De voldsomme oversvømmelser i det østlige Spanien har foreløbig fået konsekvenser for fire kampe i den spanske pokalturnering i fodbold, Copa del Rey.
Onsdag aften skulle den tidligere mesterklub Valencia have spillet en pokalkamp i Madrid mod upåagtede CP Parla, men den kamp er udsat en uge som følge af oversvømmelserne i Valencia-området.
Det meddeler klubben på det sociale medie X efter tidligere onsdag at have anmodet Det Spanske Fodboldforbund om at få rykket kampen.
Også Levantes udekamp i pokalturneringen mod Pontevedra er rykket til næste uge. I begge tilfælde gælder det, at oversvømmelserne har besværliggjort transportmulighederne til udekampene for de østspanske klubber.
Senere tirsdag blev det også meldt ud, at torsdagens pokalopgør mellem Ejea og Hercules samt Manises mod Getafe er blevet udsat, og der kan komme flere kampflytninger, meddeler Det Spanske Fodboldforbund.
– På grund af de nuværende omstændigheder er det en mulighed, at også kampe, der er planlagt til at blive spillet torsdag, kan blive flyttet.
– Forbundet arbejder intensivt sammen med de involverede klubber og vurderer alle tænkelige scenarier for at træffe passende foranstaltninger, lyder det fra fodboldforbundet ifølge Reuters.
En koldfront bevægede sig tirsdag på tværs af sydlige og østlige dele af Spanien og skabte oversvømmelser i byer og på veje. Onsdag ved middagstid meddelte de lokale myndigheder, at mindst 62 personer havde mistet livet som følge af oversvømmelserne.
Spaniens meteorologiske institut, Aemet, som udsendte en rød alarm, oplyser, at der i nogle områder af Valencia faldt omkring 200 millimeter regn.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT