Real Madrid gjorde det med Zinedine Zidane, og de kan gentage tricket igen i en nær fremtid.
Franskmanden blev gjort til førsteholdstræner, efter han havde stået i spidsen for andetholdet, Castilla, og det gik meget godt. Adskillige Champions League-trofæer var højdepunkterne i legendens gloværdige trænerkarriere i Real Madrid.
Dét kan Real Madrid gentage, når klubbens nuværende cheftræner Carlo Ancelotti en dag skal videre fra hovedstadsklubben. Italienerens kontrakt løber til 2024, og det peger umiddelbart på, at samarbejdet stopper her.
I stedet kan selveste Raúl tage over, når den tid kommer. Den legendariske Real Madrid-angriber har fået sig et anerkendende navn inden for trænergerningen takket være sine præstationer for netop Castilla, og historien har som nævnt vist, at Real Madrid ikke er bange for at hive trænere op herfra.
Således melder AS, at Raúl er et seriøst alternativ til at tage over for Ancelotti, når den tid kommer. Faktisk skulle Real Madrid være decideret trygge ved at lade Raúl afløse Ancelotti på grund af den tidligere angribers lederevner, karisma og viden om klubben.
Derudover har han vist sig som et stærkt trænertalent, der også imponerede tilbage i 2020 ved at vinde Youth League for Real Madrid for første gang i klubbens historie.
Cheftrænerjobbet i Real Madrid skulle være Raúls førsteprioritet, men han er ikke bange for at rykke udenfor Spaniens grænser, såfremt tilbuddet ikke kommer. Her vil han ifølge AS ikke tøve med at se mod Premier League, hvor Leeds tidligere har haft blikket rettet mod ham.
Dengang afviste Raúl dem, fordi han ikke mente, at tidspunktet var det rette.
Skulle Raúl ende med trænerjobbet i Real Madrid, vil han nok også være glad for, at han dengang havde is i maven til at sige nej til Premier League for at arbejde sig højere op i storklubbens hierarki.
Raúl har rekorden for flest kampe for Real Madrid med 741 af slagsen. Han har været træner for Castilla siden 2019.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE