Kylian Mbappé valgte i maj at forlænge med Paris Saint-Germain og ifølge Real Madrid-præsident Florentino Perez ændrede franskmanden dermed den plan, han havde haft i meget lang tid.
– Hans drøm var at spille for Real Madrid. Vi ønskede at hente ham i august sidste år, men de ville ikke lade ham gå. Han blev ved med at sige, at han ønskede at spille i Madrid. Og omtrent 15 dage før ændrede han så situationen, lød det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez, da Real Madrid-præsidenten onsdag var gæst i tv-programmet El Chiringuito.
Og Real Madrid var heller ikke interesseret i en spiller, der ikke ønskede at skifte til klubben, lød det endvidere fra Perez.
– Det her er ikke den Mbappé, jeg ønskede at hente. Han er en anden. En, der må have ændret sin drøm. Han skiftede holdning. Han blev tilbudt andre ting, han blev presset, og nu er han bare endnu en fodboldspiller. I Real Madrid er der ingen, der er over klubben, lød det således fra klubpræsidenten.
– Han er en stor spiller, som kan vinde mere end andre, men det er en holdsport, og vi har værdier og principper, som vi ikke kan ændre.
Kylian Mbappé kom i foråret på kant med det franske fodboldforbund, fordi angriberen ikke ønskede at deltage i en fotosession med visse sponsorer. Og ifølge Florentino Perez er den episode et eksempel på, at Mbappé har ændret sig.
– Den Mbappé, der skulle være kommet hertil, er ikke den, vi ser nu. Hvis han er sådan, så foretrækker jeg, at han bliver i PSG. Jeg vil have den Mbappé, der har en drøm. Den her Mbappé er ikke min Mbappé… ham, der nægter at deltage i sponsoraktiviteter med sit landshold. Det er jeg ikke interesseret i.
I interviewet ville Florentino Perez dog ikke afvise, at Kylian Mbappé kan rykke til Real Madrid i 2025, når franskmandens nye kontrakt med Paris Saint-Germain udløber.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte