Real Madrids spanske mestre skulle lørdag lukke La Liga ned og gøre klar til Champions League-finale på lørdag. Og så skulle publikum på Bernabeu tage afsked med Toni Kroos.
Kampen blev en lunken affære, som passende endte 0-0, men både før kampen og ved udskiftningen af tyskeren til sidst kom der følelser i spil på stadion.
Siden Real Madrid sikrede mesterskabet flere runder før tid, har træner Carlo Ancelotti ladet reserverne spille en del, så profilerne kunne hvile sig frem mod næste weekends Champions League-finale.
Lørdag havde den italienske succestræner valgt at starte med, hvad der kunne ligne startopstillingen til finalen mod Borussia Dortmund.
Der skulle nogle minutter i benene, så ikke kampformen var væk inden finalen. Det kunne til gengæld også godt anes, at der intet var på spil i kampen, og at Real Madrid bare skulle igennem uden skader.
Intensiteten var lav som i en sommerkamp.
Real Madrid havde de fleste chancer før pausen, men det var kun Real Betis som fik bolden i nettet.
Mestrenes keeper Thibaut Courtois leverede en sjældent tvivlsom indgriben, men han blev reddet af VAR, som opdagede en offside på indlægget.
Billedet var det samme efter pausen. Real Madrid var uskarpe på sine chancer, og Betis fik et mål underkendt for offside – denne gang dog tydeligere.
Mere og mere handlede det bare om at nå hen til slutminutterne, hvor den ventede udskiftning af Toni Kroos skulle finde sted.
På vej ind på banen stod både Real Madrids og Betis' spillere i æresport for Kroos og klappede ham ind. Og da han fem minutter før tid gik ud, var det til stående ovationer fra et helt stadion og med kram fra alle holdkammerater på vej ud.
Kroos, der kom til Madrid i 2014, forlader La Liga med endnu et mesterskab. Lørdag kan han lukke endegyldigt ned med sin sjette Champions League-titel i karrieren. De fire seneste er vundet med Real Madrid.
/ritzau/

Klar besked fra Frank efter nedtur

242 millioner sidder på bænken

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Melder sin afsked

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Vanvittig Pogacar-klausul

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Di Marzio med klar melding

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

FC Midtjylland ydmyger Vejle

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Spændende nyt om Simon Kjær

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Medie roser brandvarm dansker

Drama i Brøndby – sådan gik det

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

– Det er rigtig vildt det her!

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Iskoldt Moukoko-svar

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Nedtur for Thomas Frank

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Er han på vej til Lyngby?

Verdensstjerne ked af Runes skade

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Ekspert med dyster Rune-melding

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF

– Alt kan ske til sommer

Holger Rune melder ud
