Hvis Antonio Rüdiger vågner op med en lidt dårlig smag i munden, så forstår man ham godt.
Den tyske Real Madrid-stjerne gik nemlig fuldstændig amok i slutfasen af det højdramatiske El Clasico mellem Real Madrid og FC Barcelona, som sidstnævnte vandt 3-2 efter et sent sejrsmål af Jules Koundé i den forlængede spilletid.
Efter uret havde rundet de 120 minutter eskalerede tingene dog fuldstændig for Antonio Rüdiger, som på det tidspunkt var skiftet ud.
Antonio Rüdiger var voldsomt utilfreds med, at dommer Ricardo de Burgos Bengoetxea dømte frispark imod Kylian Mbappé, så fra sidelinjen tyrede tyskeren en genstand mod kampens dommer, som efterfølgende udviste Rüdiger.
Efterfølgende gik Rüdiger fuldstændig amok, og flere Real Madrid-spillere og stabsmedlemmer måtte holde ham tilbage.
Marca har fået fat i kamprapporten, hvor dommeren forklarer, at det var Rüdigers aggressive adfærd, herunder at kaste en genstand efter ham, som var årsagen til, at han udviste tyskeren.
Ifølge Marca kastede Rüdiger med is. Efter det røde kort forsøgte han yderligere to gange at kaste isposer efter dommeren, melder mediet.
Både Marca og AP spekulerer nu i, at Antonio Rüdiger kan se ind i en lang karantæne. Endnu er der ikke kommet nogen dom over konsekvenserne ved hans handlinger.
Efter Rüdiger-skandalen blev også Lucas Vazquez udvist for at brokke sig over dommerens beslutning samt for at gå flere meter ind på banen, selv om han var på bænken. Derudover blev Jude Bellingham udvist efter slutfløjt på grund af aggressiv attitude, står der i kamprapporten.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT