Fodboldfans bør sænke forventningerne til, at FC Barcelona for det meste vinder holdets kampe.
Det siger cheftræner Ronald Koeman tirsdag forud for onsdagens ligamøde med Real Sociedad, der lidt overraskende topper La Liga.
Barcelona har fået den værste ligastart i 33 år. Under Koemans ledelse har storklubben blot hentet 17 point i 11 kampe. Der er ni point op til Sociedad på førstepladsen.
– Presset her er enormt, og alle forventer, at vi vinder hver eneste kamp.
– Men klubbens situation er anderledes lige nu, og man er nødt til at acceptere, at vi ikke vinder hver eneste kamp, siger hollænderen på en pressekonference.
Forleden slog Barcelona bundholdet Levante med 1-0. I slutfasen skiftede Koeman forsvarsspilleren Samuel Umtiti på banen i stedet for angriberen Antoine Griezmann for at forsvare føringen.
Den defensive tankegang fik enkelte journalister til at gå kritisk til Ronald Koeman, hvilket ifølge hollænderen er en smule underligt, når nu Barcelona er inde i en skidt periode.
– Jeg kan forstå, at man får kritik, når man har tabt fire-fem kampe i træk, men forleden dag blev jeg kritiseret for at sende en forsvarsspiller på banen i de sidste minutter.
– Det forstår jeg ikke, for vi ønskede jo bare at vinde, siger Koeman.
– Vi er ikke glade for vores resultater indtil nu. Vi har tabt nogle kampe, vi ikke burde have tabt. Vi forsøger at forbedre tingene, og det var vigtigt at få det resultat den anden dag, fortsætter han med henvisning til sejren over Levante.
– Holdet arbejdede hårdt og viste en god attitude, og det er mit håb, at de tre point vil give os den ro, vi behøver til kampen i morgen (onsdag mod Sociedad, red.).
FC Barcelona befinder sig i øjeblikket i økonomiske vanskeligheder. Klubben har blandt andet bedt spillerne om at gå ned i løn. Derudover vil en lønudbetaling i januar blive udskudt.
Trods problemer både på og uden for banen er holdet videre til ottendedelsfinalerne i Champions League. Her skal spanierne op mod Paris Saint-Germain til foråret.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
