Michael Laudrup: ‘Det kan ikke være rigtigt!’

Michael Laudrup og Preben Elkjær forventer langt mere af Real Madrid-stjernen.



Champions League har det med at byde på overraskelser, og tirsdag aften var Real Madrid offer for en af dem.

De forsvarende Champions League-vindere tabte nemlig med 1-3 på hjemmebane mod AC Milan efter en svag præstation fra Carlo Ancelottis mandskab.

Et resultat, der overrasker Michael Laudrup. Det siger den danske legende selv i Goalshow på Viaplay efter kampen.

– Stor overraskelse. Det havde jeg ikke set komme, men kort sagt er det fuldt fortjent. Milan gjorde det godt. Real Madrid spillede skidt, men det skal ikke tage noget som helst fra AC Milan i aften, siger Michael Laudrup og tilføjer:

– På mange parametre så vi jo en gentagelse af kampen, som Real Madrid spillede mod Dortmund. En skidt første halvleg, hvor Dortmund spillede godt, men så vandt de på en fantastisk anden halvleg. Men det var jo ikke en fantastisk anden halvleg fodboldmæssigt. Der kom mere pres på, mere aggressivitet og så vandt individualisterne den kamp.

. I dag manglede der aggresivitet, og der kom en lille smule mere i anden halvleg, men slet ikke nok. Første halvleg rigtig, rigtig skidt.

Real Madrid blev desuden mødt af en pibekoncert, da de forlod banen, og ifølge Michael Laudrup skyldes det ikke kun den ene skuffende præstation, men flere skuffende kampe. Real Madrid har nemlig kæmpet med formen i denne sæson og tabte for nylig stort til FC Barcelona på hjemmebane.

‘Det kan ikke være rigtigt!’
Samtidig er der i Viaplays studie kritik af Kylian Mbappé, som hidtil står noteret for kun én scoring for Real Madrid i Champions League.

– Hvis han skal være en megastjerne, skal han spille bedre. Efter at han er kommet til Real Madrid, er der langt imellem snapsene, siger Preben Elkjær.

Michael Laudrup er enig.

– Et er, om man spiller bedre eller dårligere. Men hvis han i manges øjne er verdens bedste angriber, kan det ikke være rigtigt, at han skal bruge så mange chancer på at score et mål. Det har vi set i dag, det har vi set mod Barcelona og i nogle andre kampe. Det kan ikke være rigtigt, at han skal bruge 10 chancer på at score to mål med det niveau, han har, siger han.

Real Madrid skal i den kommende weekend møde Osasuna i La Liga. 





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs