Rekord-Braithwaite: Er blevet et symbol for dem

Martin Braithwaite har gang i en kæmpe sæson for Espanyol.



Den danske Espanyol-profil Martin Braithwaite har gang i en stor sæson. Allerede nu er han oppe på 14 scoringer, og dermed har han tangeret sin målrekord fra tidligere i karrieren, hvor han lavede 14 for Toulouse i 15/16-sæsonen.

Senest blev det til to scoringer mod Levante, som også sender ham langt foran på topscorerlisten i den næstbedste spanske liga. Det er med til at give ham stor ros i den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.

– Udover disse tal er danskeren blevet symbolet på Espanyols kamp for at vende tilbage til Primera, skriver de og fortsætter:

– Hans målfejring, hvor han rører ved klubbens emblem, henvender sig til tilskuerne og beder om deres støtte, og hans eksplosive glæde, som da han omsatte straffesparket til 2-1 mod Levante, taler for sig selv: hans forbindelse til tilskuerne er total, lyder det fra MD.

Det kommer desuden også efter, at han i sommer havde forladt klubbens træningslejr uden at have fået lov, som skulle være med til at få ham væk fra klubben. Det skete ikke, og han er nu en nøglefigur.

Selv var han også ude og sende en hilsen til holdkammeraterne efter den seneste 2-1-sejr, hvor han selv blev den store helt. Særligt Pere Milla fik ros fra danskeren.

– Han løber som en vanvittig. Hvis man ikke forstår fodbold, ser man det ikke, men han gør et stort arbejde for holdet, understregede Braithwaite ifølge førnævnte medie.

Mens Braithwaite selv oplever stor succes, så er Espanyol på fjerdepladsen, der giver adgang til semifinalerne i playoff om oprykning til La Liga.

Den 32-årige dansker har spillet 69 landskampe, hvor den seneste var i sommer inden sæsonen begyndte, hvor Danmark vandt 4-0 over San Marino.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Er de også færdige i OB?