Real Madrid-stjerne slagter stortalent: Pinligt

Det 21-årige spanske stortalent Gabriel Veiga har droppet Napoli til fordel for Al-Ahli, og det er en beslutning, som Toni Kroos finder hovedrystende forkert.



En lang række stjernespillere har denne sommer forladt Europa til fordel for Saudi-Arabien, men i de fleste tilfælde har der været tale om aldrende spillere. 

Det var derfor ret opsigtsvækkende, da Fabrizio Romano torsdag kunne afsløre, at det spanske stortalent Gabriel Veiga fra Celta Vigo har valgt at skifte til Al-Ahli i stedet for Napoli. 

Og det er bestemt ikke en beslutning, som Real Madrid-stjernen Toni Kroos bifalder. I et svar til Fabrizio Romanos opslag på Instagram har tyskeren kommenteret den 21-årige Veigas skifte ganske kortfattet: 'Pinligt'. 

I podcasten 'Einfach mal Luppen' har Toni Kroos sat lidt flere ord på sine tanker om spillere, der rykker til Saudi-Arabien. 

– Alle tager dertil for pengenes skyld. Det kan man synes om, hvad man vil. Groft set skelner jeg mellem spillere som eksempelvis Cristiano og Benzema, som tager dertil i slutningen af deres karriere. De har vundet alt, de har legendestatus og de har opnået alt. De tager dertil for at afslutte deres karriere, mens de tjener voldsomme summer. Jeg ville ikke gøre det, lyder det, ifølge Real Total, fra Kroos i podcasten. 

– Det, jeg har et problem med, er spillere på 26, 27 eller 28 år, som har absolut topkvalitet, spiller i en topklub i Europa og i de kommende tre-fire år har chancen for at opnå de ting, som de andre spillere, der er taget af sted, allerede har opnået. 

– At nedprioritere sin karriere og sætte sine ambitioner ned kun på grund af penge, det er jeg ikke fan af. 

Toni Kroos argumenterer endvidere for, at spillere, der skifter til Saudi-Arabien i deres bedste alder, er dårlige rollemodeller, fordi de prioriterer penge over udvikling og sportslige ambitioner. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK