La Liga-boss: Sådan får Barca råd til Haaland

Præsidenten i La Liga fortæller, at han har forklaret den catalanske storklub, hvad de skal gøre for at kunne hente den norske stjerneangriber.



FC Barcelona er angiveligt blandt de klubber, der jagter den norske stjerneangriber Erling Haaland til sommer. 

Borussia Dortmund-angriberens agent, Mino Raiola, har eftersigende et godt forhold til den catalanske storklubs præsident, Juan Laporta, og derfor kunne Barca ligge lunt i svinget i forhold til at løbe af sted med Haaland.

Der er dog et stort ‘men’, når det kommer til FC Barcelona og transfers af den størrelse, som der er tale om med nordmanden. 

Klubbens dårlige økonomi. 

Det står skidt til på pengefronten i FC Barcelona, og sidste sommer måtte klubben opgive at forlænge klubikonet Lionel Messis kontrakt, fordi de ganske enkelt ikke havde råd til det. 

Derfor forestiller man sig også, at det bliver svært for Barca at hente Haaland, som angiveligt koster 595 millioner kroner og samtidig forlanger en høj løn. 

Men nu melder La Liga-præsidenten, Javier Tebas, sig ind i sagen. Han fortæller ifølge det spanske medie Sport, at han har gjort det klart for Barca, hvad der skal til, for at klubben lovligt kan hente Haaland. 

– Hvis jeg var Laporta… Ja, han ved allerede, hvad han skal gøre, for det har jeg fortalt ham, siger han og fortsætter.

– Situationen er kompliceret. Jeg har allerede givet ham mine anbefalinger. Han ved, at han har en masse arbejde foran sig, og at der skal sælges ud, således der kan komme nogle penge ind. Det bliver ikke nemt for Barca, men bestemt ikke umuligt, siger han.

Yderligere forklarer Tebas, at det særligt er på lønfronten, at FC Barcelona har et problem. Klubben udbetaler simpelthen for meget løn i forhold til reglerne, og derfor skal de forsøge at nedbringe lønbudgettet, inden de kan hente nye spillere.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’