Kylian Mbappé valgte i maj at forlænge med Paris Saint-Germain og ifølge Real Madrid-præsident Florentino Perez ændrede franskmanden dermed den plan, han havde haft i meget lang tid.
– Hans drøm var at spille for Real Madrid. Vi ønskede at hente ham i august sidste år, men de ville ikke lade ham gå. Han blev ved med at sige, at han ønskede at spille i Madrid. Og omtrent 15 dage før ændrede han så situationen, lød det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez, da Real Madrid-præsidenten onsdag var gæst i tv-programmet El Chiringuito.
Og Real Madrid var heller ikke interesseret i en spiller, der ikke ønskede at skifte til klubben, lød det endvidere fra Perez.
– Det her er ikke den Mbappé, jeg ønskede at hente. Han er en anden. En, der må have ændret sin drøm. Han skiftede holdning. Han blev tilbudt andre ting, han blev presset, og nu er han bare endnu en fodboldspiller. I Real Madrid er der ingen, der er over klubben, lød det således fra klubpræsidenten.
– Han er en stor spiller, som kan vinde mere end andre, men det er en holdsport, og vi har værdier og principper, som vi ikke kan ændre.
Kylian Mbappé kom i foråret på kant med det franske fodboldforbund, fordi angriberen ikke ønskede at deltage i en fotosession med visse sponsorer. Og ifølge Florentino Perez er den episode et eksempel på, at Mbappé har ændret sig.
– Den Mbappé, der skulle være kommet hertil, er ikke den, vi ser nu. Hvis han er sådan, så foretrækker jeg, at han bliver i PSG. Jeg vil have den Mbappé, der har en drøm. Den her Mbappé er ikke min Mbappé… ham, der nægter at deltage i sponsoraktiviteter med sit landshold. Det er jeg ikke interesseret i.
I interviewet ville Florentino Perez dog ikke afvise, at Kylian Mbappé kan rykke til Real Madrid i 2025, når franskmandens nye kontrakt med Paris Saint-Germain udløber.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
NYHEDER