Real-stjerne amok: Kastede is efter dommeren

Antonio Rüdiger mistede fuldstændig besindelsen i slutningen af pokalfinalen mellem Real Madrid og FC Barcelona.



Hvis Antonio Rüdiger vågner op med en lidt dårlig smag i munden, så forstår man ham godt.

Den tyske Real Madrid-stjerne gik nemlig fuldstændig amok i slutfasen af det højdramatiske El Clasico mellem Real Madrid og FC Barcelona, som sidstnævnte vandt 3-2 efter et sent sejrsmål af Jules Koundé i den forlængede spilletid.

Efter uret havde rundet de 120 minutter eskalerede tingene dog fuldstændig for Antonio Rüdiger, som på det tidspunkt var skiftet ud.

Antonio Rüdiger var voldsomt utilfreds med, at dommer Ricardo de Burgos Bengoetxea dømte frispark imod Kylian Mbappé, så fra sidelinjen tyrede tyskeren en genstand mod kampens dommer, som efterfølgende udviste Rüdiger.

Efterfølgende gik Rüdiger fuldstændig amok, og flere Real Madrid-spillere og stabsmedlemmer måtte holde ham tilbage.

Marca har fået fat i kamprapporten, hvor dommeren forklarer, at det var Rüdigers aggressive adfærd, herunder at kaste en genstand efter ham, som var årsagen til, at han udviste tyskeren.

Ifølge Marca kastede Rüdiger med is. Efter det røde kort forsøgte han yderligere to gange at kaste isposer efter dommeren, melder mediet.

Både Marca og AP spekulerer nu i, at Antonio Rüdiger kan se ind i en lang karantæne. Endnu er der ikke kommet nogen dom over konsekvenserne ved hans handlinger.

Efter Rüdiger-skandalen blev også Lucas Vazquez udvist for at brokke sig over dommerens beslutning samt for at gå flere meter ind på banen, selv om han var på bænken. Derudover blev Jude Bellingham udvist efter slutfløjt på grund af aggressiv attitude, står der i kamprapporten.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det