– Selv hvis “AC” forlænger, kan han sælges

I FC Barcelona giver man Andreas Christensen god tid til at komme tilbage, men han er ikke garanteret en plads på holdet, når han vender retur, lyder det fra journalist.



– Han er skadet, og jeg kan vel godt sige, at det er en irriterende lang skade… Men udsigterne er nu, at vi heldgivis har en lang kamppause efter de næste to opgør, så jeg krydser fingre for, at vi ser ham igen til marts – og det tror jeg også på.

Sådan lød det fra landstræner Brian Riemer om forsvarsspiller Andreas Christensen i forbindelse med landsholdsudtagelsen tirsdag eftermiddag, hvor FC Barcelona-spilleren af åbenlyse årsager ikke var at finde i truppen.

“AC” har siddet ude med en skade siden midten af august, og lige nu er det uvist, hvornår han vender tilbage til grønsværen.

I FC Barcelona væbner man sig også med en masse tålmodighed, lyder det fra journalist Xavi Hernandez, der dækker klubben tæt for ARA. 

– Tanken angående Andreas Christensen er, at han ikke skal have travlt med at vende tilbage. Han har spillet med ubehag i lang tid, så det skal hele.

– Derudover har cheftræner Hansi Flick ikke travlt med at få ham tilbage, fordi han har et veletableret stopperpar i Pau Cubarsí og Iñigo Martinez, siger han til Tipsbladet.

Holdet nyder i øjeblikket også stor succes og har vundet 13 ud af 15 kampe i denne sæson, heriblandt flotte sejre over Real Madrid og Bayern München i sidste uge.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2XW7239

Foto: Alamy

Den succes kan dog vise sig at blive et problem for Andreas Christensen.

– Det bliver svært for ham at være starter igen, hvis holdet ikke sænker det niveau, det viser. Noget lignende sker med Ronald Araujo, der også er skadet, siger Xavi Hernandez og peger på flere årsager til succesen under Hansi Flick. 

– Der er mere fysisk arbejde, en mere velforberedt stab og en forsvarslinje, der spiller med en masse risiko. Så er det også tydeligt, at han ikke ankom til Barça uden først at have analyseret spillerne i truppen og også i La Masia, så han har spillet til deres styrker.

Rygterne vil ingen ende tage
I nærmest hele hans tid i FC Barcelona har der været rygter om, at Andreas Christensen kan sælges. De rygter er der også stadig. 

I løbet af efteråret har der dog i spanske medier også æret skrevet, at FC Barcelona gerne vil forlænge med “AC”, og det er nærliggende at tro, at det vil sætte en stopper for de mange transferrygter, der er om danskeren.

Sådan hænger det bare ikke nødvendigvis sammen.

– Jeg tror på, at selv hvis Andreas forlænger kontrakter, så kan han sælges, hvis der kommer et godt tilbud. Han kom på en fri transfer, og et salg af ham vil derfor være penge direkte i klubkassen, lyder det fra Xavi Hernandez.

Andreas Christensen, 28 år, kom til FC Barcelona fra Chelsea på en fri transfer i sommeren 2022. Siden er det blevet til 75 kampe for den spanske storklub. 





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stor skuffelse

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Transfer på vej? AaB spørger på profil