Real Madrid satte søndag aften lokalrivalen Atlético Madrid på plads med en sejr på 2-1 og indtager dermed førstepladsen i La Liga.
Men det var formentlig ikke kun glæde over sejren, som Real Madrid tog med sig hjem fra besøget hos Atlético.
Før kampen overhovedet gik i gang, var en gruppe Atlético-fans nemlig stimlet sammen foran stadion, hvor de råbte racistiske smædesange mod Real Madrid-stjernen Vinicius Junior.
"Du er en abe, Vincius, du er en abe", lød tilråbene ifølge nyhedsbureauet AFP, der henviser til en video, som radiostationen Cope har delt på sociale medier.
De racistiske tilråb kommer efter nogle dage, hvor en sag om netop Vinicius Junior har verseret i Spanien.
I et fodboldprogram har Pedro Bravo, der er chef for en spansk sammenslutning af fodboldagenter, anklaget brasilianeren for at opføre sig som en abe i forbindelse med sine scoringer.
Den kommentar gav omgående bagslag på sociale medier, hvor Pedro Bravo blev beskyldt for at have udtalt sig racistisk.
Pedro Bravo undskyldte senere og slog fast, at det ikke var meningen, at udtalelsen skulle have racistiske undertoner. Alligevel var sagen ikke helt død søndag.
Det lykkedes dog ikke Atlético-fansene at kyse Vinicius Junior. Han spillede således en stor rolle i Real Madrids sejr søndag.
Ved det første mål var det dog et par af hans holdkammerater, der viste klasse. Aurelien Tchouameni lagde frækt bolden hen over Atlético-forsvaret, og så scorede Rodrygo til 1-0.
Senere i første halvleg kom Vinicius Junior i fokus. Brasilianeren brød igennem i venstresiden og sparkede bolden på stolpen, hvorefter den havnede hos Federico Valverde, der bragede kuglen i nettet.
Atlético pressede hårdt på og pyntede på resultatet med otte minutter igen. Bolden ramte lidt tilfældigt Mario Hermoso på skulderen efter et kikset indgreb af keeper Thibaut Courtois, og så gik den i mål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT