Real Madrids spanske mestre skulle lørdag lukke La Liga ned og gøre klar til Champions League-finale på lørdag. Og så skulle publikum på Bernabeu tage afsked med Toni Kroos.
Kampen blev en lunken affære, som passende endte 0-0, men både før kampen og ved udskiftningen af tyskeren til sidst kom der følelser i spil på stadion.
Siden Real Madrid sikrede mesterskabet flere runder før tid, har træner Carlo Ancelotti ladet reserverne spille en del, så profilerne kunne hvile sig frem mod næste weekends Champions League-finale.
Lørdag havde den italienske succestræner valgt at starte med, hvad der kunne ligne startopstillingen til finalen mod Borussia Dortmund.
Der skulle nogle minutter i benene, så ikke kampformen var væk inden finalen. Det kunne til gengæld også godt anes, at der intet var på spil i kampen, og at Real Madrid bare skulle igennem uden skader.
Intensiteten var lav som i en sommerkamp.
Real Madrid havde de fleste chancer før pausen, men det var kun Real Betis som fik bolden i nettet.
Mestrenes keeper Thibaut Courtois leverede en sjældent tvivlsom indgriben, men han blev reddet af VAR, som opdagede en offside på indlægget.
Billedet var det samme efter pausen. Real Madrid var uskarpe på sine chancer, og Betis fik et mål underkendt for offside – denne gang dog tydeligere.
Mere og mere handlede det bare om at nå hen til slutminutterne, hvor den ventede udskiftning af Toni Kroos skulle finde sted.
På vej ind på banen stod både Real Madrids og Betis' spillere i æresport for Kroos og klappede ham ind. Og da han fem minutter før tid gik ud, var det til stående ovationer fra et helt stadion og med kram fra alle holdkammerater på vej ud.
Kroos, der kom til Madrid i 2014, forlader La Liga med endnu et mesterskab. Lørdag kan han lukke endegyldigt ned med sin sjette Champions League-titel i karrieren. De fire seneste er vundet med Real Madrid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Sverige med drømmestart på VM
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
FANKLUBBEN