Medie: Tv-program truede Real Madrid-stjerne

Tv-programmet El Chiringuito forsøgte at presse Vinicius Jr. til ikke at udgive en video, hvor han fordømmer racisme, lyder det nu.



Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Jr. har været det helt store samtaleemne i spansk fodbold i den seneste uge.

Her er han blevet udsat for racisme, fordi han fejrer sine mål ved at danse. Blandt andet blev han af en gæst i tv-programmet El Chiringuito opfordret til at lade være med “at opføre sig som en abe”, mens han også blev opfordret til at “tage sin samba tilbage til Brasilien”.

Det fik et hav af brasilianske stjerner til at støte Vinicius Jr., og hovedpersonen selv udgav en video på sociale medier, hvor han fordømte racisme.

Men den video ville det førnævnte tv-program El Chiringuito efter sigende gerne have stoppet, og de prøvede at true Vinicius Jr. til ikke at udgive videoen. Det skriver ESPN og den spanske journalist Iñaki Angulo.

Via telefonopkald og beskeder til Vinicius Jr.’s bagland forsøgte tv-programmet at sætte en stopper for udgivelsen af spillerens video, fordi programmet frygtede, at de ville blive opfattet som racistiske, og dette kunne skade dem.

Ifølge medierne lød en af beskederne: “Hvis du udgiver videoen, vil vi ødelægge dig.”

El Chiringuito afviser
Josep Pedrerol, der er vært på El Chiringuito, har siden undskyldt til Vinicius Jr. for kommentarerne på showet, men også hævdet, at det ikke var racistisk.

Og de seneste rygter om trusler afviser han nu pure.

– Vi er ved at forberede en retssag mod dem, der sagde, at vi benytter mafiametoder. Vi er ligeglade, vi tager i retten. Jeg plejer ikke at blande mig i disse ting, og jeg protesterer heller ikke. Du kan fornærme mig, sige hvad du vil på Twitter, hvilket jeg accepterer, men der er ting, der ikke kan tillades.

– Dette program tager fejl i mange ting, men vi truer aldrig. Jeg ville aldrig sige den slags, for jeg synes ikke, det er noget, der skal siges i et tv-program. Og jeg beder om noget af jer, der ser med: tro på os. Jeg siger jer, at det hele er løgn. Her laver vi journalistik, vi er de bedste, og du ved det, siger han via mediets sociale medier.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Zanka ville spille gratis for FC København

Viaplay med stor AGF-nyhed

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

USA – Australien

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’