Mourinho nægter finger i øjet

José Mourinho nægter at have stukket en finger i øjet på Barcelonas assistent, selvom billeder viser det. Han forsvarer desuden Pepe og Marcelo.



Super Copa-finalen mellem Barcelona og Real Madrid begyndte som en velspillet affære, der var en teknisk nydelse, men løb vanen tro ud i uskønne slagsmålscener, jo længere kampen skred frem.

Det hele kulminerede og eksploderede kort efter Messis afgørende mål, da Marcelo saksede Cesc Fabregas ned ude ved sidelinjen og fik vist et korrekt rødt kort.

Det kunne José Mourinho ikke snuppe og kom i infight med Barcelonas assistenttræner Tito Vilanova. Billeder af episoden viser, at Mourinho såmænd ikke holder sig for god til at stikke sin finger i øjet på Vilanova – men ikke desto mindre nægtede Mourinho bagefter.

– Jeg har ikke noget at skjule omkring “Pito” Vilanova, eller hvad han nu hedder. Kameraerne har set det hele. Jeg er blevet opdraget til at spille som en mand og ikke falde ved den mindste berøring, sagde Mourinho og mente åbenbart, at Marcelos angreb hørte i den kategori.

Indskiftede Marcelo, og forsvareren Pepe, førte an i Real Madrids aggressive tilgang, men Pepe nøjedes denne gang med gult kort, og de to fik ros af Mourinho.

– Pepe og Marcelo spillede en stor kamp. Dommeren er til for at sanktionere, hvad han synes. Pepe fik gult for ingenting.

Real Madrid spillede ellers en god kamp og gav Barcelona kamp til stregen – også fodboldmæssigt – hvor Real Madrid hele tiden forsøgte at komme frem på banen i stedet for at stå og vente.

– Jeg kan ikke sige, at vi er tilfredse, men det her var den mindste titel i sæsonen. Indtil videre har vi vist, at vi er bedre end året før. Hvis du ser på de sidste seks kampe mod dem (Barcelona) og ser på resultaterne, så er der en stor jævnbyrdighed. Mange uafgjorte, en sejr til os i Copa del Rey, og en til dem her. De andre kampe er en historie, som ikke fortjener at blive nævnt, sagde Mourinho.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million