Champions League har det med at byde på overraskelser, og tirsdag aften var Real Madrid offer for en af dem.
De forsvarende Champions League-vindere tabte nemlig med 1-3 på hjemmebane mod AC Milan efter en svag præstation fra Carlo Ancelottis mandskab.
Et resultat, der overrasker Michael Laudrup. Det siger den danske legende selv i Goalshow på Viaplay efter kampen.
– Stor overraskelse. Det havde jeg ikke set komme, men kort sagt er det fuldt fortjent. Milan gjorde det godt. Real Madrid spillede skidt, men det skal ikke tage noget som helst fra AC Milan i aften, siger Michael Laudrup og tilføjer:
– På mange parametre så vi jo en gentagelse af kampen, som Real Madrid spillede mod Dortmund. En skidt første halvleg, hvor Dortmund spillede godt, men så vandt de på en fantastisk anden halvleg. Men det var jo ikke en fantastisk anden halvleg fodboldmæssigt. Der kom mere pres på, mere aggressivitet og så vandt individualisterne den kamp.
. I dag manglede der aggresivitet, og der kom en lille smule mere i anden halvleg, men slet ikke nok. Første halvleg rigtig, rigtig skidt.
Real Madrid blev desuden mødt af en pibekoncert, da de forlod banen, og ifølge Michael Laudrup skyldes det ikke kun den ene skuffende præstation, men flere skuffende kampe. Real Madrid har nemlig kæmpet med formen i denne sæson og tabte for nylig stort til FC Barcelona på hjemmebane.
‘Det kan ikke være rigtigt!’
Samtidig er der i Viaplays studie kritik af Kylian Mbappé, som hidtil står noteret for kun én scoring for Real Madrid i Champions League.
– Hvis han skal være en megastjerne, skal han spille bedre. Efter at han er kommet til Real Madrid, er der langt imellem snapsene, siger Preben Elkjær.
Michael Laudrup er enig.
– Et er, om man spiller bedre eller dårligere. Men hvis han i manges øjne er verdens bedste angriber, kan det ikke være rigtigt, at han skal bruge så mange chancer på at score et mål. Det har vi set i dag, det har vi set mod Barcelona og i nogle andre kampe. Det kan ikke være rigtigt, at han skal bruge 10 chancer på at score to mål med det niveau, han har, siger han.
Real Madrid skal i den kommende weekend møde Osasuna i La Liga.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT