Nelsson-kæmpetransfer: Svært men ikke umuligt

Sevilla vil gerne købe Victor Nelsson af Galatasaray, men et stort prisskilt giver en svær situation for den spanske topklub og danskeren, der i Sydspanien kan spille Champions League.



FC Barcelonas indkøbsfest har påvirket mangt og mange i Fodboldeuropa denne sommer, og Joan Laportas vovestykke kan også ende med at få stor betydning for Victor Nelssons karriere.

Barcelona købte Jules Koundé for næsen af Chelsea, og efter at have forhandlet med Thilo Kehrer i PSG forsøger nu at købe Victor Nelsson fri.

Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste Galatasaray i sidste uge et tilbud fra Sevilla på Nelsson, der er langt fra det niveau, der nævnes i dag.

Nu er spørgsmålet, om parterne kan finde en pris, de begge kan leve med.

172698

I Spanien er meldingen, at Sevilla ikke ligefrem bader i guld men skal bruge pengene fra Koundé til at dække huller i økonomien.

Og i Tyrkiet er økonomien ligeledes anstrengt, ligesom Nelsson er et vigtigt navn i den nye sæson efter at have været af de få, der klarede sig fornuftigt på vejen mod en katastrofal 13. plads i Süper Lig.

Den pris på 135-140 millioner kroner, der stammer fra Galatasaray, vurderes som urealistisk, selvom pengene givetvis ville lune i den tyrkiske millionby, hvor Galatasaray har været aktiv på transfermarkedet og blandt andet flirtet kraftigt med FC Midtjyllands Evander.

Så nu går spillet videre om en dygtig midtstopper, der skal være interesseret i udsigten til at spille Champions League.

Sevilla har denne sommer bogført salg for 600 millioner kroner alene for Jules Koundé (man skal dog lige have æje for, om Barcelona i sidste ende kan betale afdragene eller ej) og Diego Carlos, der blev købt af Johan Langes Aston Villa.

Klubben betalte 90 millioner kroner for midtstopperen Marcão, der var ingen andre end Victor Nelssons forsvarspartner i Galatasaray i sidste sæson.

De to andre nye folk Isco (Real Madrid) og Alex Telles (Manchester United) er kommet til Sevilla uden transferbetaling.

Galatasaray har hentet en lang række nye folk og sagt farvel til mange andre, og førnævnte Marcão er den eneste spiller, Galatasaray har fået et større beløb for.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

AGF er mestre – her er deres vej i Europa