Han har bare spillet én kamp for Atletico Madrid, og spørgsmålet er, om det bliver til mange flere for danske Daniel Wass.
Højrebacken, som klubben i januar købte i Valencia, blev skadet i den ene kamp, han spillede – det var i øvrigt mod FC Barcelona – og noget tyder på, at træner Diego Simeone gerne siger farvel til danskeren denne sommer.
Mediet Okdiario fortæller, at Atletico Madrid vil sælge enten Daniel Wass eller kroaten Sime Vrsaljko, og at pilen peger mod, at det er Wass, man vil af med.
Det fremgår også, at man kræver samme beløb, som man købte ham for. Daniel Wass kostede omkring 19 millioner kroner. Landsholdsbacken, der fylder 33 i næste uge, har et år igen af aftalen med Atletico Madrid.
Samtidig kan både Okdiario og flere franske medier fortælle, at Atletico Madrid ser nærmere på Lens’ 29-årige højre back Jonathan Clauss. Franskmanden har et år igen af sin aftale med Lens, men menes alligevel at koste en hel del mere, end man kan få for at sælge Wass. Han har spillet en strålende sæson med fem scoringer og 11 assister for Lens, og så har han fået to A-landskampe for Frankrig.
Brøndby har tidligere flirtet med Daniel Wass, men det er svært at se BIF betale op om 20 millioner kroner for at hente en 33-årige back. Så hvis det er de beløb, der skal til for at lokke danskeren væk fra Atletico Madrid i denne omgang, er det næppe en retur til dansk fodbold lige nu, selv om Wass også tidligere har åbnet for at vende hjem.
Daniel Wass kan i øvrigt meget vel være i den landsholdstrup, som Kasper Hjulmand udtager senere tirsdag.
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
OPTAKT
Frankrig – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
