Medie: Tv-program truede Real Madrid-stjerne

Tv-programmet El Chiringuito forsøgte at presse Vinicius Jr. til ikke at udgive en video, hvor han fordømmer racisme, lyder det nu.



Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Jr. har været det helt store samtaleemne i spansk fodbold i den seneste uge.

Her er han blevet udsat for racisme, fordi han fejrer sine mål ved at danse. Blandt andet blev han af en gæst i tv-programmet El Chiringuito opfordret til at lade være med “at opføre sig som en abe”, mens han også blev opfordret til at “tage sin samba tilbage til Brasilien”.

Det fik et hav af brasilianske stjerner til at støte Vinicius Jr., og hovedpersonen selv udgav en video på sociale medier, hvor han fordømte racisme.

Men den video ville det førnævnte tv-program El Chiringuito efter sigende gerne have stoppet, og de prøvede at true Vinicius Jr. til ikke at udgive videoen. Det skriver ESPN og den spanske journalist Iñaki Angulo.

Via telefonopkald og beskeder til Vinicius Jr.’s bagland forsøgte tv-programmet at sætte en stopper for udgivelsen af spillerens video, fordi programmet frygtede, at de ville blive opfattet som racistiske, og dette kunne skade dem.

Ifølge medierne lød en af beskederne: “Hvis du udgiver videoen, vil vi ødelægge dig.”

El Chiringuito afviser
Josep Pedrerol, der er vært på El Chiringuito, har siden undskyldt til Vinicius Jr. for kommentarerne på showet, men også hævdet, at det ikke var racistisk.

Og de seneste rygter om trusler afviser han nu pure.

– Vi er ved at forberede en retssag mod dem, der sagde, at vi benytter mafiametoder. Vi er ligeglade, vi tager i retten. Jeg plejer ikke at blande mig i disse ting, og jeg protesterer heller ikke. Du kan fornærme mig, sige hvad du vil på Twitter, hvilket jeg accepterer, men der er ting, der ikke kan tillades.

– Dette program tager fejl i mange ting, men vi truer aldrig. Jeg ville aldrig sige den slags, for jeg synes ikke, det er noget, der skal siges i et tv-program. Og jeg beder om noget af jer, der ser med: tro på os. Jeg siger jer, at det hele er løgn. Her laver vi journalistik, vi er de bedste, og du ved det, siger han via mediets sociale medier.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Her kan du se Norge mod Senegal

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FC Københavns talenter gør rent bord

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Conrad Harder får argentinsk chef

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

I dialog med Steve Cooper

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Colombia – DR Congo

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rekord-Messi sparker Argentina videre



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panama – Kroatien

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu