Champions League har det med at byde på overraskelser, og tirsdag aften var Real Madrid offer for en af dem.
De forsvarende Champions League-vindere tabte nemlig med 1-3 på hjemmebane mod AC Milan efter en svag præstation fra Carlo Ancelottis mandskab.
Et resultat, der overrasker Michael Laudrup. Det siger den danske legende selv i Goalshow på Viaplay efter kampen.
– Stor overraskelse. Det havde jeg ikke set komme, men kort sagt er det fuldt fortjent. Milan gjorde det godt. Real Madrid spillede skidt, men det skal ikke tage noget som helst fra AC Milan i aften, siger Michael Laudrup og tilføjer:
– På mange parametre så vi jo en gentagelse af kampen, som Real Madrid spillede mod Dortmund. En skidt første halvleg, hvor Dortmund spillede godt, men så vandt de på en fantastisk anden halvleg. Men det var jo ikke en fantastisk anden halvleg fodboldmæssigt. Der kom mere pres på, mere aggressivitet og så vandt individualisterne den kamp.
. I dag manglede der aggresivitet, og der kom en lille smule mere i anden halvleg, men slet ikke nok. Første halvleg rigtig, rigtig skidt.
Real Madrid blev desuden mødt af en pibekoncert, da de forlod banen, og ifølge Michael Laudrup skyldes det ikke kun den ene skuffende præstation, men flere skuffende kampe. Real Madrid har nemlig kæmpet med formen i denne sæson og tabte for nylig stort til FC Barcelona på hjemmebane.
‘Det kan ikke være rigtigt!’
Samtidig er der i Viaplays studie kritik af Kylian Mbappé, som hidtil står noteret for kun én scoring for Real Madrid i Champions League.
– Hvis han skal være en megastjerne, skal han spille bedre. Efter at han er kommet til Real Madrid, er der langt imellem snapsene, siger Preben Elkjær.
Michael Laudrup er enig.
– Et er, om man spiller bedre eller dårligere. Men hvis han i manges øjne er verdens bedste angriber, kan det ikke være rigtigt, at han skal bruge så mange chancer på at score et mål. Det har vi set i dag, det har vi set mod Barcelona og i nogle andre kampe. Det kan ikke være rigtigt, at han skal bruge 10 chancer på at score to mål med det niveau, han har, siger han.
Real Madrid skal i den kommende weekend møde Osasuna i La Liga.
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER