– Selv hvis “AC” forlænger, kan han sælges

I FC Barcelona giver man Andreas Christensen god tid til at komme tilbage, men han er ikke garanteret en plads på holdet, når han vender retur, lyder det fra journalist.



– Han er skadet, og jeg kan vel godt sige, at det er en irriterende lang skade… Men udsigterne er nu, at vi heldgivis har en lang kamppause efter de næste to opgør, så jeg krydser fingre for, at vi ser ham igen til marts – og det tror jeg også på.

Sådan lød det fra landstræner Brian Riemer om forsvarsspiller Andreas Christensen i forbindelse med landsholdsudtagelsen tirsdag eftermiddag, hvor FC Barcelona-spilleren af åbenlyse årsager ikke var at finde i truppen.

“AC” har siddet ude med en skade siden midten af august, og lige nu er det uvist, hvornår han vender tilbage til grønsværen.

I FC Barcelona væbner man sig også med en masse tålmodighed, lyder det fra journalist Xavi Hernandez, der dækker klubben tæt for ARA. 

– Tanken angående Andreas Christensen er, at han ikke skal have travlt med at vende tilbage. Han har spillet med ubehag i lang tid, så det skal hele.

– Derudover har cheftræner Hansi Flick ikke travlt med at få ham tilbage, fordi han har et veletableret stopperpar i Pau Cubarsí og Iñigo Martinez, siger han til Tipsbladet.

Holdet nyder i øjeblikket også stor succes og har vundet 13 ud af 15 kampe i denne sæson, heriblandt flotte sejre over Real Madrid og Bayern München i sidste uge.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2XW7239

Foto: Alamy

Den succes kan dog vise sig at blive et problem for Andreas Christensen.

– Det bliver svært for ham at være starter igen, hvis holdet ikke sænker det niveau, det viser. Noget lignende sker med Ronald Araujo, der også er skadet, siger Xavi Hernandez og peger på flere årsager til succesen under Hansi Flick. 

– Der er mere fysisk arbejde, en mere velforberedt stab og en forsvarslinje, der spiller med en masse risiko. Så er det også tydeligt, at han ikke ankom til Barça uden først at have analyseret spillerne i truppen og også i La Masia, så han har spillet til deres styrker.

Rygterne vil ingen ende tage
I nærmest hele hans tid i FC Barcelona har der været rygter om, at Andreas Christensen kan sælges. De rygter er der også stadig. 

I løbet af efteråret har der dog i spanske medier også æret skrevet, at FC Barcelona gerne vil forlænge med “AC”, og det er nærliggende at tro, at det vil sætte en stopper for de mange transferrygter, der er om danskeren.

Sådan hænger det bare ikke nødvendigvis sammen.

– Jeg tror på, at selv hvis Andreas forlænger kontrakter, så kan han sælges, hvis der kommer et godt tilbud. Han kom på en fri transfer, og et salg af ham vil derfor være penge direkte i klubkassen, lyder det fra Xavi Hernandez.

Andreas Christensen, 28 år, kom til FC Barcelona fra Chelsea på en fri transfer i sommeren 2022. Siden er det blevet til 75 kampe for den spanske storklub. 





Peter Kjær: Her er min bekymring




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

OB – FC København

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Manchester United – Aston Villa

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brøndby i transfer-kovending?

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort