Real-stjerne amok: Kastede is efter dommeren

Antonio Rüdiger mistede fuldstændig besindelsen i slutningen af pokalfinalen mellem Real Madrid og FC Barcelona.



Hvis Antonio Rüdiger vågner op med en lidt dårlig smag i munden, så forstår man ham godt.

Den tyske Real Madrid-stjerne gik nemlig fuldstændig amok i slutfasen af det højdramatiske El Clasico mellem Real Madrid og FC Barcelona, som sidstnævnte vandt 3-2 efter et sent sejrsmål af Jules Koundé i den forlængede spilletid.

Efter uret havde rundet de 120 minutter eskalerede tingene dog fuldstændig for Antonio Rüdiger, som på det tidspunkt var skiftet ud.

Antonio Rüdiger var voldsomt utilfreds med, at dommer Ricardo de Burgos Bengoetxea dømte frispark imod Kylian Mbappé, så fra sidelinjen tyrede tyskeren en genstand mod kampens dommer, som efterfølgende udviste Rüdiger.

Efterfølgende gik Rüdiger fuldstændig amok, og flere Real Madrid-spillere og stabsmedlemmer måtte holde ham tilbage.

Marca har fået fat i kamprapporten, hvor dommeren forklarer, at det var Rüdigers aggressive adfærd, herunder at kaste en genstand efter ham, som var årsagen til, at han udviste tyskeren.

Ifølge Marca kastede Rüdiger med is. Efter det røde kort forsøgte han yderligere to gange at kaste isposer efter dommeren, melder mediet.

Både Marca og AP spekulerer nu i, at Antonio Rüdiger kan se ind i en lang karantæne. Endnu er der ikke kommet nogen dom over konsekvenserne ved hans handlinger.

Efter Rüdiger-skandalen blev også Lucas Vazquez udvist for at brokke sig over dommerens beslutning samt for at gå flere meter ind på banen, selv om han var på bænken. Derudover blev Jude Bellingham udvist efter slutfløjt på grund af aggressiv attitude, står der i kamprapporten.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Forventer rekord i Superliga-klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

– Han har en “grim” side

‘Sort uheld’ i Viborg

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret