Real-stjerne amok: Kastede is efter dommeren

Antonio Rüdiger mistede fuldstændig besindelsen i slutningen af pokalfinalen mellem Real Madrid og FC Barcelona.



Hvis Antonio Rüdiger vågner op med en lidt dårlig smag i munden, så forstår man ham godt.

Den tyske Real Madrid-stjerne gik nemlig fuldstændig amok i slutfasen af det højdramatiske El Clasico mellem Real Madrid og FC Barcelona, som sidstnævnte vandt 3-2 efter et sent sejrsmål af Jules Koundé i den forlængede spilletid.

Efter uret havde rundet de 120 minutter eskalerede tingene dog fuldstændig for Antonio Rüdiger, som på det tidspunkt var skiftet ud.

Antonio Rüdiger var voldsomt utilfreds med, at dommer Ricardo de Burgos Bengoetxea dømte frispark imod Kylian Mbappé, så fra sidelinjen tyrede tyskeren en genstand mod kampens dommer, som efterfølgende udviste Rüdiger.

Efterfølgende gik Rüdiger fuldstændig amok, og flere Real Madrid-spillere og stabsmedlemmer måtte holde ham tilbage.

Marca har fået fat i kamprapporten, hvor dommeren forklarer, at det var Rüdigers aggressive adfærd, herunder at kaste en genstand efter ham, som var årsagen til, at han udviste tyskeren.

Ifølge Marca kastede Rüdiger med is. Efter det røde kort forsøgte han yderligere to gange at kaste isposer efter dommeren, melder mediet.

Både Marca og AP spekulerer nu i, at Antonio Rüdiger kan se ind i en lang karantæne. Endnu er der ikke kommet nogen dom over konsekvenserne ved hans handlinger.

Efter Rüdiger-skandalen blev også Lucas Vazquez udvist for at brokke sig over dommerens beslutning samt for at gå flere meter ind på banen, selv om han var på bænken. Derudover blev Jude Bellingham udvist efter slutfløjt på grund af aggressiv attitude, står der i kamprapporten.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jens Jønsson flirter med dansk retur

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

City med vildt rekordbud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Tæt på vild Superliga-handel – får option