Oversvømmelser udsætter Valencias pokalkamp

Valencias pokalkamp mod en mindre klub fra Madrid er udsat til næste uge efter voldsomme oversvømmelser.



De voldsomme oversvømmelser i det østlige Spanien har foreløbig fået konsekvenser for fire kampe i den spanske pokalturnering i fodbold, Copa del Rey.

Onsdag aften skulle den tidligere mesterklub Valencia have spillet en pokalkamp i Madrid mod upåagtede CP Parla, men den kamp er udsat en uge som følge af oversvømmelserne i Valencia-området.

Det meddeler klubben på det sociale medie X efter tidligere onsdag at have anmodet Det Spanske Fodboldforbund om at få rykket kampen.

Også Levantes udekamp i pokalturneringen mod Pontevedra er rykket til næste uge. I begge tilfælde gælder det, at oversvømmelserne har besværliggjort transportmulighederne til udekampene for de østspanske klubber.

Senere tirsdag blev det også meldt ud, at torsdagens pokalopgør mellem Ejea og Hercules samt Manises mod Getafe er blevet udsat, og der kan komme flere kampflytninger, meddeler Det Spanske Fodboldforbund.

– På grund af de nuværende omstændigheder er det en mulighed, at også kampe, der er planlagt til at blive spillet torsdag, kan blive flyttet.

– Forbundet arbejder intensivt sammen med de involverede klubber og vurderer alle tænkelige scenarier for at træffe passende foranstaltninger, lyder det fra fodboldforbundet ifølge Reuters.

En koldfront bevægede sig tirsdag på tværs af sydlige og østlige dele af Spanien og skabte oversvømmelser i byer og på veje. Onsdag ved middagstid meddelte de lokale myndigheder, at mindst 62 personer havde mistet livet som følge af oversvømmelserne.

Spaniens meteorologiske institut, Aemet, som udsendte en rød alarm, oplyser, at der i nogle områder af Valencia faldt omkring 200 millimeter regn.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Gunners plaffer havmåger ved Sydkysten

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

El Clásico kan afgøre det hele



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I dialog om Albert Grønbæk

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson med hård kritik

Kræver flere hold i Superligaen