Michael Laudrup: ‘Det kan ikke være rigtigt!’

Michael Laudrup og Preben Elkjær forventer langt mere af Real Madrid-stjernen.



Champions League har det med at byde på overraskelser, og tirsdag aften var Real Madrid offer for en af dem.

De forsvarende Champions League-vindere tabte nemlig med 1-3 på hjemmebane mod AC Milan efter en svag præstation fra Carlo Ancelottis mandskab.

Et resultat, der overrasker Michael Laudrup. Det siger den danske legende selv i Goalshow på Viaplay efter kampen.

– Stor overraskelse. Det havde jeg ikke set komme, men kort sagt er det fuldt fortjent. Milan gjorde det godt. Real Madrid spillede skidt, men det skal ikke tage noget som helst fra AC Milan i aften, siger Michael Laudrup og tilføjer:

– På mange parametre så vi jo en gentagelse af kampen, som Real Madrid spillede mod Dortmund. En skidt første halvleg, hvor Dortmund spillede godt, men så vandt de på en fantastisk anden halvleg. Men det var jo ikke en fantastisk anden halvleg fodboldmæssigt. Der kom mere pres på, mere aggressivitet og så vandt individualisterne den kamp.

. I dag manglede der aggresivitet, og der kom en lille smule mere i anden halvleg, men slet ikke nok. Første halvleg rigtig, rigtig skidt.

Real Madrid blev desuden mødt af en pibekoncert, da de forlod banen, og ifølge Michael Laudrup skyldes det ikke kun den ene skuffende præstation, men flere skuffende kampe. Real Madrid har nemlig kæmpet med formen i denne sæson og tabte for nylig stort til FC Barcelona på hjemmebane.

‘Det kan ikke være rigtigt!’
Samtidig er der i Viaplays studie kritik af Kylian Mbappé, som hidtil står noteret for kun én scoring for Real Madrid i Champions League.

– Hvis han skal være en megastjerne, skal han spille bedre. Efter at han er kommet til Real Madrid, er der langt imellem snapsene, siger Preben Elkjær.

Michael Laudrup er enig.

– Et er, om man spiller bedre eller dårligere. Men hvis han i manges øjne er verdens bedste angriber, kan det ikke være rigtigt, at han skal bruge så mange chancer på at score et mål. Det har vi set i dag, det har vi set mod Barcelona og i nogle andre kampe. Det kan ikke være rigtigt, at han skal bruge 10 chancer på at score to mål med det niveau, han har, siger han.

Real Madrid skal i den kommende weekend møde Osasuna i La Liga. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Landsholdet forsinket

Trist: Marios Oikonomou er død

Riemer lover: De får debut

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Uventet skifte?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!