Real Madrid gjorde det med Zinedine Zidane, og de kan gentage tricket igen i en nær fremtid.
Franskmanden blev gjort til førsteholdstræner, efter han havde stået i spidsen for andetholdet, Castilla, og det gik meget godt. Adskillige Champions League-trofæer var højdepunkterne i legendens gloværdige trænerkarriere i Real Madrid.
Dét kan Real Madrid gentage, når klubbens nuværende cheftræner Carlo Ancelotti en dag skal videre fra hovedstadsklubben. Italienerens kontrakt løber til 2024, og det peger umiddelbart på, at samarbejdet stopper her.
I stedet kan selveste Raúl tage over, når den tid kommer. Den legendariske Real Madrid-angriber har fået sig et anerkendende navn inden for trænergerningen takket være sine præstationer for netop Castilla, og historien har som nævnt vist, at Real Madrid ikke er bange for at hive trænere op herfra.
Således melder AS, at Raúl er et seriøst alternativ til at tage over for Ancelotti, når den tid kommer. Faktisk skulle Real Madrid være decideret trygge ved at lade Raúl afløse Ancelotti på grund af den tidligere angribers lederevner, karisma og viden om klubben.
Derudover har han vist sig som et stærkt trænertalent, der også imponerede tilbage i 2020 ved at vinde Youth League for Real Madrid for første gang i klubbens historie.
Cheftrænerjobbet i Real Madrid skulle være Raúls førsteprioritet, men han er ikke bange for at rykke udenfor Spaniens grænser, såfremt tilbuddet ikke kommer. Her vil han ifølge AS ikke tøve med at se mod Premier League, hvor Leeds tidligere har haft blikket rettet mod ham.
Dengang afviste Raúl dem, fordi han ikke mente, at tidspunktet var det rette.
Skulle Raúl ende med trænerjobbet i Real Madrid, vil han nok også være glad for, at han dengang havde is i maven til at sige nej til Premier League for at arbejde sig højere op i storklubbens hierarki.
Raúl har rekorden for flest kampe for Real Madrid med 741 af slagsen. Han har været træner for Castilla siden 2019.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS