Real Madrid-stjerne har ikke ondt af Hazard

Eden Hazard har ikke fået ét eneste minuts spilletid i Real Madrids seneste 20 ligakampe, men holdkammeraten Toni Kroos har ikke ondt af belgieren, hvis karriere er kørt helt af sporet i Spanien.



Eden Hazard har aldrig deltaget i El Clásico, selvom belgieren er Real Madrids dyreste spiller nogensinde og snart har været i den spanske klub i fire år. 

Hazard er nemlig røget helt ud i kulden i Real Madrid og belgieren forventes derfor at misse El Clásico for syvende gang, når Carlo Ancelottis mandskab i aften gæster Camp Nou. 

Holdkammeraten Toni Kroos har dog ikke ondt af Eden Hazard. 

– Det er selvfølgelig en svær situation, men det er malplaceret at have ondt af folk i fodbold. Jeg mener ikke, at Eden har et dårligt liv. Man kan have ondt af folk, der har det meget værre end ham. Det handler ikke om penge, jeg har ikke ondt af nogen i fodboldens verden, siger Toni Kroos til Nieuwsblad

– Det er en speciel situation, ja. Og det har varet ved i lang tid. Men i sidste ende er alle delvist ansvarlige for deres egen situation. Jeg kender Eden rigtig godt, vi er ofte sammen. Men jeg har ondt af folk, der har det rigtigt skidt, og Eden er ikke en af dem.

Eden Hazard er da også den bedst betalte spiller i Real Madrid-truppen, så på den baggrund har Toni Kroos en god pointe i, at belgieren næppe lever en helt ringe tilværelse. 

Rent sportsligt har den igangværende sæson dog været slemt skuffende for den tidligere Chelsea-stjerne, der ikke har spillet en ligakamp siden den 11. september. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– Vi har alle fejlet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være