HELSINGØR (Tipsbladet): Matt O'Riley kunne i januar have foretaget et sandt drømmeskifte fra Celtic til Atletico Madrid, men den skotske mesterklub stillede sig i vejen.
I februar kunne Tipsbladet afsløre, at Atletico Madrid ville leje den danske midtbanespiller resten af indeværende sæson for så at forpligte sig til at købe ham for 18 millioner pund – 156 millioner kroner – til sommer. De cifre takkede Celtic nej til – klubben vil ifølge Tipsbladets oplysninger have på den anden side 200 millioner kroner for den 23-årige midtbanemand.
Nu bekræfter Matt O'Riley Tipsbladets historie.
– Celtic modtog et bud fra dem (Atletico Madrid, red.), og det var cool. Jeg var ikke rigtig tæt på at tage afsted, fordi Celtic ville have flere penge, siger Matt O'Riley til Tipsbladet og den øvrige presse i landsholdets lejr i Helsingør og fortsætter:
– Jeg er ikke ærgerlig over det. For mig var det bare cool, at en klub som dem gerne ville have mig. Det er ikke så tit, man modtager et tilbud fra Atletico Madrid, så det er selvfølgelig fedt.
Til sommer har Matt O'Riley igen chancen for at skifte til Atletico Madrid eller en anden storklub, men han forsøger at lægge den del til side og kun fokusere på sæsonafslutningen i Skotland.
– Vi må se, hvad der sker, konstaterer han.
Matt O'Riley har haft en blændende sæson i Celtic og er noteret for 11 mål og 15 assists. Danskeren imponerede især i Champions League, hvor Celtic blandt andre mødte Atletico Madrid to gange – det var her, Diego Simeone for alvor forelskede sig i den danske kreatør.
Matt O'Riley var i første omgang ikke udtaget til det danske landshold til de kommende venskabskampe mod Schweiz og Færøerne, men Kasper Hjulmand sendte bud efter ham, da Christian Nørgaard måtte melde fra med en skade. 23-årige O'Riley debuterede på det danske landshold mod Nordirland i november sidste år.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
PSG er i Champions League-finalen efter drama
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER