Sociedad og Barcelona delte i hæsblæsende topkamp

Real Sociedad var bedst og havde muligheder for at tage alle tre point, men baskerne måtte nøjes med 2-2 i opgøret mod FC Barcelona.



Mens FC Barcelona ganske som forventet er med i toppen af La Liga igen i år, holder også Real Sociedad fast i de øverste placeringer i tabellen.

Lørdag eftermidag mødtes de to mandskaber, og der gik ikke mange minutter, før hjemmeholdet noterede sig for kampens første store mulighed.

Nacho Monreal blev spillet fri i venstre side af Barcelona-feltet og havde mulighed for sparke på kassen. Den rutinerede back valgte imidlertid at spille bolden ind foran mål, hvor en holdkammerat kom løbende, men Barcelona-forsvaret fik lige akkurat clearet bolden.

I det 12. minut blev det til gengæld 1-0, da Sergio Busquets rev i Diego Llorentes trøje i feltet. Real Sociedad blev tildelt et straffespark, og Mikel Oyarzabal omsatte forsøget fra ellevemeterpletten.

For gæsterne så det anderledes skidt ud, men når de blev farlige inden pausen, var Antoine Griezmann ofte involveret.

Og det var også den franske angriber, der stod bag Barcelonas udligning efter 39 minutter. Luis Suarez spillede Griezmann alene igennem med Sociedad-keeper Alex Remiro, og han udviste stor koldblodighed ved at chippe bolden over Remiro.

1-1 stod det således ved pausen.

Til anden halvleg kom Real Sociedad igen bedst ud, men efter 49 minutter viste Barcelona-stjernerne klassen og straffede baskerne.

Sergio Busquets chippede Lionel Messi i dybden, og argentineren skubbede bolden videre til Suarez, der blot skulle sætte en inderside på for at gøre det til 1-2.

I forsøget på at komme tilbage blev Adnan Januzaj sat på banen efter en lille time, og det viste sig at være en god idé. For få minutter senere sled belgieren sig fri af Clement Lenglet og spillede Oyzarbal fri i venstresiden.

Han lagde bolden videre til Monreal, der slog bolden ind foran Barcelona-målet. Marc-Andre ter Stegen fik en handske på bolden, men den tyske keeper sendte bolden lige ud i fødderne på Alexander Isak, der uden problemer kunne gøre det til 2-2.

Hjemmeholdet fortsatte trykket mod Barcelona-holdet ovenpå den udlignende scoring, og indskiftede Willian José fik flere store chancer.

Men kampen sluttede uden vinder, og FC Barcelona kan derfor miste førstepladsen i rækken, når Real Madrid søndag aften skal en tur til Valencia.

Real Sociedad er på fjerdepladsen med 28 point.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bekymring om Lionel Messi før VM

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Fem bud på Brøndbys nye træner