Landsholdsbobler afviser tilbud fra udlandet

Jens Jønsson er med et halv år tilbage af sin aftale med Cadiz en eftertragtet herre, og han har sågar afvist et konkret kontraktilbud.



Jens Jønsson skal med et halv år tilbage af sin aftale med Cadiz afgøre, hvad hans næste fodboldeventyr skal være, for der er angiveligt ikke mangel på interesse.

Det siger han til bold.dk.

– Lige nu er jeg åben for det meste. Jeg er spændt på det nye projekt her, og der er også en klausul i min kontrakt, som gør, at jeg kan forlænge mit ophold her med et år, hvis en række ting er opfyldt. Men jeg finder trøst i, at jeg allerede har haft en del interesse og har afvist tilbud.

Der er således rift om den 29-årige dansker fra flere af Europas bedste ligaer, men han vil ikke komme nærmere ind på, hvilke lande der er tale om:

– Der har blandt andet været et fra en af de tre bedste ligaer, men ikke noget jeg fandt attraktivt. Alt efter hvem der ser, er det vel fra en af de tre/fire bedste ligaer. Så kan du selv gætte, om det er England, Spanien, Italien eller Tyskland, siger midtbanemanden.

Jens Jønsson siger også, at han er glad for tilværelsen i Cadiz, men han understreger også, at han ser et skifte som en mulighed specielt med tanke på at øge sin chancer for at komme med til VM i Qatar.

Han har spillet fem landskampe, men missede akkurat udtagelsen til sommerens EM-slutrunde, hvor Danmark som bekendt nåede semifinalen.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

MAIF slår De Grønhvide

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Brøndby tæt på ny forstærkning

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Tuchel forsvarer sin taktik

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub jagter én særlig forstærkning