Fodboldfans bør sænke forventningerne til, at FC Barcelona for det meste vinder holdets kampe.
Det siger cheftræner Ronald Koeman tirsdag forud for onsdagens ligamøde med Real Sociedad, der lidt overraskende topper La Liga.
Barcelona har fået den værste ligastart i 33 år. Under Koemans ledelse har storklubben blot hentet 17 point i 11 kampe. Der er ni point op til Sociedad på førstepladsen.
– Presset her er enormt, og alle forventer, at vi vinder hver eneste kamp.
– Men klubbens situation er anderledes lige nu, og man er nødt til at acceptere, at vi ikke vinder hver eneste kamp, siger hollænderen på en pressekonference.
Forleden slog Barcelona bundholdet Levante med 1-0. I slutfasen skiftede Koeman forsvarsspilleren Samuel Umtiti på banen i stedet for angriberen Antoine Griezmann for at forsvare føringen.
Den defensive tankegang fik enkelte journalister til at gå kritisk til Ronald Koeman, hvilket ifølge hollænderen er en smule underligt, når nu Barcelona er inde i en skidt periode.
– Jeg kan forstå, at man får kritik, når man har tabt fire-fem kampe i træk, men forleden dag blev jeg kritiseret for at sende en forsvarsspiller på banen i de sidste minutter.
– Det forstår jeg ikke, for vi ønskede jo bare at vinde, siger Koeman.
– Vi er ikke glade for vores resultater indtil nu. Vi har tabt nogle kampe, vi ikke burde have tabt. Vi forsøger at forbedre tingene, og det var vigtigt at få det resultat den anden dag, fortsætter han med henvisning til sejren over Levante.
– Holdet arbejdede hårdt og viste en god attitude, og det er mit håb, at de tre point vil give os den ro, vi behøver til kampen i morgen (onsdag mod Sociedad, red.).
FC Barcelona befinder sig i øjeblikket i økonomiske vanskeligheder. Klubben har blandt andet bedt spillerne om at gå ned i løn. Derudover vil en lønudbetaling i januar blive udskudt.
Trods problemer både på og uden for banen er holdet videre til ottendedelsfinalerne i Champions League. Her skal spanierne op mod Paris Saint-Germain til foråret.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Østrig – Jordan
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
AVIS
