Skidt, skidt nyt for FC Barcelona

Dani Olmo kom til Barcelona i sommerens transfervindue og blev i første omgang kun registreret til efteråret.



FC Barcelonas offensive sommerindkøb Dani Olmo kan ende med at skulle spendere forårssæsonen på tribunen fremfor på fodboldbanen.

Det står klart, efter at en spansk domstol fredag har afvist Barcelonas anmodning om at registrere Olmo til forårssæsonen.

Det skriver La Liga på den spanske ligas hjemmeside.

– La Liga er blevet bekendt med kendelsen om at afvise anmodningen om den foreløbige registrering af Dani Olmo indtil 30. juni 2025 med den begrundelse, at ingen af de nødvendige betingelser for vedtagelsen af en midlertidig registrering er opfyldt.

Ligaen skriver videre, at dommen lægger vægt på, at formålet med at tillade en ekstra registrering er for, at en langvarig skade ikke skal svække holdets konkurrenceevne.

Man må altså gerne overstige La Ligas løngrænser, hvis det er på grund af en langtidsskade til en spiller.

Med registreringen af Dani Olmo ville Barcelona gøre det, og da domstolen har vurderet, at klubben ikke lever op til betingelserne, er anmodningen altså blevet afvist.

Olmo kom i sommerens transfervindue til fra tyske RB Leipzig, og dengang havde Barcelona på grund af klubbens økonomiske situation problemer med at registrere offensivspilleren.

Derfor endte det med, at Olmo i første omgang kun kunne blive registreret for resten af året.

Barcelona skal altså derfor finde på en anden løsning inden deadline 31. december, hvis Dani Olmo skal være spilleberettiget i foråret.

Ifølge spanske medier har klubben i første omgang appelleret dommen. Afgørelsen på den appel vil falde mandag – en dag inden deadline.

Dani Olmo har i størstedelen af efteråret været fast mand på Barcelona-holdet. Det er i alt blevet til 11 optrædener med 5 scoringer til følge.

/ritzau/





Stort dansk flop sat til salg


Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

FCM-transfer i fare

Her kan du se AGF mod Sabah FK

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: FC København afviser millionbud

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl