Måske Braithwaites redning: Svært at blive solgt

Det kan ende med, at Martin Braithwaite kan blive i Barcelona, fordi de andre klubber ikke kan være med på den løn, som spillerne fra den catalanske storklub har.



Den nye FC Barcelona-præsident Joan Laporta har en stor opgave foran sig med at få klubbens økonomi på ret køl igen. Samtidig skal han sørge for, at spillertruppen fortsat vil være stærk nok til at kæmpe med om trofæer.

I et interview med den catalanske avis La Vangardia kommer han ind på den virkelighed, som klubben nu står i.

– Lønninger og andre betalinger er på en størrelse af 4,8 milliarder kroner, hvilket er større end den indkomst, som klubben har. Disse lønninger er nu forældede i det marked, som man har nu, så det er vanskeligt at få aftaler med andre klubber, fordi Barca-spillernes lønninger er uforenelige med de andre klubbers løn-muligheder, siger Laporta.

Han regner derfor ikke med, at der kan blive lavet så mange salg. I stedet håber han på, at den nye fodbolddirektør i klubben, Mateu Alemany, kan få ændret i de nuværende kontrakter.

– Der er også andre mere drastiske metoder, som man kan tage i brug, som jeg ikke ønsker, lyder det fra Barcelona-præsidenten, som dog tilføjer, at hvis det er til gode for Barcelona, så kan man tage dem.

En spiller som den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite har længe været genstand for en af dem, som skal videre fra den spanske storklub, og han kan givetvis også få svært ved at få spilletid i den kommende sæson.

Her har de allerede forstærket sig med Agüero og Depay – og der er enten tre eller fire yderligere spillere på vej til truppen, fortæller Barca-bossen dog uden at præcisere hvilke positioner, der er tale om.

Martin Braithwaite har endvidere været en spiller, som har været svær at overse for Danmark ved EM. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Spanien har et ekstra øje på Messi