FC Barcelonas indkøbsfest har påvirket mangt og mange i Fodboldeuropa denne sommer, og Joan Laportas vovestykke kan også ende med at få stor betydning for Victor Nelssons karriere.
Barcelona købte Jules Koundé for næsen af Chelsea, og efter at have forhandlet med Thilo Kehrer i PSG forsøger nu at købe Victor Nelsson fri.
Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste Galatasaray i sidste uge et tilbud fra Sevilla på Nelsson, der er langt fra det niveau, der nævnes i dag.
Nu er spørgsmålet, om parterne kan finde en pris, de begge kan leve med.

I Spanien er meldingen, at Sevilla ikke ligefrem bader i guld men skal bruge pengene fra Koundé til at dække huller i økonomien.
Og i Tyrkiet er økonomien ligeledes anstrengt, ligesom Nelsson er et vigtigt navn i den nye sæson efter at have været af de få, der klarede sig fornuftigt på vejen mod en katastrofal 13. plads i Süper Lig.
Den pris på 135-140 millioner kroner, der stammer fra Galatasaray, vurderes som urealistisk, selvom pengene givetvis ville lune i den tyrkiske millionby, hvor Galatasaray har været aktiv på transfermarkedet og blandt andet flirtet kraftigt med FC Midtjyllands Evander.
Dansker tæt på stort skifte: Her er prisen https://t.co/rQavEcWdg8
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 8, 2022
Så nu går spillet videre om en dygtig midtstopper, der skal være interesseret i udsigten til at spille Champions League.
Sevilla har denne sommer bogført salg for 600 millioner kroner alene for Jules Koundé (man skal dog lige have æje for, om Barcelona i sidste ende kan betale afdragene eller ej) og Diego Carlos, der blev købt af Johan Langes Aston Villa.
Klubben betalte 90 millioner kroner for midtstopperen Marcão, der var ingen andre end Victor Nelssons forsvarspartner i Galatasaray i sidste sæson.
De to andre nye folk Isco (Real Madrid) og Alex Telles (Manchester United) er kommet til Sevilla uden transferbetaling.
Galatasaray har hentet en lang række nye folk og sagt farvel til mange andre, og førnævnte Marcão er den eneste spiller, Galatasaray har fået et større beløb for.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
EKSKLUSIVT
