Det så længe ud til, at det skulle ende i en pointdeling mellem FC Barcelona og Celta Vigo, men i overtiden sikrede Robert Lewandowski catalonierne tre point på udebane, da han udnyttede et straffespark og sikrede 2-1-sejren.
Lewandowski brændte ellers i første omgang sparket, men Celta Vigo-keeper Vicente Guaita havde forladt stregen før tid. Det gav polakken chancen på ny, og denne gang svigtede han ikke.
Med sejren hænger Barcelona med det yderste af neglene på i topkampen og er på tredjepladsen syv point efter førerholdet Real Madrid.
Celta Vigo er på en 17.-plads lige akkurat over nedrykningsstregen, hvor der er tre point ned til Cadiz, der er øverste hold under stregen.
Andreas Christensen var igen at finde på Barcelonas centrale midtbane lørdag aften. Det var tredje kamp i træk, at danskeren var blevet placeret på den defensive midtbane for catalonierne.
Opgøret begyndte livligt i begge ender, hvor to gode målmandspræstationer forhindrede tidlige scoringer.
Som første halvleg skred frem, indtog Barcelona den styrende rolle og satte sig på boldbesiddelsen. Catalonierne viste dog flere gange sårbarhed på omstillinger, men Celta Vigo udnyttede ikke mulighederne.
Lige inden pausen kom gæsterne i front, da Robert Lewandowski modtog bolden på kanten af feltet og klinisk sparkede den i nettet.
Knap var de to mandskaber kommet ud fra omklædningsrummene efter pausen, før hjemmeholdets Iago Aspas med en afrettet afslutning bragte balance i regnskabet.
Det spillemæssige overtag, som Barcelona havde i slutningen af første halvleg, var væk, og Celta Vigo var i flere omgange lige så tæt på at komme foran, som gæsterne.
Spillet bølgede frem og tilbage, men begge mandskaber manglede skarphed i de afgørende sekvenser.
I dommerens tillægstid blev Barcelonas Lamine Yamal nedlagt i feltet, hvorefter Lewandowski i andet forsøg afgjorde affæren.
Tidligere lørdag bankede Atlético Madrid på hjemmebane Las Palmas med hele 5-0. Hovedstadsklubben er på fjerdepladsen tre point efter Barcelona.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE