Real Madrid-præsident langer ud efter Mbappé

Florentino Perez har nu udtalt sig om madrilenernes mislykkede jagt på Kylian Mbappé, der også får et par stikpiller med på vejen af Real Madrid-præsidenten.



Kylian Mbappé valgte i maj at forlænge med Paris Saint-Germain og ifølge Real Madrid-præsident Florentino Perez ændrede franskmanden dermed den plan, han havde haft i meget lang tid.

– Hans drøm var at spille for Real Madrid. Vi ønskede at hente ham i august sidste år, men de ville ikke lade ham gå. Han blev ved med at sige, at han ønskede at spille i Madrid. Og omtrent 15 dage før ændrede han så situationen, lød det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez, da Real Madrid-præsidenten onsdag var gæst i tv-programmet El Chiringuito.

Og Real Madrid var heller ikke interesseret i en spiller, der ikke ønskede at skifte til klubben, lød det endvidere fra Perez. 

– Det her er ikke den Mbappé, jeg ønskede at hente. Han er en anden. En, der må have ændret sin drøm. Han skiftede holdning. Han blev tilbudt andre ting, han blev presset, og nu er han bare endnu en fodboldspiller. I Real Madrid er der ingen, der er over klubben, lød det således fra klubpræsidenten.

– Han er en stor spiller, som kan vinde mere end andre, men det er en holdsport, og vi har værdier og principper, som vi ikke kan ændre. 

Kylian Mbappé kom i foråret på kant med det franske fodboldforbund, fordi angriberen ikke ønskede at deltage i en fotosession med visse sponsorer. Og ifølge Florentino Perez er den episode et eksempel på, at Mbappé har ændret sig. 

– Den Mbappé, der skulle være kommet hertil, er ikke den, vi ser nu. Hvis han er sådan, så foretrækker jeg, at han bliver i PSG. Jeg vil have den Mbappé, der har en drøm. Den her Mbappé er ikke min Mbappé… ham, der nægter at deltage i sponsoraktiviteter med sit landshold. Det er jeg ikke interesseret i. 

I interviewet ville Florentino Perez dog ikke afvise, at Kylian Mbappé kan rykke til Real Madrid i 2025, når franskmandens nye kontrakt med Paris Saint-Germain udløber. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






TransferLIVE: Lurer på Anton Gaaei




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Curaçao – Elfenbenskysten

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb