Foto: IMAGO
La Liga

Rekord-Braithwaite: Er blevet et symbol for dem

Martin Braithwaite har gang i en kæmpe sæson for Espanyol.

Den danske Espanyol-profil Martin Braithwaite har gang i en stor sæson. Allerede nu er han oppe på 14 scoringer, og dermed har han tangeret sin målrekord fra tidligere i karrieren, hvor han lavede 14 for Toulouse i 15/16-sæsonen.

Senest blev det til to scoringer mod Levante, som også sender ham langt foran på topscorerlisten i den næstbedste spanske liga. Det er med til at give ham stor ros i den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.

- Udover disse tal er danskeren blevet symbolet på Espanyols kamp for at vende tilbage til Primera, skriver de og fortsætter:

- Hans målfejring, hvor han rører ved klubbens emblem, henvender sig til tilskuerne og beder om deres støtte, og hans eksplosive glæde, som da han omsatte straffesparket til 2-1 mod Levante, taler for sig selv: hans forbindelse til tilskuerne er total, lyder det fra MD.

Det kommer desuden også efter, at han i sommer havde forladt klubbens træningslejr uden at have fået lov, som skulle være med til at få ham væk fra klubben. Det skete ikke, og han er nu en nøglefigur.

Selv var han også ude og sende en hilsen til holdkammeraterne efter den seneste 2-1-sejr, hvor han selv blev den store helt. Særligt Pere Milla fik ros fra danskeren.

- Han løber som en vanvittig. Hvis man ikke forstår fodbold, ser man det ikke, men han gør et stort arbejde for holdet, understregede Braithwaite ifølge førnævnte medie.

Mens Braithwaite selv oplever stor succes, så er Espanyol på fjerdepladsen, der giver adgang til semifinalerne i playoff om oprykning til La Liga.

Den 32-årige dansker har spillet 69 landskampe, hvor den seneste var i sommer inden sæsonen begyndte, hvor Danmark vandt 4-0 over San Marino.