Real Madrid gjorde det med Zinedine Zidane, og de kan gentage tricket igen i en nær fremtid.
Franskmanden blev gjort til førsteholdstræner, efter han havde stået i spidsen for andetholdet, Castilla, og det gik meget godt. Adskillige Champions League-trofæer var højdepunkterne i legendens gloværdige trænerkarriere i Real Madrid.
Dét kan Real Madrid gentage, når klubbens nuværende cheftræner Carlo Ancelotti en dag skal videre fra hovedstadsklubben. Italienerens kontrakt løber til 2024, og det peger umiddelbart på, at samarbejdet stopper her.
I stedet kan selveste Raúl tage over, når den tid kommer. Den legendariske Real Madrid-angriber har fået sig et anerkendende navn inden for trænergerningen takket være sine præstationer for netop Castilla, og historien har som nævnt vist, at Real Madrid ikke er bange for at hive trænere op herfra.
Således melder AS, at Raúl er et seriøst alternativ til at tage over for Ancelotti, når den tid kommer. Faktisk skulle Real Madrid være decideret trygge ved at lade Raúl afløse Ancelotti på grund af den tidligere angribers lederevner, karisma og viden om klubben.
Derudover har han vist sig som et stærkt trænertalent, der også imponerede tilbage i 2020 ved at vinde Youth League for Real Madrid for første gang i klubbens historie.
Cheftrænerjobbet i Real Madrid skulle være Raúls førsteprioritet, men han er ikke bange for at rykke udenfor Spaniens grænser, såfremt tilbuddet ikke kommer. Her vil han ifølge AS ikke tøve med at se mod Premier League, hvor Leeds tidligere har haft blikket rettet mod ham.
Dengang afviste Raúl dem, fordi han ikke mente, at tidspunktet var det rette.
Skulle Raúl ende med trænerjobbet i Real Madrid, vil han nok også være glad for, at han dengang havde is i maven til at sige nej til Premier League for at arbejde sig højere op i storklubbens hierarki.
Raúl har rekorden for flest kampe for Real Madrid med 741 af slagsen. Han har været træner for Castilla siden 2019.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT