Orri Oskarsson åbnede målkontoen i Real Sociedad lørdag aften, da han blev indskiftet med en halv time igen af opgøret mod Valencia.
Herfra stod der Orri Oskarsson på det meste, som scorede to gange til slutresultatet 3-0. I kølvandet på islændingens drømmekamp er de spanske medier plastret til med overskrifter og billeder af Orri Oskarsson.
Hos Mundo Deportivo kaldes han 'vikingedræberen', AS beretter om en genopstandelse af Real Sociedad anført af Oskarsson, mens Eldesmarque trækker paralleller til Ronaldinho på grund af islændingens jubelscene.
I en kort video på Real Sociedads sociale medier er det også en meget glad Orri Oskarsson, som taler til klubbens fans efter slutfløjt.
– Hej alle fans af Real Sociedad. Mange tak for opbakningen. Dejlig aften med tre point, lyder det fra den tidligere FC København-stjerne på både engelsk og spansk.
Real Sociedads cheftræner, Imanol Alguacil, var også begejstret for Orri Oskarssons præstation, selvom han mener, at der fortsat er plads til forbedringer.
– Han ville have scoret et hattrick, hvis han havde været mere aggressiv. Jeg er glad for indsatsen hos alle mine spillere. Orri scorede to mål, men der blev også gjort en masse forarbejde. I dag var det hans tur til at score, og jeg håber, han fortsætter sådan. Fansene var også med os, selvom vi har været i en svær periode, siger han ifølge Eldesmarque.
20-årige Orri Oskarsson skiftede som bekendt fra FC København til Real Sociedad på sidstedagen af det spanske transfervindue for omkring 20 millioner euro – 150 millioner kroner.
Indtil videre har han primært fungeret som indskifter, da der er hård kamp om pladserne i angrebet. Man råder blandt andre over klubikonet og anfører Mikel Oyarzabal og Ibrahim Sadiq, der tidligere i karrieren har scoret masser af mål.
Med Orri Oskarssons to scoringer lørdag aften kommer han til at banke endnu mere på til flere spilleminutter. Man skal også huske på, at han ankom for en måned siden, og formentlig har skullet akklimatisere sig.
Det lader til, at han har gjort det nu.
🤳 🤙🤪 pic.twitter.com/sfH6K2W1r5
— Real Sociedad 🇺🇸 🇬🇧 (@RealSociedadEN) September 28, 2024
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’