Robert Lewandowski spillede i sin tid i Dortmund under Jürgen Klopp, og Barcelona-angriberen har nu sat ord på sin tid under den tyske stjernetræner.
I et interview med ESPN fremhæver Lewandowski særligt Klopps menneskelige kvaliteter, efter at tyskeren hjalp Lewandowski i polakkens første tid i Dortmund.
– Han er en fyr, der kan være som en far. Han er en fyr, der altid kan hjælpe dig, men han er også den, der kan skubbe dig. Han er typen, man kan gå til og snakke med. Vi er alle mennesker, og vi har alle problemer. Han er ikke kun en træner, han er også en, der kan lære dig om livet. Jeg lærte meget af ham, siger Lewandowski.
Særligt en samtale med Jürgen Klopp har betydet meget for Barcelona-stjernen.
– Jeg tror, at én særlig episode ændrede min karriere. Det var i min første sæson i Dortmund, måske i begyndelsen af min anden sæson. Jeg var ikke i god form, jeg scorede ikke så mange mål. Jeg vidste ikke, hvad Jürgen ønskede fra mig. Efter en kamp, vi havde tabt, gik jeg diretkte til ham, siger Lewandowski.
– Det var måske omkring midnat på hotellet. Jeg sagde: 'Jeg vil gerne tale med dig, for jeg forstår ikke, hvad du vil have fra mig, eller hvad du forventer af mig'. Jeg troede, at samtalen måske ville vare fem eller 10 minutter, men vi talte sammen i halvanden time.
– Den vigtigste ting var, at jeg talte med ham måske lidt som en far. Jeg savnede min far, for jeg mistede min far, da jeg var 16 år. Siden da kunne jeg måske ikke finde nogen, der kunne tale med mig på den måde.
Tre dage efter samtalen med Jürgen Klopp fik Robert Lewandowski vendt sin formkrise, da den polske angriber bankede et hattrick ind i en 4-0-sejr over Augsburg.
Ifølge Lewandowski ændrede hele hans mentalitet sig efter midnatssamtalen med Klopp.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
VM-spiller alvorligt skadet
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER