FC Barcelonas offensive sommerindkøb Dani Olmo kan ende med at skulle spendere forårssæsonen på tribunen fremfor på fodboldbanen.
Det står klart, efter at en spansk domstol fredag har afvist Barcelonas anmodning om at registrere Olmo til forårssæsonen.
Det skriver La Liga på den spanske ligas hjemmeside.
– La Liga er blevet bekendt med kendelsen om at afvise anmodningen om den foreløbige registrering af Dani Olmo indtil 30. juni 2025 med den begrundelse, at ingen af de nødvendige betingelser for vedtagelsen af en midlertidig registrering er opfyldt.
Ligaen skriver videre, at dommen lægger vægt på, at formålet med at tillade en ekstra registrering er for, at en langvarig skade ikke skal svække holdets konkurrenceevne.
Man må altså gerne overstige La Ligas løngrænser, hvis det er på grund af en langtidsskade til en spiller.
Med registreringen af Dani Olmo ville Barcelona gøre det, og da domstolen har vurderet, at klubben ikke lever op til betingelserne, er anmodningen altså blevet afvist.
Olmo kom i sommerens transfervindue til fra tyske RB Leipzig, og dengang havde Barcelona på grund af klubbens økonomiske situation problemer med at registrere offensivspilleren.
Derfor endte det med, at Olmo i første omgang kun kunne blive registreret for resten af året.
Barcelona skal altså derfor finde på en anden løsning inden deadline 31. december, hvis Dani Olmo skal være spilleberettiget i foråret.
Ifølge spanske medier har klubben i første omgang appelleret dommen. Afgørelsen på den appel vil falde mandag – en dag inden deadline.
Dani Olmo har i størstedelen af efteråret været fast mand på Barcelona-holdet. Det er i alt blevet til 11 optrædener med 5 scoringer til følge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv
Stjerne på plads i Chelsea
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
Kulturministeren vil til kamp mod FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
MEDIE