Oversvømmelser udsætter Valencias pokalkamp

Valencias pokalkamp mod en mindre klub fra Madrid er udsat til næste uge efter voldsomme oversvømmelser.



De voldsomme oversvømmelser i det østlige Spanien har foreløbig fået konsekvenser for fire kampe i den spanske pokalturnering i fodbold, Copa del Rey.

Onsdag aften skulle den tidligere mesterklub Valencia have spillet en pokalkamp i Madrid mod upåagtede CP Parla, men den kamp er udsat en uge som følge af oversvømmelserne i Valencia-området.

Det meddeler klubben på det sociale medie X efter tidligere onsdag at have anmodet Det Spanske Fodboldforbund om at få rykket kampen.

Også Levantes udekamp i pokalturneringen mod Pontevedra er rykket til næste uge. I begge tilfælde gælder det, at oversvømmelserne har besværliggjort transportmulighederne til udekampene for de østspanske klubber.

Senere tirsdag blev det også meldt ud, at torsdagens pokalopgør mellem Ejea og Hercules samt Manises mod Getafe er blevet udsat, og der kan komme flere kampflytninger, meddeler Det Spanske Fodboldforbund.

– På grund af de nuværende omstændigheder er det en mulighed, at også kampe, der er planlagt til at blive spillet torsdag, kan blive flyttet.

– Forbundet arbejder intensivt sammen med de involverede klubber og vurderer alle tænkelige scenarier for at træffe passende foranstaltninger, lyder det fra fodboldforbundet ifølge Reuters.

En koldfront bevægede sig tirsdag på tværs af sydlige og østlige dele af Spanien og skabte oversvømmelser i byer og på veje. Onsdag ved middagstid meddelte de lokale myndigheder, at mindst 62 personer havde mistet livet som følge af oversvømmelserne.

Spaniens meteorologiske institut, Aemet, som udsendte en rød alarm, oplyser, at der i nogle områder af Valencia faldt omkring 200 millimeter regn.

/ritzau/







LIVE

Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater