FC Barcelonas offensive sommerindkøb Dani Olmo kan ende med at skulle spendere forårssæsonen på tribunen fremfor på fodboldbanen.
Det står klart, efter at en spansk domstol fredag har afvist Barcelonas anmodning om at registrere Olmo til forårssæsonen.
Det skriver La Liga på den spanske ligas hjemmeside.
– La Liga er blevet bekendt med kendelsen om at afvise anmodningen om den foreløbige registrering af Dani Olmo indtil 30. juni 2025 med den begrundelse, at ingen af de nødvendige betingelser for vedtagelsen af en midlertidig registrering er opfyldt.
Ligaen skriver videre, at dommen lægger vægt på, at formålet med at tillade en ekstra registrering er for, at en langvarig skade ikke skal svække holdets konkurrenceevne.
Man må altså gerne overstige La Ligas løngrænser, hvis det er på grund af en langtidsskade til en spiller.
Med registreringen af Dani Olmo ville Barcelona gøre det, og da domstolen har vurderet, at klubben ikke lever op til betingelserne, er anmodningen altså blevet afvist.
Olmo kom i sommerens transfervindue til fra tyske RB Leipzig, og dengang havde Barcelona på grund af klubbens økonomiske situation problemer med at registrere offensivspilleren.
Derfor endte det med, at Olmo i første omgang kun kunne blive registreret for resten af året.
Barcelona skal altså derfor finde på en anden løsning inden deadline 31. december, hvis Dani Olmo skal være spilleberettiget i foråret.
Ifølge spanske medier har klubben i første omgang appelleret dommen. Afgørelsen på den appel vil falde mandag – en dag inden deadline.
Dani Olmo har i størstedelen af efteråret været fast mand på Barcelona-holdet. Det er i alt blevet til 11 optrædener med 5 scoringer til følge.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer