Real Madrid-stjerne slagter stortalent: Pinligt

Det 21-årige spanske stortalent Gabriel Veiga har droppet Napoli til fordel for Al-Ahli, og det er en beslutning, som Toni Kroos finder hovedrystende forkert.



En lang række stjernespillere har denne sommer forladt Europa til fordel for Saudi-Arabien, men i de fleste tilfælde har der været tale om aldrende spillere. 

Det var derfor ret opsigtsvækkende, da Fabrizio Romano torsdag kunne afsløre, at det spanske stortalent Gabriel Veiga fra Celta Vigo har valgt at skifte til Al-Ahli i stedet for Napoli. 

Og det er bestemt ikke en beslutning, som Real Madrid-stjernen Toni Kroos bifalder. I et svar til Fabrizio Romanos opslag på Instagram har tyskeren kommenteret den 21-årige Veigas skifte ganske kortfattet: 'Pinligt'. 

I podcasten 'Einfach mal Luppen' har Toni Kroos sat lidt flere ord på sine tanker om spillere, der rykker til Saudi-Arabien. 

– Alle tager dertil for pengenes skyld. Det kan man synes om, hvad man vil. Groft set skelner jeg mellem spillere som eksempelvis Cristiano og Benzema, som tager dertil i slutningen af deres karriere. De har vundet alt, de har legendestatus og de har opnået alt. De tager dertil for at afslutte deres karriere, mens de tjener voldsomme summer. Jeg ville ikke gøre det, lyder det, ifølge Real Total, fra Kroos i podcasten. 

– Det, jeg har et problem med, er spillere på 26, 27 eller 28 år, som har absolut topkvalitet, spiller i en topklub i Europa og i de kommende tre-fire år har chancen for at opnå de ting, som de andre spillere, der er taget af sted, allerede har opnået. 

– At nedprioritere sin karriere og sætte sine ambitioner ned kun på grund af penge, det er jeg ikke fan af. 

Toni Kroos argumenterer endvidere for, at spillere, der skifter til Saudi-Arabien i deres bedste alder, er dårlige rollemodeller, fordi de prioriterer penge over udvikling og sportslige ambitioner. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bo Svensson svært utilfreds

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’