La Liga-boss: Sådan får Barca råd til Haaland

Præsidenten i La Liga fortæller, at han har forklaret den catalanske storklub, hvad de skal gøre for at kunne hente den norske stjerneangriber.



FC Barcelona er angiveligt blandt de klubber, der jagter den norske stjerneangriber Erling Haaland til sommer. 

Borussia Dortmund-angriberens agent, Mino Raiola, har eftersigende et godt forhold til den catalanske storklubs præsident, Juan Laporta, og derfor kunne Barca ligge lunt i svinget i forhold til at løbe af sted med Haaland.

Der er dog et stort ‘men’, når det kommer til FC Barcelona og transfers af den størrelse, som der er tale om med nordmanden. 

Klubbens dårlige økonomi. 

Det står skidt til på pengefronten i FC Barcelona, og sidste sommer måtte klubben opgive at forlænge klubikonet Lionel Messis kontrakt, fordi de ganske enkelt ikke havde råd til det. 

Derfor forestiller man sig også, at det bliver svært for Barca at hente Haaland, som angiveligt koster 595 millioner kroner og samtidig forlanger en høj løn. 

Men nu melder La Liga-præsidenten, Javier Tebas, sig ind i sagen. Han fortæller ifølge det spanske medie Sport, at han har gjort det klart for Barca, hvad der skal til, for at klubben lovligt kan hente Haaland. 

– Hvis jeg var Laporta… Ja, han ved allerede, hvad han skal gøre, for det har jeg fortalt ham, siger han og fortsætter.

– Situationen er kompliceret. Jeg har allerede givet ham mine anbefalinger. Han ved, at han har en masse arbejde foran sig, og at der skal sælges ud, således der kan komme nogle penge ind. Det bliver ikke nemt for Barca, men bestemt ikke umuligt, siger han.

Yderligere forklarer Tebas, at det særligt er på lønfronten, at FC Barcelona har et problem. Klubben udbetaler simpelthen for meget løn i forhold til reglerne, og derfor skal de forsøge at nedbringe lønbudgettet, inden de kan hente nye spillere.



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Antonsens drøm slukket

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Kamil Grabara-opslag bemærkes

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Når jeg var alene, græd jeg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil