Real Madrid-præsident langer ud efter Mbappé

Florentino Perez har nu udtalt sig om madrilenernes mislykkede jagt på Kylian Mbappé, der også får et par stikpiller med på vejen af Real Madrid-præsidenten.



Kylian Mbappé valgte i maj at forlænge med Paris Saint-Germain og ifølge Real Madrid-præsident Florentino Perez ændrede franskmanden dermed den plan, han havde haft i meget lang tid.

– Hans drøm var at spille for Real Madrid. Vi ønskede at hente ham i august sidste år, men de ville ikke lade ham gå. Han blev ved med at sige, at han ønskede at spille i Madrid. Og omtrent 15 dage før ændrede han så situationen, lød det således, ifølge Marca, fra Florentino Perez, da Real Madrid-præsidenten onsdag var gæst i tv-programmet El Chiringuito.

Og Real Madrid var heller ikke interesseret i en spiller, der ikke ønskede at skifte til klubben, lød det endvidere fra Perez. 

– Det her er ikke den Mbappé, jeg ønskede at hente. Han er en anden. En, der må have ændret sin drøm. Han skiftede holdning. Han blev tilbudt andre ting, han blev presset, og nu er han bare endnu en fodboldspiller. I Real Madrid er der ingen, der er over klubben, lød det således fra klubpræsidenten.

– Han er en stor spiller, som kan vinde mere end andre, men det er en holdsport, og vi har værdier og principper, som vi ikke kan ændre. 

Kylian Mbappé kom i foråret på kant med det franske fodboldforbund, fordi angriberen ikke ønskede at deltage i en fotosession med visse sponsorer. Og ifølge Florentino Perez er den episode et eksempel på, at Mbappé har ændret sig. 

– Den Mbappé, der skulle være kommet hertil, er ikke den, vi ser nu. Hvis han er sådan, så foretrækker jeg, at han bliver i PSG. Jeg vil have den Mbappé, der har en drøm. Den her Mbappé er ikke min Mbappé… ham, der nægter at deltage i sponsoraktiviteter med sit landshold. Det er jeg ikke interesseret i. 

I interviewet ville Florentino Perez dog ikke afvise, at Kylian Mbappé kan rykke til Real Madrid i 2025, når franskmandens nye kontrakt med Paris Saint-Germain udløber. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bekymring om Lionel Messi før VM

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner