Skidt, skidt nyt for FC Barcelona

Dani Olmo kom til Barcelona i sommerens transfervindue og blev i første omgang kun registreret til efteråret.



FC Barcelonas offensive sommerindkøb Dani Olmo kan ende med at skulle spendere forårssæsonen på tribunen fremfor på fodboldbanen.

Det står klart, efter at en spansk domstol fredag har afvist Barcelonas anmodning om at registrere Olmo til forårssæsonen.

Det skriver La Liga på den spanske ligas hjemmeside.

– La Liga er blevet bekendt med kendelsen om at afvise anmodningen om den foreløbige registrering af Dani Olmo indtil 30. juni 2025 med den begrundelse, at ingen af de nødvendige betingelser for vedtagelsen af en midlertidig registrering er opfyldt.

Ligaen skriver videre, at dommen lægger vægt på, at formålet med at tillade en ekstra registrering er for, at en langvarig skade ikke skal svække holdets konkurrenceevne.

Man må altså gerne overstige La Ligas løngrænser, hvis det er på grund af en langtidsskade til en spiller.

Med registreringen af Dani Olmo ville Barcelona gøre det, og da domstolen har vurderet, at klubben ikke lever op til betingelserne, er anmodningen altså blevet afvist.

Olmo kom i sommerens transfervindue til fra tyske RB Leipzig, og dengang havde Barcelona på grund af klubbens økonomiske situation problemer med at registrere offensivspilleren.

Derfor endte det med, at Olmo i første omgang kun kunne blive registreret for resten af året.

Barcelona skal altså derfor finde på en anden løsning inden deadline 31. december, hvis Dani Olmo skal være spilleberettiget i foråret.

Ifølge spanske medier har klubben i første omgang appelleret dommen. Afgørelsen på den appel vil falde mandag – en dag inden deadline.

Dani Olmo har i størstedelen af efteråret været fast mand på Barcelona-holdet. Det er i alt blevet til 11 optrædener med 5 scoringer til følge.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Farveløst på Fyn

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører: Dolberg sat til salg

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser