Orri Oskarsson åbnede målkontoen i Real Sociedad lørdag aften, da han blev indskiftet med en halv time igen af opgøret mod Valencia.
Herfra stod der Orri Oskarsson på det meste, som scorede to gange til slutresultatet 3-0. I kølvandet på islændingens drømmekamp er de spanske medier plastret til med overskrifter og billeder af Orri Oskarsson.
Hos Mundo Deportivo kaldes han 'vikingedræberen', AS beretter om en genopstandelse af Real Sociedad anført af Oskarsson, mens Eldesmarque trækker paralleller til Ronaldinho på grund af islændingens jubelscene.
I en kort video på Real Sociedads sociale medier er det også en meget glad Orri Oskarsson, som taler til klubbens fans efter slutfløjt.
– Hej alle fans af Real Sociedad. Mange tak for opbakningen. Dejlig aften med tre point, lyder det fra den tidligere FC København-stjerne på både engelsk og spansk.
Real Sociedads cheftræner, Imanol Alguacil, var også begejstret for Orri Oskarssons præstation, selvom han mener, at der fortsat er plads til forbedringer.
– Han ville have scoret et hattrick, hvis han havde været mere aggressiv. Jeg er glad for indsatsen hos alle mine spillere. Orri scorede to mål, men der blev også gjort en masse forarbejde. I dag var det hans tur til at score, og jeg håber, han fortsætter sådan. Fansene var også med os, selvom vi har været i en svær periode, siger han ifølge Eldesmarque.
20-årige Orri Oskarsson skiftede som bekendt fra FC København til Real Sociedad på sidstedagen af det spanske transfervindue for omkring 20 millioner euro – 150 millioner kroner.
Indtil videre har han primært fungeret som indskifter, da der er hård kamp om pladserne i angrebet. Man råder blandt andre over klubikonet og anfører Mikel Oyarzabal og Ibrahim Sadiq, der tidligere i karrieren har scoret masser af mål.
Med Orri Oskarssons to scoringer lørdag aften kommer han til at banke endnu mere på til flere spilleminutter. Man skal også huske på, at han ankom for en måned siden, og formentlig har skullet akklimatisere sig.
Det lader til, at han har gjort det nu.
🤳 🤙🤪 pic.twitter.com/sfH6K2W1r5
— Real Sociedad 🇺🇸 🇬🇧 (@RealSociedadEN) September 28, 2024
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL