Den danske Espanyol-profil Martin Braithwaite har gang i en stor sæson. Allerede nu er han oppe på 14 scoringer, og dermed har han tangeret sin målrekord fra tidligere i karrieren, hvor han lavede 14 for Toulouse i 15/16-sæsonen.
Senest blev det til to scoringer mod Levante, som også sender ham langt foran på topscorerlisten i den næstbedste spanske liga. Det er med til at give ham stor ros i den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.
– Udover disse tal er danskeren blevet symbolet på Espanyols kamp for at vende tilbage til Primera, skriver de og fortsætter:
– Hans målfejring, hvor han rører ved klubbens emblem, henvender sig til tilskuerne og beder om deres støtte, og hans eksplosive glæde, som da han omsatte straffesparket til 2-1 mod Levante, taler for sig selv: hans forbindelse til tilskuerne er total, lyder det fra MD.
Det kommer desuden også efter, at han i sommer havde forladt klubbens træningslejr uden at have fået lov, som skulle være med til at få ham væk fra klubben. Det skete ikke, og han er nu en nøglefigur.
Selv var han også ude og sende en hilsen til holdkammeraterne efter den seneste 2-1-sejr, hvor han selv blev den store helt. Særligt Pere Milla fik ros fra danskeren.
– Han løber som en vanvittig. Hvis man ikke forstår fodbold, ser man det ikke, men han gør et stort arbejde for holdet, understregede Braithwaite ifølge førnævnte medie.
Mens Braithwaite selv oplever stor succes, så er Espanyol på fjerdepladsen, der giver adgang til semifinalerne i playoff om oprykning til La Liga.
Den 32-årige dansker har spillet 69 landskampe, hvor den seneste var i sommer inden sæsonen begyndte, hvor Danmark vandt 4-0 over San Marino.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken