La Liga-boss: Sådan får Barca råd til Haaland

Præsidenten i La Liga fortæller, at han har forklaret den catalanske storklub, hvad de skal gøre for at kunne hente den norske stjerneangriber.



FC Barcelona er angiveligt blandt de klubber, der jagter den norske stjerneangriber Erling Haaland til sommer. 

Borussia Dortmund-angriberens agent, Mino Raiola, har eftersigende et godt forhold til den catalanske storklubs præsident, Juan Laporta, og derfor kunne Barca ligge lunt i svinget i forhold til at løbe af sted med Haaland.

Der er dog et stort ‘men’, når det kommer til FC Barcelona og transfers af den størrelse, som der er tale om med nordmanden. 

Klubbens dårlige økonomi. 

Det står skidt til på pengefronten i FC Barcelona, og sidste sommer måtte klubben opgive at forlænge klubikonet Lionel Messis kontrakt, fordi de ganske enkelt ikke havde råd til det. 

Derfor forestiller man sig også, at det bliver svært for Barca at hente Haaland, som angiveligt koster 595 millioner kroner og samtidig forlanger en høj løn. 

Men nu melder La Liga-præsidenten, Javier Tebas, sig ind i sagen. Han fortæller ifølge det spanske medie Sport, at han har gjort det klart for Barca, hvad der skal til, for at klubben lovligt kan hente Haaland. 

– Hvis jeg var Laporta… Ja, han ved allerede, hvad han skal gøre, for det har jeg fortalt ham, siger han og fortsætter.

– Situationen er kompliceret. Jeg har allerede givet ham mine anbefalinger. Han ved, at han har en masse arbejde foran sig, og at der skal sælges ud, således der kan komme nogle penge ind. Det bliver ikke nemt for Barca, men bestemt ikke umuligt, siger han.

Yderligere forklarer Tebas, at det særligt er på lønfronten, at FC Barcelona har et problem. Klubben udbetaler simpelthen for meget løn i forhold til reglerne, og derfor skal de forsøge at nedbringe lønbudgettet, inden de kan hente nye spillere.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

De er tilbage i Premier League

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandler med storklub

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby