Medie: Tv-program truede Real Madrid-stjerne

Tv-programmet El Chiringuito forsøgte at presse Vinicius Jr. til ikke at udgive en video, hvor han fordømmer racisme, lyder det nu.



Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Jr. har været det helt store samtaleemne i spansk fodbold i den seneste uge.

Her er han blevet udsat for racisme, fordi han fejrer sine mål ved at danse. Blandt andet blev han af en gæst i tv-programmet El Chiringuito opfordret til at lade være med “at opføre sig som en abe”, mens han også blev opfordret til at “tage sin samba tilbage til Brasilien”.

Det fik et hav af brasilianske stjerner til at støte Vinicius Jr., og hovedpersonen selv udgav en video på sociale medier, hvor han fordømte racisme.

Men den video ville det førnævnte tv-program El Chiringuito efter sigende gerne have stoppet, og de prøvede at true Vinicius Jr. til ikke at udgive videoen. Det skriver ESPN og den spanske journalist Iñaki Angulo.

Via telefonopkald og beskeder til Vinicius Jr.’s bagland forsøgte tv-programmet at sætte en stopper for udgivelsen af spillerens video, fordi programmet frygtede, at de ville blive opfattet som racistiske, og dette kunne skade dem.

Ifølge medierne lød en af beskederne: “Hvis du udgiver videoen, vil vi ødelægge dig.”

El Chiringuito afviser
Josep Pedrerol, der er vært på El Chiringuito, har siden undskyldt til Vinicius Jr. for kommentarerne på showet, men også hævdet, at det ikke var racistisk.

Og de seneste rygter om trusler afviser han nu pure.

– Vi er ved at forberede en retssag mod dem, der sagde, at vi benytter mafiametoder. Vi er ligeglade, vi tager i retten. Jeg plejer ikke at blande mig i disse ting, og jeg protesterer heller ikke. Du kan fornærme mig, sige hvad du vil på Twitter, hvilket jeg accepterer, men der er ting, der ikke kan tillades.

– Dette program tager fejl i mange ting, men vi truer aldrig. Jeg ville aldrig sige den slags, for jeg synes ikke, det er noget, der skal siges i et tv-program. Og jeg beder om noget af jer, der ser med: tro på os. Jeg siger jer, at det hele er løgn. Her laver vi journalistik, vi er de bedste, og du ved det, siger han via mediets sociale medier.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Argentina – Egypten

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

AGF-spiller idømt karantæne

USA – Belgien

Portugal – Spanien

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil