Han har bare spillet én kamp for Atletico Madrid, og spørgsmålet er, om det bliver til mange flere for danske Daniel Wass.
Højrebacken, som klubben i januar købte i Valencia, blev skadet i den ene kamp, han spillede – det var i øvrigt mod FC Barcelona – og noget tyder på, at træner Diego Simeone gerne siger farvel til danskeren denne sommer.
Mediet Okdiario fortæller, at Atletico Madrid vil sælge enten Daniel Wass eller kroaten Sime Vrsaljko, og at pilen peger mod, at det er Wass, man vil af med.
Det fremgår også, at man kræver samme beløb, som man købte ham for. Daniel Wass kostede omkring 19 millioner kroner. Landsholdsbacken, der fylder 33 i næste uge, har et år igen af aftalen med Atletico Madrid.
Samtidig kan både Okdiario og flere franske medier fortælle, at Atletico Madrid ser nærmere på Lens’ 29-årige højre back Jonathan Clauss. Franskmanden har et år igen af sin aftale med Lens, men menes alligevel at koste en hel del mere, end man kan få for at sælge Wass. Han har spillet en strålende sæson med fem scoringer og 11 assister for Lens, og så har han fået to A-landskampe for Frankrig.
Brøndby har tidligere flirtet med Daniel Wass, men det er svært at se BIF betale op om 20 millioner kroner for at hente en 33-årige back. Så hvis det er de beløb, der skal til for at lokke danskeren væk fra Atletico Madrid i denne omgang, er det næppe en retur til dansk fodbold lige nu, selv om Wass også tidligere har åbnet for at vende hjem.
Daniel Wass kan i øvrigt meget vel være i den landsholdstrup, som Kasper Hjulmand udtager senere tirsdag.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT
