FC Barcelona er angiveligt blandt de klubber, der jagter den norske stjerneangriber Erling Haaland til sommer.
Borussia Dortmund-angriberens agent, Mino Raiola, har eftersigende et godt forhold til den catalanske storklubs præsident, Juan Laporta, og derfor kunne Barca ligge lunt i svinget i forhold til at løbe af sted med Haaland.
Der er dog et stort ‘men’, når det kommer til FC Barcelona og transfers af den størrelse, som der er tale om med nordmanden.
Klubbens dårlige økonomi.
Det står skidt til på pengefronten i FC Barcelona, og sidste sommer måtte klubben opgive at forlænge klubikonet Lionel Messis kontrakt, fordi de ganske enkelt ikke havde råd til det.
Derfor forestiller man sig også, at det bliver svært for Barca at hente Haaland, som angiveligt koster 595 millioner kroner og samtidig forlanger en høj løn.
Men nu melder La Liga-præsidenten, Javier Tebas, sig ind i sagen. Han fortæller ifølge det spanske medie Sport, at han har gjort det klart for Barca, hvad der skal til, for at klubben lovligt kan hente Haaland.
– Hvis jeg var Laporta… Ja, han ved allerede, hvad han skal gøre, for det har jeg fortalt ham, siger han og fortsætter.
– Situationen er kompliceret. Jeg har allerede givet ham mine anbefalinger. Han ved, at han har en masse arbejde foran sig, og at der skal sælges ud, således der kan komme nogle penge ind. Det bliver ikke nemt for Barca, men bestemt ikke umuligt, siger han.
Yderligere forklarer Tebas, at det særligt er på lønfronten, at FC Barcelona har et problem. Klubben udbetaler simpelthen for meget løn i forhold til reglerne, og derfor skal de forsøge at nedbringe lønbudgettet, inden de kan hente nye spillere.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
AVIS
De vil have Jelert
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE: FC København er videre i Conference League
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
