• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
La Liga Jacob Quvang

Medie: Real Madrid-legende kan afløse Ancelotti

Foto: Getty Images

Den tidligere Real Madrid-bomber kan gå samme vej som Zinedine Zidane.

Af Jacob Quvang

Real Madrid gjorde det med Zinedine Zidane, og de kan gentage tricket igen i en nær fremtid. 

Franskmanden blev gjort til førsteholdstræner, efter han havde stået i spidsen for andetholdet, Castilla, og det gik meget godt. Adskillige Champions League-trofæer var højdepunkterne i legendens gloværdige trænerkarriere i Real Madrid.

Dét kan Real Madrid gentage, når klubbens nuværende cheftræner Carlo Ancelotti en dag skal videre fra hovedstadsklubben. Italienerens kontrakt løber til 2024, og det peger umiddelbart på, at samarbejdet stopper her.

I stedet kan selveste Raúl tage over, når den tid kommer. Den legendariske Real Madrid-angriber har fået sig et anerkendende navn inden for trænergerningen takket være sine præstationer for netop Castilla, og historien har som nævnt vist, at Real Madrid ikke er bange for at hive trænere op herfra.

Således melder AS, at Raúl er et seriøst alternativ til at tage over for Ancelotti, når den tid kommer. Faktisk skulle Real Madrid være decideret trygge ved at lade Raúl afløse Ancelotti på grund af den tidligere angribers lederevner, karisma og viden om klubben. 

Derudover har han vist sig som et stærkt trænertalent, der også imponerede tilbage i 2020 ved at vinde Youth League for Real Madrid for første gang i klubbens historie.

Cheftrænerjobbet i Real Madrid skulle være Raúls førsteprioritet, men han er ikke bange for at rykke udenfor Spaniens grænser, såfremt tilbuddet ikke kommer. Her vil han ifølge AS ikke tøve med at se mod Premier League, hvor Leeds tidligere har haft blikket rettet mod ham.

Dengang afviste Raúl dem, fordi han ikke mente, at tidspunktet var det rette. 

Skulle Raúl ende med trænerjobbet i Real Madrid, vil han nok også være glad for, at han dengang havde is i maven til at sige nej til Premier League for at arbejde sig højere op i storklubbens hierarki.

Raúl har rekorden for flest kampe for Real Madrid med 741 af slagsen. Han har været træner for Castilla siden 2019.