Robert Lewandowski spillede i sin tid i Dortmund under Jürgen Klopp, og Barcelona-angriberen har nu sat ord på sin tid under den tyske stjernetræner.
I et interview med ESPN fremhæver Lewandowski særligt Klopps menneskelige kvaliteter, efter at tyskeren hjalp Lewandowski i polakkens første tid i Dortmund.
– Han er en fyr, der kan være som en far. Han er en fyr, der altid kan hjælpe dig, men han er også den, der kan skubbe dig. Han er typen, man kan gå til og snakke med. Vi er alle mennesker, og vi har alle problemer. Han er ikke kun en træner, han er også en, der kan lære dig om livet. Jeg lærte meget af ham, siger Lewandowski.
Særligt en samtale med Jürgen Klopp har betydet meget for Barcelona-stjernen.
– Jeg tror, at én særlig episode ændrede min karriere. Det var i min første sæson i Dortmund, måske i begyndelsen af min anden sæson. Jeg var ikke i god form, jeg scorede ikke så mange mål. Jeg vidste ikke, hvad Jürgen ønskede fra mig. Efter en kamp, vi havde tabt, gik jeg diretkte til ham, siger Lewandowski.
– Det var måske omkring midnat på hotellet. Jeg sagde: 'Jeg vil gerne tale med dig, for jeg forstår ikke, hvad du vil have fra mig, eller hvad du forventer af mig'. Jeg troede, at samtalen måske ville vare fem eller 10 minutter, men vi talte sammen i halvanden time.
– Den vigtigste ting var, at jeg talte med ham måske lidt som en far. Jeg savnede min far, for jeg mistede min far, da jeg var 16 år. Siden da kunne jeg måske ikke finde nogen, der kunne tale med mig på den måde.
Tre dage efter samtalen med Jürgen Klopp fik Robert Lewandowski vendt sin formkrise, da den polske angriber bankede et hattrick ind i en 4-0-sejr over Augsburg.
Ifølge Lewandowski ændrede hele hans mentalitet sig efter midnatssamtalen med Klopp.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER