La Liga-boss: Sådan får Barca råd til Haaland

Præsidenten i La Liga fortæller, at han har forklaret den catalanske storklub, hvad de skal gøre for at kunne hente den norske stjerneangriber.



FC Barcelona er angiveligt blandt de klubber, der jagter den norske stjerneangriber Erling Haaland til sommer. 

Borussia Dortmund-angriberens agent, Mino Raiola, har eftersigende et godt forhold til den catalanske storklubs præsident, Juan Laporta, og derfor kunne Barca ligge lunt i svinget i forhold til at løbe af sted med Haaland.

Der er dog et stort ‘men’, når det kommer til FC Barcelona og transfers af den størrelse, som der er tale om med nordmanden. 

Klubbens dårlige økonomi. 

Det står skidt til på pengefronten i FC Barcelona, og sidste sommer måtte klubben opgive at forlænge klubikonet Lionel Messis kontrakt, fordi de ganske enkelt ikke havde råd til det. 

Derfor forestiller man sig også, at det bliver svært for Barca at hente Haaland, som angiveligt koster 595 millioner kroner og samtidig forlanger en høj løn. 

Men nu melder La Liga-præsidenten, Javier Tebas, sig ind i sagen. Han fortæller ifølge det spanske medie Sport, at han har gjort det klart for Barca, hvad der skal til, for at klubben lovligt kan hente Haaland. 

– Hvis jeg var Laporta… Ja, han ved allerede, hvad han skal gøre, for det har jeg fortalt ham, siger han og fortsætter.

– Situationen er kompliceret. Jeg har allerede givet ham mine anbefalinger. Han ved, at han har en masse arbejde foran sig, og at der skal sælges ud, således der kan komme nogle penge ind. Det bliver ikke nemt for Barca, men bestemt ikke umuligt, siger han.

Yderligere forklarer Tebas, at det særligt er på lønfronten, at FC Barcelona har et problem. Klubben udbetaler simpelthen for meget løn i forhold til reglerne, og derfor skal de forsøge at nedbringe lønbudgettet, inden de kan hente nye spillere.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – Ecuador

England – DR Congo

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afviste Premier League-klubber

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Transferbombe på vej

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’