Kasper Dolberg viste endelig sin målnæse mod Frankrig efter syv måneder uden scoringer.
Den blonde angriber var det helt rigtige sted til at prikke Danmark i front i søndagens sejr på 2-0. Nu venter endnu en hård modstander i weekenden i form af Atletico Madrid, som Dolbergs Sevilla-mandskab får besøg af.
Kasper Dolberg er på udlån fra OGC Nice i Frankrig til Sevilla i denne sæson, hvor opholdet indtil videre har handlet om at komme tilbage i omdrejninger efter angriberens skulderskade.
– Jeg føler mig frisk. I de sidste to kampe med Sevilla er jeg begyndt at have det sjovt og føle mig fri. Sådan havde jeg det også, da jeg var med landsholdet. Når du genoptrænder i træningscentret, skulderen gør ondt og du ikke spiller… Så føler man, at man mister den vigtigste del, siger Dolberg til den spanske sportsavis AS.
Indtil videre har den danske angriber optrådt tre gange for Sevilla, mens han fortsat leder efter sit første mål. Han har resten af denne sæson til at få netmaskerne til at blafre i Spanien, men står det til Dolberg, så fortsætter opholdet i Sevilla også på den anden side af næste sommer.
– Jeg ved, at Monchi [Sevillas sportsdirektør, red.] har fulgt mig i mange år. Jeg føler mig anerkendt, og jeg synes, at der er en plan for mig. Selvfølgelig vil jeg gerne blive her, det er årsagen til, at jeg kom. Jeg vil forsøge at gøre det godt, så det sker, siger danskeren.
Kasper Dolberg, 24 år, brød for alvor igennem i AFC Ajax, hvorefter Nice købte ham. Opholdet i Sydfrankrig har været en blandet landhandel, hvor angriberen også har kæmpet med flere ting uden for banen.
Sevilla kæmper også med det i øjeblikket, da de har fået en forfærdelig start på sæsonen. Blot fem point har den normale topklub skrabet sammen i sæsonens første seks spillerunder.
Kasper Dolberg har en kontrakt med OGC Nice frem til sommeren 2024, men i lejeaftalen med Sevilla er der indbygget en købsoption.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Hjulmand og co. taber stort skridt
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
City holder liv i mesterskabsdrømmen
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER