Lewandowski om samtale med Klopp: Det ændrede alt

En længere snak med Jürgen Klopp blev meget afgørende for Robert Lewandowskis karriere, lyder det nu fra Barcelona-stjernen.



Robert Lewandowski spillede i sin tid i Dortmund under Jürgen Klopp, og Barcelona-angriberen har nu sat ord på sin tid under den tyske stjernetræner. 

I et interview med ESPN fremhæver Lewandowski særligt Klopps menneskelige kvaliteter, efter at tyskeren hjalp Lewandowski i polakkens første tid i Dortmund. 

– Han er en fyr, der kan være som en far. Han er en fyr, der altid kan hjælpe dig, men han er også den, der kan skubbe dig. Han er typen, man kan gå til og snakke med. Vi er alle mennesker, og vi har alle problemer. Han er ikke kun en træner, han er også en, der kan lære dig om livet. Jeg lærte meget af ham, siger Lewandowski. 

Særligt en samtale med Jürgen Klopp har betydet meget for Barcelona-stjernen. 

– Jeg tror, at én særlig episode ændrede min karriere. Det var i min første sæson i Dortmund, måske i begyndelsen af min anden sæson. Jeg var ikke i god form, jeg scorede ikke så mange mål. Jeg vidste ikke, hvad Jürgen ønskede fra mig. Efter en kamp, vi havde tabt, gik jeg diretkte til ham, siger Lewandowski. 

– Det var måske omkring midnat på hotellet. Jeg sagde: 'Jeg vil gerne tale med dig, for jeg forstår ikke, hvad du vil have fra mig, eller hvad du forventer af mig'. Jeg troede, at samtalen måske ville vare fem eller 10 minutter, men vi talte sammen i halvanden time. 

– Den vigtigste ting var, at jeg talte med ham måske lidt som en far. Jeg savnede min far, for jeg mistede min far, da jeg var 16 år. Siden da kunne jeg måske ikke finde nogen, der kunne tale med mig på den måde. 

Tre dage efter samtalen med Jürgen Klopp fik Robert Lewandowski vendt sin formkrise, da den polske angriber bankede et hattrick ind i en 4-0-sejr over Augsburg. 

Ifølge Lewandowski ændrede hele hans mentalitet sig efter midnatssamtalen med Klopp. 





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elias Jelert færdig

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brasilien – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”