FC Barcelonas indkøbsfest har påvirket mangt og mange i Fodboldeuropa denne sommer, og Joan Laportas vovestykke kan også ende med at få stor betydning for Victor Nelssons karriere.
Barcelona købte Jules Koundé for næsen af Chelsea, og efter at have forhandlet med Thilo Kehrer i PSG forsøger nu at købe Victor Nelsson fri.
Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste Galatasaray i sidste uge et tilbud fra Sevilla på Nelsson, der er langt fra det niveau, der nævnes i dag.
Nu er spørgsmålet, om parterne kan finde en pris, de begge kan leve med.

I Spanien er meldingen, at Sevilla ikke ligefrem bader i guld men skal bruge pengene fra Koundé til at dække huller i økonomien.
Og i Tyrkiet er økonomien ligeledes anstrengt, ligesom Nelsson er et vigtigt navn i den nye sæson efter at have været af de få, der klarede sig fornuftigt på vejen mod en katastrofal 13. plads i Süper Lig.
Den pris på 135-140 millioner kroner, der stammer fra Galatasaray, vurderes som urealistisk, selvom pengene givetvis ville lune i den tyrkiske millionby, hvor Galatasaray har været aktiv på transfermarkedet og blandt andet flirtet kraftigt med FC Midtjyllands Evander.
Dansker tæt på stort skifte: Her er prisen https://t.co/rQavEcWdg8
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 8, 2022
Så nu går spillet videre om en dygtig midtstopper, der skal være interesseret i udsigten til at spille Champions League.
Sevilla har denne sommer bogført salg for 600 millioner kroner alene for Jules Koundé (man skal dog lige have æje for, om Barcelona i sidste ende kan betale afdragene eller ej) og Diego Carlos, der blev købt af Johan Langes Aston Villa.
Klubben betalte 90 millioner kroner for midtstopperen Marcão, der var ingen andre end Victor Nelssons forsvarspartner i Galatasaray i sidste sæson.
De to andre nye folk Isco (Real Madrid) og Alex Telles (Manchester United) er kommet til Sevilla uden transferbetaling.
Galatasaray har hentet en lang række nye folk og sagt farvel til mange andre, og førnævnte Marcão er den eneste spiller, Galatasaray har fået et større beløb for.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE
