Real slår rivalerne: Racisme overskyggede sejren

En gruppe Atlético Madrid-fans blamerede sig ved at synge racistiske sange om Vinicius Junior.



Real Madrid satte søndag aften lokalrivalen Atlético Madrid på plads med en sejr på 2-1 og indtager dermed førstepladsen i La Liga.

Men det var formentlig ikke kun glæde over sejren, som Real Madrid tog med sig hjem fra besøget hos Atlético.

Før kampen overhovedet gik i gang, var en gruppe Atlético-fans nemlig stimlet sammen foran stadion, hvor de råbte racistiske smædesange mod Real Madrid-stjernen Vinicius Junior.

"Du er en abe, Vincius, du er en abe", lød tilråbene ifølge nyhedsbureauet AFP, der henviser til en video, som radiostationen Cope har delt på sociale medier.

De racistiske tilråb kommer efter nogle dage, hvor en sag om netop Vinicius Junior har verseret i Spanien.

I et fodboldprogram har Pedro Bravo, der er chef for en spansk sammenslutning af fodboldagenter, anklaget brasilianeren for at opføre sig som en abe i forbindelse med sine scoringer.

Den kommentar gav omgående bagslag på sociale medier, hvor Pedro Bravo blev beskyldt for at have udtalt sig racistisk.

Pedro Bravo undskyldte senere og slog fast, at det ikke var meningen, at udtalelsen skulle have racistiske undertoner. Alligevel var sagen ikke helt død søndag.

Det lykkedes dog ikke Atlético-fansene at kyse Vinicius Junior. Han spillede således en stor rolle i Real Madrids sejr søndag.

Ved det første mål var det dog et par af hans holdkammerater, der viste klasse. Aurelien Tchouameni lagde frækt bolden hen over Atlético-forsvaret, og så scorede Rodrygo til 1-0.

Senere i første halvleg kom Vinicius Junior i fokus. Brasilianeren brød igennem i venstresiden og sparkede bolden på stolpen, hvorefter den havnede hos Federico Valverde, der bragede kuglen i nettet.

Atlético pressede hårdt på og pyntede på resultatet med otte minutter igen. Bolden ramte lidt tilfældigt Mario Hermoso på skulderen efter et kikset indgreb af keeper Thibaut Courtois, og så gik den i mål.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Manchester City vinder FA Cup

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC Fredericia – Silkeborg IF

Celtic er mester efter vildt drama



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel