En lang række stjernespillere har denne sommer forladt Europa til fordel for Saudi-Arabien, men i de fleste tilfælde har der været tale om aldrende spillere.
Det var derfor ret opsigtsvækkende, da Fabrizio Romano torsdag kunne afsløre, at det spanske stortalent Gabriel Veiga fra Celta Vigo har valgt at skifte til Al-Ahli i stedet for Napoli.
Og det er bestemt ikke en beslutning, som Real Madrid-stjernen Toni Kroos bifalder. I et svar til Fabrizio Romanos opslag på Instagram har tyskeren kommenteret den 21-årige Veigas skifte ganske kortfattet: 'Pinligt'.
I podcasten 'Einfach mal Luppen' har Toni Kroos sat lidt flere ord på sine tanker om spillere, der rykker til Saudi-Arabien.
– Alle tager dertil for pengenes skyld. Det kan man synes om, hvad man vil. Groft set skelner jeg mellem spillere som eksempelvis Cristiano og Benzema, som tager dertil i slutningen af deres karriere. De har vundet alt, de har legendestatus og de har opnået alt. De tager dertil for at afslutte deres karriere, mens de tjener voldsomme summer. Jeg ville ikke gøre det, lyder det, ifølge Real Total, fra Kroos i podcasten.
– Det, jeg har et problem med, er spillere på 26, 27 eller 28 år, som har absolut topkvalitet, spiller i en topklub i Europa og i de kommende tre-fire år har chancen for at opnå de ting, som de andre spillere, der er taget af sted, allerede har opnået.
– At nedprioritere sin karriere og sætte sine ambitioner ned kun på grund af penge, det er jeg ikke fan af.
Toni Kroos argumenterer endvidere for, at spillere, der skifter til Saudi-Arabien i deres bedste alder, er dårlige rollemodeller, fordi de prioriterer penge over udvikling og sportslige ambitioner.
Toni Kroos has his say on Gabri Veiga's potential move to Al Ahli 💬 pic.twitter.com/8ot7Cl4zg8
— Football on TNT Sports (@footballontnt) August 24, 2023
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer