føle mig fri. Sådan havde jeg det også, da jeg var med landsholdet. Når du genoptrænder i træningscentret, skulderen gør ondt og du ikke spiller… Så føler man, at man mister den vigtigste del, siger Dolberg til den spanske sportsavis AS.
Indtil videre har den danske angriber optrådt tre gange for Sevilla, mens han fortsat leder efter sit første mål. Han har resten af denne sæson til at få netmaskerne til at blafre i Spanien, men står det til Dolberg, så fortsætter opholdet i Sevilla også på den anden side af næste sommer.
– Jeg ved, at Monchi [Sevillas sportsdirektør, red.] har fulgt mig i mange år. Jeg føler mig anerkendt, og jeg synes, at der er en plan for mig. Selvfølgelig vil jeg gerne blive her, det er årsagen til, at jeg kom. Jeg vil forsøge at gøre det godt, så det sker, siger danskeren.
Kasper Dolberg, 24 år, brød for alvor igennem i AFC Ajax, hvorefter Nice købte ham. Opholdet i Sydfrankrig har været en blandet landhandel, hvor angriberen også har kæmpet med flere ting uden for banen.
Sevilla kæmper også med det i øjeblikket, da de har fået en forfærdelig start på sæsonen. Blot fem point har den normale topklub skrabet sammen i sæsonens første seks spillerunder.
Kasper Dolberg har en kontrakt med OGC Nice frem til sommeren 2024, men i lejeaftalen med Sevilla er der indbygget en købsoption.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL