Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Real Madrids tv-kanal skyder med skarpt mod søndagens dommer, der beskyldes for at favorisere FC Barcelona.



Søndag mødes FC Barcelona og Real Madrid i en kamp, der kan være med til at afgøre det spanske mesterskab.

Fire point adskiller catalonierne fra madrilenerne med fire kampe tilbage.

Forud for kampen har Real Madrid på klubbens egen tv-kanal offentliggjort en video, hvor der langes ud efter søndagens dommer, Alejandro Hernandez Hernandez.

Videoen viser en lang række kendelser, som går mod Real Madrid, i kampe, Hernandez har dømt.

En statistik dukker op i klippet. Den viser, at Real Madrid kun har vundet lidt over halvdelen af de kampe, hvor Hernandez har båret fløjten.

I 1994, da Hernandez var 12 år gammel, udtalte han til et medie fra Lanzarote, at han var tilhænger af Barcelona, og hans to yndlingsspillere var Romario og Michael Laudrup.

Det bruges som virkemiddel til at miskreditere dommeren forud for søndagens kamp.

Hernandez har tidligere dømt fem El Clasicos. Real Madrids tv-kanal mener, at han har begået store fejl i fire af dem.

Kritikken går ikke kun på Hernandez, men også på søndagens VAR-dommer, Juan Martinez Munuera.

Tv-kanalen mener, han undlod at forholde sig til racistiske tilråb mod Vinicius Junior i den officielle rapport efter en kamp mod Osasuna sidste år.

I slutningen af april mødtes de to klubber senest i Copa del Rey-finalen. Også her gik Real Madrids tv-kanal efter kampens dommer, Ricardo de Burgos Bengoetxea.

Ved et pressemøde før finalen italesatte en næsten grædende Bengoetxea, hvordan presset er umenneskelig stort, og at hans familie har modtaget trusler og negative kommentarer efter videoens publicering.

Den tidligere topdommer Kim Milton Nielsen fortæller, at det værste som dommer var at blive mindet om forkerte kendelser, man godt selv kunne se.

– Det er vigtigt som dommer at gå ind til kampene med den indstilling, at man starter fra nul, og ikke er påvirkelig.

– Selvfølgelig bliver man altid påvirket på et eller andet niveau, men forskellen på en middelgod dommer og en topdommer er graden eller risikoen for at blive påvirket, siger han.

Kim Milton Nielsen mener, at topdommere kan stå imod presset. Det handler om at være fuldstændig koncentreret om opgaven.

– Man har ikke tid til at tænke på hjemmebane, udebane eller andre faktorer, siger han.

Kim Milton Nielsen refererer til en episode under VM i 1998, hvor han gav verdensstjernen David Beckham rødt kort.

– Jeg er flere gange blevet spurgt, om jeg ville gøre det anderledes, hvis jeg vidste, det var Beckham. Der var mit svar nej, fordi jeg reagerede instinktivt.

– Når man ser noget som dommer, har man ikke tid til at tænke, om det er Real Madrid eller Barcelona, siger han.

I et interview tidligere på ugen med en spansk fond prøvede La Ligas præsident, Javier Tebas, at afdæmpe situationen.

– Real Madrid prøver at tegne et billede af, at det er en udbredt problemstilling blandt mange klubber, men det er det ikke.

– Andre klubber klager en eller to gange om året. Real Madrids tv-kanal gør det hver uge, siger Tebas.

/ritzau/






Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Schweiz sender Colombia ud af VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Medie: FCK-spiller enig med ny klub