Real Madrid-stjerne slagter stortalent: Pinligt

Det 21-årige spanske stortalent Gabriel Veiga har droppet Napoli til fordel for Al-Ahli, og det er en beslutning, som Toni Kroos finder hovedrystende forkert.



En lang række stjernespillere har denne sommer forladt Europa til fordel for Saudi-Arabien, men i de fleste tilfælde har der været tale om aldrende spillere. 

Det var derfor ret opsigtsvækkende, da Fabrizio Romano torsdag kunne afsløre, at det spanske stortalent Gabriel Veiga fra Celta Vigo har valgt at skifte til Al-Ahli i stedet for Napoli. 

Og det er bestemt ikke en beslutning, som Real Madrid-stjernen Toni Kroos bifalder. I et svar til Fabrizio Romanos opslag på Instagram har tyskeren kommenteret den 21-årige Veigas skifte ganske kortfattet: 'Pinligt'. 

I podcasten 'Einfach mal Luppen' har Toni Kroos sat lidt flere ord på sine tanker om spillere, der rykker til Saudi-Arabien. 

– Alle tager dertil for pengenes skyld. Det kan man synes om, hvad man vil. Groft set skelner jeg mellem spillere som eksempelvis Cristiano og Benzema, som tager dertil i slutningen af deres karriere. De har vundet alt, de har legendestatus og de har opnået alt. De tager dertil for at afslutte deres karriere, mens de tjener voldsomme summer. Jeg ville ikke gøre det, lyder det, ifølge Real Total, fra Kroos i podcasten. 

– Det, jeg har et problem med, er spillere på 26, 27 eller 28 år, som har absolut topkvalitet, spiller i en topklub i Europa og i de kommende tre-fire år har chancen for at opnå de ting, som de andre spillere, der er taget af sted, allerede har opnået. 

– At nedprioritere sin karriere og sætte sine ambitioner ned kun på grund af penge, det er jeg ikke fan af. 

Toni Kroos argumenterer endvidere for, at spillere, der skifter til Saudi-Arabien i deres bedste alder, er dårlige rollemodeller, fordi de prioriterer penge over udvikling og sportslige ambitioner. 





LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Brighton – Manchester United

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark