Real slår rivalerne: Racisme overskyggede sejren

En gruppe Atlético Madrid-fans blamerede sig ved at synge racistiske sange om Vinicius Junior.



Real Madrid satte søndag aften lokalrivalen Atlético Madrid på plads med en sejr på 2-1 og indtager dermed førstepladsen i La Liga.

Men det var formentlig ikke kun glæde over sejren, som Real Madrid tog med sig hjem fra besøget hos Atlético.

Før kampen overhovedet gik i gang, var en gruppe Atlético-fans nemlig stimlet sammen foran stadion, hvor de råbte racistiske smædesange mod Real Madrid-stjernen Vinicius Junior.

"Du er en abe, Vincius, du er en abe", lød tilråbene ifølge nyhedsbureauet AFP, der henviser til en video, som radiostationen Cope har delt på sociale medier.

De racistiske tilråb kommer efter nogle dage, hvor en sag om netop Vinicius Junior har verseret i Spanien.

I et fodboldprogram har Pedro Bravo, der er chef for en spansk sammenslutning af fodboldagenter, anklaget brasilianeren for at opføre sig som en abe i forbindelse med sine scoringer.

Den kommentar gav omgående bagslag på sociale medier, hvor Pedro Bravo blev beskyldt for at have udtalt sig racistisk.

Pedro Bravo undskyldte senere og slog fast, at det ikke var meningen, at udtalelsen skulle have racistiske undertoner. Alligevel var sagen ikke helt død søndag.

Det lykkedes dog ikke Atlético-fansene at kyse Vinicius Junior. Han spillede således en stor rolle i Real Madrids sejr søndag.

Ved det første mål var det dog et par af hans holdkammerater, der viste klasse. Aurelien Tchouameni lagde frækt bolden hen over Atlético-forsvaret, og så scorede Rodrygo til 1-0.

Senere i første halvleg kom Vinicius Junior i fokus. Brasilianeren brød igennem i venstresiden og sparkede bolden på stolpen, hvorefter den havnede hos Federico Valverde, der bragede kuglen i nettet.

Atlético pressede hårdt på og pyntede på resultatet med otte minutter igen. Bolden ramte lidt tilfældigt Mario Hermoso på skulderen efter et kikset indgreb af keeper Thibaut Courtois, og så gik den i mål.

/ritzau/





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Eriksen spottet – nu er der nyt

FC Midtjylland – AC Horsens

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Brøndby IF – Viborg FF

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen