De voldsomme oversvømmelser i det østlige Spanien har foreløbig fået konsekvenser for fire kampe i den spanske pokalturnering i fodbold, Copa del Rey.
Onsdag aften skulle den tidligere mesterklub Valencia have spillet en pokalkamp i Madrid mod upåagtede CP Parla, men den kamp er udsat en uge som følge af oversvømmelserne i Valencia-området.
Det meddeler klubben på det sociale medie X efter tidligere onsdag at have anmodet Det Spanske Fodboldforbund om at få rykket kampen.
Også Levantes udekamp i pokalturneringen mod Pontevedra er rykket til næste uge. I begge tilfælde gælder det, at oversvømmelserne har besværliggjort transportmulighederne til udekampene for de østspanske klubber.
Senere tirsdag blev det også meldt ud, at torsdagens pokalopgør mellem Ejea og Hercules samt Manises mod Getafe er blevet udsat, og der kan komme flere kampflytninger, meddeler Det Spanske Fodboldforbund.
– På grund af de nuværende omstændigheder er det en mulighed, at også kampe, der er planlagt til at blive spillet torsdag, kan blive flyttet.
– Forbundet arbejder intensivt sammen med de involverede klubber og vurderer alle tænkelige scenarier for at træffe passende foranstaltninger, lyder det fra fodboldforbundet ifølge Reuters.
En koldfront bevægede sig tirsdag på tværs af sydlige og østlige dele af Spanien og skabte oversvømmelser i byer og på veje. Onsdag ved middagstid meddelte de lokale myndigheder, at mindst 62 personer havde mistet livet som følge af oversvømmelserne.
Spaniens meteorologiske institut, Aemet, som udsendte en rød alarm, oplyser, at der i nogle områder af Valencia faldt omkring 200 millimeter regn.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW