Mourinho nægter finger i øjet

José Mourinho nægter at have stukket en finger i øjet på Barcelonas assistent, selvom billeder viser det. Han forsvarer desuden Pepe og Marcelo.



Super Copa-finalen mellem Barcelona og Real Madrid begyndte som en velspillet affære, der var en teknisk nydelse, men løb vanen tro ud i uskønne slagsmålscener, jo længere kampen skred frem.

Det hele kulminerede og eksploderede kort efter Messis afgørende mål, da Marcelo saksede Cesc Fabregas ned ude ved sidelinjen og fik vist et korrekt rødt kort.

Det kunne José Mourinho ikke snuppe og kom i infight med Barcelonas assistenttræner Tito Vilanova. Billeder af episoden viser, at Mourinho såmænd ikke holder sig for god til at stikke sin finger i øjet på Vilanova – men ikke desto mindre nægtede Mourinho bagefter.

– Jeg har ikke noget at skjule omkring “Pito” Vilanova, eller hvad han nu hedder. Kameraerne har set det hele. Jeg er blevet opdraget til at spille som en mand og ikke falde ved den mindste berøring, sagde Mourinho og mente åbenbart, at Marcelos angreb hørte i den kategori.

Indskiftede Marcelo, og forsvareren Pepe, førte an i Real Madrids aggressive tilgang, men Pepe nøjedes denne gang med gult kort, og de to fik ros af Mourinho.

– Pepe og Marcelo spillede en stor kamp. Dommeren er til for at sanktionere, hvad han synes. Pepe fik gult for ingenting.

Real Madrid spillede ellers en god kamp og gav Barcelona kamp til stregen – også fodboldmæssigt – hvor Real Madrid hele tiden forsøgte at komme frem på banen i stedet for at stå og vente.

– Jeg kan ikke sige, at vi er tilfredse, men det her var den mindste titel i sæsonen. Indtil videre har vi vist, at vi er bedre end året før. Hvis du ser på de sidste seks kampe mod dem (Barcelona) og ser på resultaterne, så er der en stor jævnbyrdighed. Mange uafgjorte, en sejr til os i Copa del Rey, og en til dem her. De andre kampe er en historie, som ikke fortjener at blive nævnt, sagde Mourinho.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!