De voldsomme oversvømmelser i det østlige Spanien har foreløbig fået konsekvenser for fire kampe i den spanske pokalturnering i fodbold, Copa del Rey.
Onsdag aften skulle den tidligere mesterklub Valencia have spillet en pokalkamp i Madrid mod upåagtede CP Parla, men den kamp er udsat en uge som følge af oversvømmelserne i Valencia-området.
Det meddeler klubben på det sociale medie X efter tidligere onsdag at have anmodet Det Spanske Fodboldforbund om at få rykket kampen.
Også Levantes udekamp i pokalturneringen mod Pontevedra er rykket til næste uge. I begge tilfælde gælder det, at oversvømmelserne har besværliggjort transportmulighederne til udekampene for de østspanske klubber.
Senere tirsdag blev det også meldt ud, at torsdagens pokalopgør mellem Ejea og Hercules samt Manises mod Getafe er blevet udsat, og der kan komme flere kampflytninger, meddeler Det Spanske Fodboldforbund.
– På grund af de nuværende omstændigheder er det en mulighed, at også kampe, der er planlagt til at blive spillet torsdag, kan blive flyttet.
– Forbundet arbejder intensivt sammen med de involverede klubber og vurderer alle tænkelige scenarier for at træffe passende foranstaltninger, lyder det fra fodboldforbundet ifølge Reuters.
En koldfront bevægede sig tirsdag på tværs af sydlige og østlige dele af Spanien og skabte oversvømmelser i byer og på veje. Onsdag ved middagstid meddelte de lokale myndigheder, at mindst 62 personer havde mistet livet som følge af oversvømmelserne.
Spaniens meteorologiske institut, Aemet, som udsendte en rød alarm, oplyser, at der i nogle områder af Valencia faldt omkring 200 millimeter regn.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til FC København
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE