Medie: Så meget kræver Atletico for Daniel Wass

Det er langt fra sikkert, at Daniel Wass har en fremtid i Atletico Madrid.



Han har bare spillet én kamp for Atletico Madrid, og spørgsmålet er, om det bliver til mange flere for danske Daniel Wass.

Højrebacken, som klubben i januar købte i Valencia, blev skadet i den ene kamp, han spillede – det var i øvrigt mod FC Barcelona – og noget tyder på, at træner Diego Simeone gerne siger farvel til danskeren denne sommer.

Mediet Okdiario fortæller, at Atletico Madrid vil sælge enten Daniel Wass eller kroaten Sime Vrsaljko, og at pilen peger mod, at det er Wass, man vil af med. 

Det fremgår også, at man kræver samme beløb, som man købte ham for. Daniel Wass kostede omkring 19 millioner kroner. Landsholdsbacken, der fylder 33 i næste uge, har et år igen af aftalen med Atletico Madrid.

Samtidig kan både Okdiario og flere franske medier fortælle, at Atletico Madrid ser nærmere på Lens’ 29-årige højre back Jonathan Clauss. Franskmanden har et år igen af sin aftale med Lens, men menes alligevel at koste en hel del mere, end man kan få for at sælge Wass. Han har spillet en strålende sæson med fem scoringer og 11 assister for Lens, og så har han fået to A-landskampe for Frankrig.

Brøndby har tidligere flirtet med Daniel Wass, men det er svært at se BIF betale op om 20 millioner kroner for at hente en 33-årige back. Så hvis det er de beløb, der skal til for at lokke danskeren væk fra Atletico Madrid i denne omgang, er det næppe en retur til dansk fodbold lige nu, selv om Wass også tidligere har åbnet for at vende hjem.

Daniel Wass kan i øvrigt meget vel være i den landsholdstrup, som Kasper Hjulmand udtager senere tirsdag.







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe