Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Real Madrids tv-kanal skyder med skarpt mod søndagens dommer, der beskyldes for at favorisere FC Barcelona.



Søndag mødes FC Barcelona og Real Madrid i en kamp, der kan være med til at afgøre det spanske mesterskab.

Fire point adskiller catalonierne fra madrilenerne med fire kampe tilbage.

Forud for kampen har Real Madrid på klubbens egen tv-kanal offentliggjort en video, hvor der langes ud efter søndagens dommer, Alejandro Hernandez Hernandez.

Videoen viser en lang række kendelser, som går mod Real Madrid, i kampe, Hernandez har dømt.

En statistik dukker op i klippet. Den viser, at Real Madrid kun har vundet lidt over halvdelen af de kampe, hvor Hernandez har båret fløjten.

I 1994, da Hernandez var 12 år gammel, udtalte han til et medie fra Lanzarote, at han var tilhænger af Barcelona, og hans to yndlingsspillere var Romario og Michael Laudrup.

Det bruges som virkemiddel til at miskreditere dommeren forud for søndagens kamp.

Hernandez har tidligere dømt fem El Clasicos. Real Madrids tv-kanal mener, at han har begået store fejl i fire af dem.

Kritikken går ikke kun på Hernandez, men også på søndagens VAR-dommer, Juan Martinez Munuera.

Tv-kanalen mener, han undlod at forholde sig til racistiske tilråb mod Vinicius Junior i den officielle rapport efter en kamp mod Osasuna sidste år.

I slutningen af april mødtes de to klubber senest i Copa del Rey-finalen. Også her gik Real Madrids tv-kanal efter kampens dommer, Ricardo de Burgos Bengoetxea.

Ved et pressemøde før finalen italesatte en næsten grædende Bengoetxea, hvordan presset er umenneskelig stort, og at hans familie har modtaget trusler og negative kommentarer efter videoens publicering.

Den tidligere topdommer Kim Milton Nielsen fortæller, at det værste som dommer var at blive mindet om forkerte kendelser, man godt selv kunne se.

– Det er vigtigt som dommer at gå ind til kampene med den indstilling, at man starter fra nul, og ikke er påvirkelig.

– Selvfølgelig bliver man altid påvirket på et eller andet niveau, men forskellen på en middelgod dommer og en topdommer er graden eller risikoen for at blive påvirket, siger han.

Kim Milton Nielsen mener, at topdommere kan stå imod presset. Det handler om at være fuldstændig koncentreret om opgaven.

– Man har ikke tid til at tænke på hjemmebane, udebane eller andre faktorer, siger han.

Kim Milton Nielsen refererer til en episode under VM i 1998, hvor han gav verdensstjernen David Beckham rødt kort.

– Jeg er flere gange blevet spurgt, om jeg ville gøre det anderledes, hvis jeg vidste, det var Beckham. Der var mit svar nej, fordi jeg reagerede instinktivt.

– Når man ser noget som dommer, har man ikke tid til at tænke, om det er Real Madrid eller Barcelona, siger han.

I et interview tidligere på ugen med en spansk fond prøvede La Ligas præsident, Javier Tebas, at afdæmpe situationen.

– Real Madrid prøver at tegne et billede af, at det er en udbredt problemstilling blandt mange klubber, men det er det ikke.

– Andre klubber klager en eller to gange om året. Real Madrids tv-kanal gør det hver uge, siger Tebas.

/ritzau/



Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Andreas Christensen i chokskifte?

Randers FC – OB

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Lars Friis får ikke stort job

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

“Har set ham fra OB få karantæne”

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Vender hjem til AaB

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”