– Selv hvis “AC” forlænger, kan han sælges

I FC Barcelona giver man Andreas Christensen god tid til at komme tilbage, men han er ikke garanteret en plads på holdet, når han vender retur, lyder det fra journalist.



– Han er skadet, og jeg kan vel godt sige, at det er en irriterende lang skade… Men udsigterne er nu, at vi heldgivis har en lang kamppause efter de næste to opgør, så jeg krydser fingre for, at vi ser ham igen til marts – og det tror jeg også på.

Sådan lød det fra landstræner Brian Riemer om forsvarsspiller Andreas Christensen i forbindelse med landsholdsudtagelsen tirsdag eftermiddag, hvor FC Barcelona-spilleren af åbenlyse årsager ikke var at finde i truppen.

“AC” har siddet ude med en skade siden midten af august, og lige nu er det uvist, hvornår han vender tilbage til grønsværen.

I FC Barcelona væbner man sig også med en masse tålmodighed, lyder det fra journalist Xavi Hernandez, der dækker klubben tæt for ARA. 

– Tanken angående Andreas Christensen er, at han ikke skal have travlt med at vende tilbage. Han har spillet med ubehag i lang tid, så det skal hele.

– Derudover har cheftræner Hansi Flick ikke travlt med at få ham tilbage, fordi han har et veletableret stopperpar i Pau Cubarsí og Iñigo Martinez, siger han til Tipsbladet.

Holdet nyder i øjeblikket også stor succes og har vundet 13 ud af 15 kampe i denne sæson, heriblandt flotte sejre over Real Madrid og Bayern München i sidste uge.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2XW7239

Foto: Alamy

Den succes kan dog vise sig at blive et problem for Andreas Christensen.

– Det bliver svært for ham at være starter igen, hvis holdet ikke sænker det niveau, det viser. Noget lignende sker med Ronald Araujo, der også er skadet, siger Xavi Hernandez og peger på flere årsager til succesen under Hansi Flick. 

– Der er mere fysisk arbejde, en mere velforberedt stab og en forsvarslinje, der spiller med en masse risiko. Så er det også tydeligt, at han ikke ankom til Barça uden først at have analyseret spillerne i truppen og også i La Masia, så han har spillet til deres styrker.

Rygterne vil ingen ende tage
I nærmest hele hans tid i FC Barcelona har der været rygter om, at Andreas Christensen kan sælges. De rygter er der også stadig. 

I løbet af efteråret har der dog i spanske medier også æret skrevet, at FC Barcelona gerne vil forlænge med “AC”, og det er nærliggende at tro, at det vil sætte en stopper for de mange transferrygter, der er om danskeren.

Sådan hænger det bare ikke nødvendigvis sammen.

– Jeg tror på, at selv hvis Andreas forlænger kontrakter, så kan han sælges, hvis der kommer et godt tilbud. Han kom på en fri transfer, og et salg af ham vil derfor være penge direkte i klubkassen, lyder det fra Xavi Hernandez.

Andreas Christensen, 28 år, kom til FC Barcelona fra Chelsea på en fri transfer i sommeren 2022. Siden er det blevet til 75 kampe for den spanske storklub. 





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen