FC Barcelonas offensive sommerindkøb Dani Olmo kan ende med at skulle spendere forårssæsonen på tribunen fremfor på fodboldbanen.
Det står klart, efter at en spansk domstol fredag har afvist Barcelonas anmodning om at registrere Olmo til forårssæsonen.
Det skriver La Liga på den spanske ligas hjemmeside.
– La Liga er blevet bekendt med kendelsen om at afvise anmodningen om den foreløbige registrering af Dani Olmo indtil 30. juni 2025 med den begrundelse, at ingen af de nødvendige betingelser for vedtagelsen af en midlertidig registrering er opfyldt.
Ligaen skriver videre, at dommen lægger vægt på, at formålet med at tillade en ekstra registrering er for, at en langvarig skade ikke skal svække holdets konkurrenceevne.
Man må altså gerne overstige La Ligas løngrænser, hvis det er på grund af en langtidsskade til en spiller.
Med registreringen af Dani Olmo ville Barcelona gøre det, og da domstolen har vurderet, at klubben ikke lever op til betingelserne, er anmodningen altså blevet afvist.
Olmo kom i sommerens transfervindue til fra tyske RB Leipzig, og dengang havde Barcelona på grund af klubbens økonomiske situation problemer med at registrere offensivspilleren.
Derfor endte det med, at Olmo i første omgang kun kunne blive registreret for resten af året.
Barcelona skal altså derfor finde på en anden løsning inden deadline 31. december, hvis Dani Olmo skal være spilleberettiget i foråret.
Ifølge spanske medier har klubben i første omgang appelleret dommen. Afgørelsen på den appel vil falde mandag – en dag inden deadline.
Dani Olmo har i størstedelen af efteråret været fast mand på Barcelona-holdet. Det er i alt blevet til 11 optrædener med 5 scoringer til følge.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER