FC Barcelonas offensive sommerindkøb Dani Olmo kan ende med at skulle spendere forårssæsonen på tribunen fremfor på fodboldbanen.
Det står klart, efter at en spansk domstol fredag har afvist Barcelonas anmodning om at registrere Olmo til forårssæsonen.
Det skriver La Liga på den spanske ligas hjemmeside.
– La Liga er blevet bekendt med kendelsen om at afvise anmodningen om den foreløbige registrering af Dani Olmo indtil 30. juni 2025 med den begrundelse, at ingen af de nødvendige betingelser for vedtagelsen af en midlertidig registrering er opfyldt.
Ligaen skriver videre, at dommen lægger vægt på, at formålet med at tillade en ekstra registrering er for, at en langvarig skade ikke skal svække holdets konkurrenceevne.
Man må altså gerne overstige La Ligas løngrænser, hvis det er på grund af en langtidsskade til en spiller.
Med registreringen af Dani Olmo ville Barcelona gøre det, og da domstolen har vurderet, at klubben ikke lever op til betingelserne, er anmodningen altså blevet afvist.
Olmo kom i sommerens transfervindue til fra tyske RB Leipzig, og dengang havde Barcelona på grund af klubbens økonomiske situation problemer med at registrere offensivspilleren.
Derfor endte det med, at Olmo i første omgang kun kunne blive registreret for resten af året.
Barcelona skal altså derfor finde på en anden løsning inden deadline 31. december, hvis Dani Olmo skal være spilleberettiget i foråret.
Ifølge spanske medier har klubben i første omgang appelleret dommen. Afgørelsen på den appel vil falde mandag – en dag inden deadline.
Dani Olmo har i størstedelen af efteråret været fast mand på Barcelona-holdet. Det er i alt blevet til 11 optrædener med 5 scoringer til følge.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE