– Selv hvis “AC” forlænger, kan han sælges

I FC Barcelona giver man Andreas Christensen god tid til at komme tilbage, men han er ikke garanteret en plads på holdet, når han vender retur, lyder det fra journalist.



– Han er skadet, og jeg kan vel godt sige, at det er en irriterende lang skade… Men udsigterne er nu, at vi heldgivis har en lang kamppause efter de næste to opgør, så jeg krydser fingre for, at vi ser ham igen til marts – og det tror jeg også på.

Sådan lød det fra landstræner Brian Riemer om forsvarsspiller Andreas Christensen i forbindelse med landsholdsudtagelsen tirsdag eftermiddag, hvor FC Barcelona-spilleren af åbenlyse årsager ikke var at finde i truppen.

“AC” har siddet ude med en skade siden midten af august, og lige nu er det uvist, hvornår han vender tilbage til grønsværen.

I FC Barcelona væbner man sig også med en masse tålmodighed, lyder det fra journalist Xavi Hernandez, der dækker klubben tæt for ARA. 

– Tanken angående Andreas Christensen er, at han ikke skal have travlt med at vende tilbage. Han har spillet med ubehag i lang tid, så det skal hele.

– Derudover har cheftræner Hansi Flick ikke travlt med at få ham tilbage, fordi han har et veletableret stopperpar i Pau Cubarsí og Iñigo Martinez, siger han til Tipsbladet.

Holdet nyder i øjeblikket også stor succes og har vundet 13 ud af 15 kampe i denne sæson, heriblandt flotte sejre over Real Madrid og Bayern München i sidste uge.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2XW7239

Foto: Alamy

Den succes kan dog vise sig at blive et problem for Andreas Christensen.

– Det bliver svært for ham at være starter igen, hvis holdet ikke sænker det niveau, det viser. Noget lignende sker med Ronald Araujo, der også er skadet, siger Xavi Hernandez og peger på flere årsager til succesen under Hansi Flick. 

– Der er mere fysisk arbejde, en mere velforberedt stab og en forsvarslinje, der spiller med en masse risiko. Så er det også tydeligt, at han ikke ankom til Barça uden først at have analyseret spillerne i truppen og også i La Masia, så han har spillet til deres styrker.

Rygterne vil ingen ende tage
I nærmest hele hans tid i FC Barcelona har der været rygter om, at Andreas Christensen kan sælges. De rygter er der også stadig. 

I løbet af efteråret har der dog i spanske medier også æret skrevet, at FC Barcelona gerne vil forlænge med “AC”, og det er nærliggende at tro, at det vil sætte en stopper for de mange transferrygter, der er om danskeren.

Sådan hænger det bare ikke nødvendigvis sammen.

– Jeg tror på, at selv hvis Andreas forlænger kontrakter, så kan han sælges, hvis der kommer et godt tilbud. Han kom på en fri transfer, og et salg af ham vil derfor være penge direkte i klubkassen, lyder det fra Xavi Hernandez.

Andreas Christensen, 28 år, kom til FC Barcelona fra Chelsea på en fri transfer i sommeren 2022. Siden er det blevet til 75 kampe for den spanske storklub. 



Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

AGF tilbage på førstepladsen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Lyngby går alene i front

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Agger og Kahlenberg var specielt

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Silkeborg IF – AGF

Nu blander borgmesteren sig

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Millionregn over Ståle Solbakken

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris