Hvis Antonio Rüdiger vågner op med en lidt dårlig smag i munden, så forstår man ham godt.
Den tyske Real Madrid-stjerne gik nemlig fuldstændig amok i slutfasen af det højdramatiske El Clasico mellem Real Madrid og FC Barcelona, som sidstnævnte vandt 3-2 efter et sent sejrsmål af Jules Koundé i den forlængede spilletid.
Efter uret havde rundet de 120 minutter eskalerede tingene dog fuldstændig for Antonio Rüdiger, som på det tidspunkt var skiftet ud.
Antonio Rüdiger var voldsomt utilfreds med, at dommer Ricardo de Burgos Bengoetxea dømte frispark imod Kylian Mbappé, så fra sidelinjen tyrede tyskeren en genstand mod kampens dommer, som efterfølgende udviste Rüdiger.
Efterfølgende gik Rüdiger fuldstændig amok, og flere Real Madrid-spillere og stabsmedlemmer måtte holde ham tilbage.
Marca har fået fat i kamprapporten, hvor dommeren forklarer, at det var Rüdigers aggressive adfærd, herunder at kaste en genstand efter ham, som var årsagen til, at han udviste tyskeren.
Ifølge Marca kastede Rüdiger med is. Efter det røde kort forsøgte han yderligere to gange at kaste isposer efter dommeren, melder mediet.
Både Marca og AP spekulerer nu i, at Antonio Rüdiger kan se ind i en lang karantæne. Endnu er der ikke kommet nogen dom over konsekvenserne ved hans handlinger.
Efter Rüdiger-skandalen blev også Lucas Vazquez udvist for at brokke sig over dommerens beslutning samt for at gå flere meter ind på banen, selv om han var på bænken. Derudover blev Jude Bellingham udvist efter slutfløjt på grund af aggressiv attitude, står der i kamprapporten.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
FCK-direktør får job i West Ham
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER