– Selv hvis “AC” forlænger, kan han sælges

I FC Barcelona giver man Andreas Christensen god tid til at komme tilbage, men han er ikke garanteret en plads på holdet, når han vender retur, lyder det fra journalist.



– Han er skadet, og jeg kan vel godt sige, at det er en irriterende lang skade… Men udsigterne er nu, at vi heldgivis har en lang kamppause efter de næste to opgør, så jeg krydser fingre for, at vi ser ham igen til marts – og det tror jeg også på.

Sådan lød det fra landstræner Brian Riemer om forsvarsspiller Andreas Christensen i forbindelse med landsholdsudtagelsen tirsdag eftermiddag, hvor FC Barcelona-spilleren af åbenlyse årsager ikke var at finde i truppen.

“AC” har siddet ude med en skade siden midten af august, og lige nu er det uvist, hvornår han vender tilbage til grønsværen.

I FC Barcelona væbner man sig også med en masse tålmodighed, lyder det fra journalist Xavi Hernandez, der dækker klubben tæt for ARA. 

– Tanken angående Andreas Christensen er, at han ikke skal have travlt med at vende tilbage. Han har spillet med ubehag i lang tid, så det skal hele.

– Derudover har cheftræner Hansi Flick ikke travlt med at få ham tilbage, fordi han har et veletableret stopperpar i Pau Cubarsí og Iñigo Martinez, siger han til Tipsbladet.

Holdet nyder i øjeblikket også stor succes og har vundet 13 ud af 15 kampe i denne sæson, heriblandt flotte sejre over Real Madrid og Bayern München i sidste uge.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2XW7239

Foto: Alamy

Den succes kan dog vise sig at blive et problem for Andreas Christensen.

– Det bliver svært for ham at være starter igen, hvis holdet ikke sænker det niveau, det viser. Noget lignende sker med Ronald Araujo, der også er skadet, siger Xavi Hernandez og peger på flere årsager til succesen under Hansi Flick. 

– Der er mere fysisk arbejde, en mere velforberedt stab og en forsvarslinje, der spiller med en masse risiko. Så er det også tydeligt, at han ikke ankom til Barça uden først at have analyseret spillerne i truppen og også i La Masia, så han har spillet til deres styrker.

Rygterne vil ingen ende tage
I nærmest hele hans tid i FC Barcelona har der været rygter om, at Andreas Christensen kan sælges. De rygter er der også stadig. 

I løbet af efteråret har der dog i spanske medier også æret skrevet, at FC Barcelona gerne vil forlænge med “AC”, og det er nærliggende at tro, at det vil sætte en stopper for de mange transferrygter, der er om danskeren.

Sådan hænger det bare ikke nødvendigvis sammen.

– Jeg tror på, at selv hvis Andreas forlænger kontrakter, så kan han sælges, hvis der kommer et godt tilbud. Han kom på en fri transfer, og et salg af ham vil derfor være penge direkte i klubkassen, lyder det fra Xavi Hernandez.

Andreas Christensen, 28 år, kom til FC Barcelona fra Chelsea på en fri transfer i sommeren 2022. Siden er det blevet til 75 kampe for den spanske storklub. 





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Joakim Mæhle åbner op

Henter FC København-spiller

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Kæk Wass: Han filmede!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Han er også færdig i FC København

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Trænerlegende stopper

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko