Real Madrid-stjerne slagter stortalent: Pinligt

Det 21-årige spanske stortalent Gabriel Veiga har droppet Napoli til fordel for Al-Ahli, og det er en beslutning, som Toni Kroos finder hovedrystende forkert.



En lang række stjernespillere har denne sommer forladt Europa til fordel for Saudi-Arabien, men i de fleste tilfælde har der været tale om aldrende spillere. 

Det var derfor ret opsigtsvækkende, da Fabrizio Romano torsdag kunne afsløre, at det spanske stortalent Gabriel Veiga fra Celta Vigo har valgt at skifte til Al-Ahli i stedet for Napoli. 

Og det er bestemt ikke en beslutning, som Real Madrid-stjernen Toni Kroos bifalder. I et svar til Fabrizio Romanos opslag på Instagram har tyskeren kommenteret den 21-årige Veigas skifte ganske kortfattet: 'Pinligt'. 

I podcasten 'Einfach mal Luppen' har Toni Kroos sat lidt flere ord på sine tanker om spillere, der rykker til Saudi-Arabien. 

– Alle tager dertil for pengenes skyld. Det kan man synes om, hvad man vil. Groft set skelner jeg mellem spillere som eksempelvis Cristiano og Benzema, som tager dertil i slutningen af deres karriere. De har vundet alt, de har legendestatus og de har opnået alt. De tager dertil for at afslutte deres karriere, mens de tjener voldsomme summer. Jeg ville ikke gøre det, lyder det, ifølge Real Total, fra Kroos i podcasten. 

– Det, jeg har et problem med, er spillere på 26, 27 eller 28 år, som har absolut topkvalitet, spiller i en topklub i Europa og i de kommende tre-fire år har chancen for at opnå de ting, som de andre spillere, der er taget af sted, allerede har opnået. 

– At nedprioritere sin karriere og sætte sine ambitioner ned kun på grund af penge, det er jeg ikke fan af. 

Toni Kroos argumenterer endvidere for, at spillere, der skifter til Saudi-Arabien i deres bedste alder, er dårlige rollemodeller, fordi de prioriterer penge over udvikling og sportslige ambitioner. 






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Liverpool præsenterer succestræner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Benhård kritik af Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kasper Hjulmand fyret

Vildt transferrygte skydes ned

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig