FC Barcelonas indkøbsfest har påvirket mangt og mange i Fodboldeuropa denne sommer, og Joan Laportas vovestykke kan også ende med at få stor betydning for Victor Nelssons karriere.
Barcelona købte Jules Koundé for næsen af Chelsea, og efter at have forhandlet med Thilo Kehrer i PSG forsøger nu at købe Victor Nelsson fri.
Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste Galatasaray i sidste uge et tilbud fra Sevilla på Nelsson, der er langt fra det niveau, der nævnes i dag.
Nu er spørgsmålet, om parterne kan finde en pris, de begge kan leve med.

I Spanien er meldingen, at Sevilla ikke ligefrem bader i guld men skal bruge pengene fra Koundé til at dække huller i økonomien.
Og i Tyrkiet er økonomien ligeledes anstrengt, ligesom Nelsson er et vigtigt navn i den nye sæson efter at have været af de få, der klarede sig fornuftigt på vejen mod en katastrofal 13. plads i Süper Lig.
Den pris på 135-140 millioner kroner, der stammer fra Galatasaray, vurderes som urealistisk, selvom pengene givetvis ville lune i den tyrkiske millionby, hvor Galatasaray har været aktiv på transfermarkedet og blandt andet flirtet kraftigt med FC Midtjyllands Evander.
Dansker tæt på stort skifte: Her er prisen https://t.co/rQavEcWdg8
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 8, 2022
Så nu går spillet videre om en dygtig midtstopper, der skal være interesseret i udsigten til at spille Champions League.
Sevilla har denne sommer bogført salg for 600 millioner kroner alene for Jules Koundé (man skal dog lige have æje for, om Barcelona i sidste ende kan betale afdragene eller ej) og Diego Carlos, der blev købt af Johan Langes Aston Villa.
Klubben betalte 90 millioner kroner for midtstopperen Marcão, der var ingen andre end Victor Nelssons forsvarspartner i Galatasaray i sidste sæson.
De to andre nye folk Isco (Real Madrid) og Alex Telles (Manchester United) er kommet til Sevilla uden transferbetaling.
Galatasaray har hentet en lang række nye folk og sagt farvel til mange andre, og førnævnte Marcão er den eneste spiller, Galatasaray har fået et større beløb for.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Brasilien – Haiti
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
