Champions League har det med at byde på overraskelser, og tirsdag aften var Real Madrid offer for en af dem.
De forsvarende Champions League-vindere tabte nemlig med 1-3 på hjemmebane mod AC Milan efter en svag præstation fra Carlo Ancelottis mandskab.
Et resultat, der overrasker Michael Laudrup. Det siger den danske legende selv i Goalshow på Viaplay efter kampen.
– Stor overraskelse. Det havde jeg ikke set komme, men kort sagt er det fuldt fortjent. Milan gjorde det godt. Real Madrid spillede skidt, men det skal ikke tage noget som helst fra AC Milan i aften, siger Michael Laudrup og tilføjer:
– På mange parametre så vi jo en gentagelse af kampen, som Real Madrid spillede mod Dortmund. En skidt første halvleg, hvor Dortmund spillede godt, men så vandt de på en fantastisk anden halvleg. Men det var jo ikke en fantastisk anden halvleg fodboldmæssigt. Der kom mere pres på, mere aggressivitet og så vandt individualisterne den kamp.
. I dag manglede der aggresivitet, og der kom en lille smule mere i anden halvleg, men slet ikke nok. Første halvleg rigtig, rigtig skidt.
Real Madrid blev desuden mødt af en pibekoncert, da de forlod banen, og ifølge Michael Laudrup skyldes det ikke kun den ene skuffende præstation, men flere skuffende kampe. Real Madrid har nemlig kæmpet med formen i denne sæson og tabte for nylig stort til FC Barcelona på hjemmebane.
‘Det kan ikke være rigtigt!’
Samtidig er der i Viaplays studie kritik af Kylian Mbappé, som hidtil står noteret for kun én scoring for Real Madrid i Champions League.
– Hvis han skal være en megastjerne, skal han spille bedre. Efter at han er kommet til Real Madrid, er der langt imellem snapsene, siger Preben Elkjær.
Michael Laudrup er enig.
– Et er, om man spiller bedre eller dårligere. Men hvis han i manges øjne er verdens bedste angriber, kan det ikke være rigtigt, at han skal bruge så mange chancer på at score et mål. Det har vi set i dag, det har vi set mod Barcelona og i nogle andre kampe. Det kan ikke være rigtigt, at han skal bruge 10 chancer på at score to mål med det niveau, han har, siger han.
Real Madrid skal i den kommende weekend møde Osasuna i La Liga.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER