Orri Oskarsson åbnede målkontoen i Real Sociedad lørdag aften, da han blev indskiftet med en halv time igen af opgøret mod Valencia.
Herfra stod der Orri Oskarsson på det meste, som scorede to gange til slutresultatet 3-0. I kølvandet på islændingens drømmekamp er de spanske medier plastret til med overskrifter og billeder af Orri Oskarsson.
Hos Mundo Deportivo kaldes han 'vikingedræberen', AS beretter om en genopstandelse af Real Sociedad anført af Oskarsson, mens Eldesmarque trækker paralleller til Ronaldinho på grund af islændingens jubelscene.
I en kort video på Real Sociedads sociale medier er det også en meget glad Orri Oskarsson, som taler til klubbens fans efter slutfløjt.
– Hej alle fans af Real Sociedad. Mange tak for opbakningen. Dejlig aften med tre point, lyder det fra den tidligere FC København-stjerne på både engelsk og spansk.
Real Sociedads cheftræner, Imanol Alguacil, var også begejstret for Orri Oskarssons præstation, selvom han mener, at der fortsat er plads til forbedringer.
– Han ville have scoret et hattrick, hvis han havde været mere aggressiv. Jeg er glad for indsatsen hos alle mine spillere. Orri scorede to mål, men der blev også gjort en masse forarbejde. I dag var det hans tur til at score, og jeg håber, han fortsætter sådan. Fansene var også med os, selvom vi har været i en svær periode, siger han ifølge Eldesmarque.
20-årige Orri Oskarsson skiftede som bekendt fra FC København til Real Sociedad på sidstedagen af det spanske transfervindue for omkring 20 millioner euro – 150 millioner kroner.
Indtil videre har han primært fungeret som indskifter, da der er hård kamp om pladserne i angrebet. Man råder blandt andre over klubikonet og anfører Mikel Oyarzabal og Ibrahim Sadiq, der tidligere i karrieren har scoret masser af mål.
Med Orri Oskarssons to scoringer lørdag aften kommer han til at banke endnu mere på til flere spilleminutter. Man skal også huske på, at han ankom for en måned siden, og formentlig har skullet akklimatisere sig.
Det lader til, at han har gjort det nu.
🤳 🤙🤪 pic.twitter.com/sfH6K2W1r5
— Real Sociedad 🇺🇸 🇬🇧 (@RealSociedadEN) September 28, 2024

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

FC Midtjylland – Silkeborg IF

FC København har taget kontakt

Blæst bagover af Thomas Frank

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Afslører millionløn og særlig aftale

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Nedtur for Christian Nørgaard

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Vilde Roony matchvinder med panenka

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

AGF – Vejle Boldklub

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

Sønderjyske – Brøndby IF

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

FC København og OB deler i Parken

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Får landsholdskarantæne

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

‘En fantastisk situation’

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Højbjerg reagerer på skandale

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand