Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Real Madrids tv-kanal skyder med skarpt mod søndagens dommer, der beskyldes for at favorisere FC Barcelona.



Søndag mødes FC Barcelona og Real Madrid i en kamp, der kan være med til at afgøre det spanske mesterskab.

Fire point adskiller catalonierne fra madrilenerne med fire kampe tilbage.

Forud for kampen har Real Madrid på klubbens egen tv-kanal offentliggjort en video, hvor der langes ud efter søndagens dommer, Alejandro Hernandez Hernandez.

Videoen viser en lang række kendelser, som går mod Real Madrid, i kampe, Hernandez har dømt.

En statistik dukker op i klippet. Den viser, at Real Madrid kun har vundet lidt over halvdelen af de kampe, hvor Hernandez har båret fløjten.

I 1994, da Hernandez var 12 år gammel, udtalte han til et medie fra Lanzarote, at han var tilhænger af Barcelona, og hans to yndlingsspillere var Romario og Michael Laudrup.

Det bruges som virkemiddel til at miskreditere dommeren forud for søndagens kamp.

Hernandez har tidligere dømt fem El Clasicos. Real Madrids tv-kanal mener, at han har begået store fejl i fire af dem.

Kritikken går ikke kun på Hernandez, men også på søndagens VAR-dommer, Juan Martinez Munuera.

Tv-kanalen mener, han undlod at forholde sig til racistiske tilråb mod Vinicius Junior i den officielle rapport efter en kamp mod Osasuna sidste år.

I slutningen af april mødtes de to klubber senest i Copa del Rey-finalen. Også her gik Real Madrids tv-kanal efter kampens dommer, Ricardo de Burgos Bengoetxea.

Ved et pressemøde før finalen italesatte en næsten grædende Bengoetxea, hvordan presset er umenneskelig stort, og at hans familie har modtaget trusler og negative kommentarer efter videoens publicering.

Den tidligere topdommer Kim Milton Nielsen fortæller, at det værste som dommer var at blive mindet om forkerte kendelser, man godt selv kunne se.

– Det er vigtigt som dommer at gå ind til kampene med den indstilling, at man starter fra nul, og ikke er påvirkelig.

– Selvfølgelig bliver man altid påvirket på et eller andet niveau, men forskellen på en middelgod dommer og en topdommer er graden eller risikoen for at blive påvirket, siger han.

Kim Milton Nielsen mener, at topdommere kan stå imod presset. Det handler om at være fuldstændig koncentreret om opgaven.

– Man har ikke tid til at tænke på hjemmebane, udebane eller andre faktorer, siger han.

Kim Milton Nielsen refererer til en episode under VM i 1998, hvor han gav verdensstjernen David Beckham rødt kort.

– Jeg er flere gange blevet spurgt, om jeg ville gøre det anderledes, hvis jeg vidste, det var Beckham. Der var mit svar nej, fordi jeg reagerede instinktivt.

– Når man ser noget som dommer, har man ikke tid til at tænke, om det er Real Madrid eller Barcelona, siger han.

I et interview tidligere på ugen med en spansk fond prøvede La Ligas præsident, Javier Tebas, at afdæmpe situationen.

– Real Madrid prøver at tegne et billede af, at det er en udbredt problemstilling blandt mange klubber, men det er det ikke.

– Andre klubber klager en eller to gange om året. Real Madrids tv-kanal gør det hver uge, siger Tebas.

/ritzau/



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Opløftende melding for ‘AC’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

En kæmpe sejr

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

De er 2025-mestre i Superligaen

Eriksen ude med hård kritik

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Jubler over dansker: Dette er bare starten

– Det vil være fuldstændigt magisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Helt vild med Oscar Schwartau

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup