Den danske Espanyol-profil Martin Braithwaite har gang i en stor sæson. Allerede nu er han oppe på 14 scoringer, og dermed har han tangeret sin målrekord fra tidligere i karrieren, hvor han lavede 14 for Toulouse i 15/16-sæsonen.
Senest blev det til to scoringer mod Levante, som også sender ham langt foran på topscorerlisten i den næstbedste spanske liga. Det er med til at give ham stor ros i den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.
– Udover disse tal er danskeren blevet symbolet på Espanyols kamp for at vende tilbage til Primera, skriver de og fortsætter:
– Hans målfejring, hvor han rører ved klubbens emblem, henvender sig til tilskuerne og beder om deres støtte, og hans eksplosive glæde, som da han omsatte straffesparket til 2-1 mod Levante, taler for sig selv: hans forbindelse til tilskuerne er total, lyder det fra MD.
Det kommer desuden også efter, at han i sommer havde forladt klubbens træningslejr uden at have fået lov, som skulle være med til at få ham væk fra klubben. Det skete ikke, og han er nu en nøglefigur.
Selv var han også ude og sende en hilsen til holdkammeraterne efter den seneste 2-1-sejr, hvor han selv blev den store helt. Særligt Pere Milla fik ros fra danskeren.
– Han løber som en vanvittig. Hvis man ikke forstår fodbold, ser man det ikke, men han gør et stort arbejde for holdet, understregede Braithwaite ifølge førnævnte medie.
Mens Braithwaite selv oplever stor succes, så er Espanyol på fjerdepladsen, der giver adgang til semifinalerne i playoff om oprykning til La Liga.
Den 32-årige dansker har spillet 69 landskampe, hvor den seneste var i sommer inden sæsonen begyndte, hvor Danmark vandt 4-0 over San Marino.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby