Rekord-Braithwaite: Er blevet et symbol for dem

Martin Braithwaite har gang i en kæmpe sæson for Espanyol.



Den danske Espanyol-profil Martin Braithwaite har gang i en stor sæson. Allerede nu er han oppe på 14 scoringer, og dermed har han tangeret sin målrekord fra tidligere i karrieren, hvor han lavede 14 for Toulouse i 15/16-sæsonen.

Senest blev det til to scoringer mod Levante, som også sender ham langt foran på topscorerlisten i den næstbedste spanske liga. Det er med til at give ham stor ros i den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.

– Udover disse tal er danskeren blevet symbolet på Espanyols kamp for at vende tilbage til Primera, skriver de og fortsætter:

– Hans målfejring, hvor han rører ved klubbens emblem, henvender sig til tilskuerne og beder om deres støtte, og hans eksplosive glæde, som da han omsatte straffesparket til 2-1 mod Levante, taler for sig selv: hans forbindelse til tilskuerne er total, lyder det fra MD.

Det kommer desuden også efter, at han i sommer havde forladt klubbens træningslejr uden at have fået lov, som skulle være med til at få ham væk fra klubben. Det skete ikke, og han er nu en nøglefigur.

Selv var han også ude og sende en hilsen til holdkammeraterne efter den seneste 2-1-sejr, hvor han selv blev den store helt. Særligt Pere Milla fik ros fra danskeren.

– Han løber som en vanvittig. Hvis man ikke forstår fodbold, ser man det ikke, men han gør et stort arbejde for holdet, understregede Braithwaite ifølge førnævnte medie.

Mens Braithwaite selv oplever stor succes, så er Espanyol på fjerdepladsen, der giver adgang til semifinalerne i playoff om oprykning til La Liga.

Den 32-årige dansker har spillet 69 landskampe, hvor den seneste var i sommer inden sæsonen begyndte, hvor Danmark vandt 4-0 over San Marino.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool – Chelsea

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Dansk træner vinder stor pris

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!