Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Real Madrids tv-kanal skyder med skarpt mod søndagens dommer, der beskyldes for at favorisere FC Barcelona.



Søndag mødes FC Barcelona og Real Madrid i en kamp, der kan være med til at afgøre det spanske mesterskab.

Fire point adskiller catalonierne fra madrilenerne med fire kampe tilbage.

Forud for kampen har Real Madrid på klubbens egen tv-kanal offentliggjort en video, hvor der langes ud efter søndagens dommer, Alejandro Hernandez Hernandez.

Videoen viser en lang række kendelser, som går mod Real Madrid, i kampe, Hernandez har dømt.

En statistik dukker op i klippet. Den viser, at Real Madrid kun har vundet lidt over halvdelen af de kampe, hvor Hernandez har båret fløjten.

I 1994, da Hernandez var 12 år gammel, udtalte han til et medie fra Lanzarote, at han var tilhænger af Barcelona, og hans to yndlingsspillere var Romario og Michael Laudrup.

Det bruges som virkemiddel til at miskreditere dommeren forud for søndagens kamp.

Hernandez har tidligere dømt fem El Clasicos. Real Madrids tv-kanal mener, at han har begået store fejl i fire af dem.

Kritikken går ikke kun på Hernandez, men også på søndagens VAR-dommer, Juan Martinez Munuera.

Tv-kanalen mener, han undlod at forholde sig til racistiske tilråb mod Vinicius Junior i den officielle rapport efter en kamp mod Osasuna sidste år.

I slutningen af april mødtes de to klubber senest i Copa del Rey-finalen. Også her gik Real Madrids tv-kanal efter kampens dommer, Ricardo de Burgos Bengoetxea.

Ved et pressemøde før finalen italesatte en næsten grædende Bengoetxea, hvordan presset er umenneskelig stort, og at hans familie har modtaget trusler og negative kommentarer efter videoens publicering.

Den tidligere topdommer Kim Milton Nielsen fortæller, at det værste som dommer var at blive mindet om forkerte kendelser, man godt selv kunne se.

– Det er vigtigt som dommer at gå ind til kampene med den indstilling, at man starter fra nul, og ikke er påvirkelig.

– Selvfølgelig bliver man altid påvirket på et eller andet niveau, men forskellen på en middelgod dommer og en topdommer er graden eller risikoen for at blive påvirket, siger han.

Kim Milton Nielsen mener, at topdommere kan stå imod presset. Det handler om at være fuldstændig koncentreret om opgaven.

– Man har ikke tid til at tænke på hjemmebane, udebane eller andre faktorer, siger han.

Kim Milton Nielsen refererer til en episode under VM i 1998, hvor han gav verdensstjernen David Beckham rødt kort.

– Jeg er flere gange blevet spurgt, om jeg ville gøre det anderledes, hvis jeg vidste, det var Beckham. Der var mit svar nej, fordi jeg reagerede instinktivt.

– Når man ser noget som dommer, har man ikke tid til at tænke, om det er Real Madrid eller Barcelona, siger han.

I et interview tidligere på ugen med en spansk fond prøvede La Ligas præsident, Javier Tebas, at afdæmpe situationen.

– Real Madrid prøver at tegne et billede af, at det er en udbredt problemstilling blandt mange klubber, men det er det ikke.

– Andre klubber klager en eller to gange om året. Real Madrids tv-kanal gør det hver uge, siger Tebas.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Benhård transfermelding

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Supercomputer: Værste nogensinde!

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Det er til dumpekarakter

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Du har udstråling som tagpap

Marokko mishandler Mali

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt