Orri Oskarsson hyldes i Spanien – vikingedræberen

Orri Oskarsson trækker overskrifter i Spanien efter hans drømmekamp i La Liga.



Orri Oskarsson åbnede målkontoen i Real Sociedad lørdag aften, da han blev indskiftet med en halv time igen af opgøret mod Valencia.

Herfra stod der Orri Oskarsson på det meste, som scorede to gange til slutresultatet 3-0. I kølvandet på islændingens drømmekamp er de spanske medier plastret til med overskrifter og billeder af Orri Oskarsson.

Hos Mundo Deportivo kaldes han 'vikingedræberen', AS beretter om en genopstandelse af Real Sociedad anført af Oskarsson, mens Eldesmarque trækker paralleller til Ronaldinho på grund af islændingens jubelscene.

I en kort video på Real Sociedads sociale medier er det også en meget glad Orri Oskarsson, som taler til klubbens fans efter slutfløjt.

– Hej alle fans af Real Sociedad. Mange tak for opbakningen. Dejlig aften med tre point, lyder det fra den tidligere FC København-stjerne på både engelsk og spansk.

Real Sociedads cheftræner, Imanol Alguacil, var også begejstret for Orri Oskarssons præstation, selvom han mener, at der fortsat er plads til forbedringer.

– Han ville have scoret et hattrick, hvis han havde været mere aggressiv. Jeg er glad for indsatsen hos alle mine spillere. Orri scorede to mål, men der blev også gjort en masse forarbejde. I dag var det hans tur til at score, og jeg håber, han fortsætter sådan. Fansene var også med os, selvom vi har været i en svær periode, siger han ifølge Eldesmarque.

20-årige Orri Oskarsson skiftede som bekendt fra FC København til Real Sociedad på sidstedagen af det spanske transfervindue for omkring 20 millioner euro – 150 millioner kroner.

Indtil videre har han primært fungeret som indskifter, da der er hård kamp om pladserne i angrebet. Man råder blandt andre over klubikonet og anfører Mikel Oyarzabal og Ibrahim Sadiq, der tidligere i karrieren har scoret masser af mål.

Med Orri Oskarssons to scoringer lørdag aften kommer han til at banke endnu mere på til flere spilleminutter. Man skal også huske på, at han ankom for en måned siden, og formentlig har skullet akklimatisere sig.

Det lader til, at han har gjort det nu.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Daniel Wass stopper karrieren om et år

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne