HELSINGØR (Tipsbladet): Matt O'Riley kunne i januar have foretaget et sandt drømmeskifte fra Celtic til Atletico Madrid, men den skotske mesterklub stillede sig i vejen.
I februar kunne Tipsbladet afsløre, at Atletico Madrid ville leje den danske midtbanespiller resten af indeværende sæson for så at forpligte sig til at købe ham for 18 millioner pund – 156 millioner kroner – til sommer. De cifre takkede Celtic nej til – klubben vil ifølge Tipsbladets oplysninger have på den anden side 200 millioner kroner for den 23-årige midtbanemand.
Nu bekræfter Matt O'Riley Tipsbladets historie.
– Celtic modtog et bud fra dem (Atletico Madrid, red.), og det var cool. Jeg var ikke rigtig tæt på at tage afsted, fordi Celtic ville have flere penge, siger Matt O'Riley til Tipsbladet og den øvrige presse i landsholdets lejr i Helsingør og fortsætter:
– Jeg er ikke ærgerlig over det. For mig var det bare cool, at en klub som dem gerne ville have mig. Det er ikke så tit, man modtager et tilbud fra Atletico Madrid, så det er selvfølgelig fedt.
Til sommer har Matt O'Riley igen chancen for at skifte til Atletico Madrid eller en anden storklub, men han forsøger at lægge den del til side og kun fokusere på sæsonafslutningen i Skotland.
– Vi må se, hvad der sker, konstaterer han.
Matt O'Riley har haft en blændende sæson i Celtic og er noteret for 11 mål og 15 assists. Danskeren imponerede især i Champions League, hvor Celtic blandt andre mødte Atletico Madrid to gange – det var her, Diego Simeone for alvor forelskede sig i den danske kreatør.
Matt O'Riley var i første omgang ikke udtaget til det danske landshold til de kommende venskabskampe mod Schweiz og Færøerne, men Kasper Hjulmand sendte bud efter ham, da Christian Nørgaard måtte melde fra med en skade. 23-årige O'Riley debuterede på det danske landshold mod Nordirland i november sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE